Shutter Island (2010)


Český název: Prokletý ostrov
Režie: Martin Scorsese
Rok výroby: 2010
Délka: 137 min
Země: USA

Hrají:
Leonardo DiCaprio … (Teddy Daniels)
Mark Rufallo … (Chuck Aule)
Ben Kingsley … (Dr. Cawley)
Max von Sydow … (Dr. Naehring)
Michelle Williams … (Dolores)
…a další

 

Přiznám se, že s tvorbou slavného Martina Scorseseho nejsem příliš obeznámen. Z doslechu vím, že natačí skvělé filmy, ale z jeho bohatého potfolia jsem měl tu čest vidět pouze Gangy New Yorku a Letce, v nichž hrál rovněž DiCaprio, a byly to filmy sice dobré, ale nijak zvlášť oslňující – alespoň pro mne. Scorsese se však nyní rozhodl sáhnout do brakovějších vod a natočil Prokletý ostrov.

Režisérův dvorní herec v něm vyšetřuje záhadné zmizení jedné pacientky na Shutter Islandu, což je typicky zamračený ostrov s nápravným zařízením a tou nejvyšinutější sortou lidí v Americe. Jak už to bývá, detektiv Teddy Daniels se svým novým kolegem Chuckem – nechávají se ale oslovovat maršálové – krátce po příjezdu zjistí, že se na ostrov žene silná bouře, která je izoluje od okolního světa. Na povrch však začínají také vylézat informace o možném komplotu důležitých osob. Všechno nabírá na obrátkách – hranice šílenství a reality se začíná ztenčovat…

Největší devízou Shutter Islandu je jeho atmosféra. Od prvního kroku na ostrově, až po závěrečné „rozluštění” záhady, se Scorsesemu daří diváka strhnout a plyně si udržovat jeho pozornost, takže těch 137 minut ani nikterak nebolí. Prokletý ostrov si vysoko postavenou laťku napětí drží po celou dobu pevně, byť se jí snaží srazit dovysvětlovací a trošku ukecanější finále. Filmu taktéž prospělo, že se situoval do 50. let minulého století. Přesto je potřeba mít na paměti, že z plátna prakticky nesleze Leonardo DiCaprio – Prokletý ostrov je jeho one-man-show (skvělého hereckého amsáblu jste si ale určitě všimli) a pokud se vám jeho herectví z jakéhokoliv důvodu příčí (já už ho taky úplně nemusím), na Shutter Island v poklidu zapomeňte. Vzhledem ke kvalitám tohoto psychothrilleru by to však byla škoda.

Scorsese ve svém filmu vytváří kolem hlavní hvězdy spektrum dalších linek, které prohlubují náš pohled na Teddyho. Často se mu snívá o jeho manželce, dozvídáme se o jeho činnosti ve válce, seznamuje se s jeho minulostí. To všechno proto, aby nás režisér mohl patřičně šokovat v závěru, aby překopal všechno, co jste během celého sledování stihly pochytit. Účinek to však má sotva poloviční – půlka zvratu je nám vyzrazena v traileru a ani všechny motivy nejsou úplně bez kazů (dost mi to připomnělo Dokonalý únik). Každopádně to má pozitivní vliv na samotný film alespoň v tom, že druhé shlédnutí může být stejně výživné jako první projekce.

Co se týče hororu, Shutter Island prakticky neobsahuje žádné jednorázové lekací scény, avšak náznaky hutnější atmosféry se naštěstí párkrát objeví (typicky americký labyrint chodeb v tom nejhorším bloku apod.), nicméně zde horor hraje až čtvrté housle, navzdory traileru, který lákal na opak. Prokletý ostrov si zkrátka nejvíce užijí ti, kteří reklamní kampaň vypustili a chtějí zkrátka jen dobré detektivní drama, obohacené mysteriózní atmosférou, kterou jistě doplňuje i zajímavě zvolená hudba, jež brnká na naši nervovou soustavu.

Shutter Island lze snadno doporučit širokému publiku i náročnějšímu divákovi, málokoho asi doopravdy zklame. Já jsem Scorseseho dílo přijal velkoryse a děkuju mu za přírůstek do rodiny kvalitních psychothrillerů, které se v kině neobjevují příliš často.

Hodnocení7
Nebudu se divit, když budete klikat na větší hodnocení, než je moje výsledná známka, ale Prokletý ostrov je podle mne na hraně mezi tím klasicky dobrým filmem a nezapomunetelným zážitkem, kterým dávám více. Čas ale třeba ještě ukáže...
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. sharkamellita 20 února 2011 v 17:49

   No, nevím, podle mě to horror není..jako ano, film třeba má nějaké ty ‘horrorové prvky’, ale to už tu může být i Black Swan, která měla také ‘horrorové prvky’.. nicméně je to diskutabilní věc, takže bychom se tu o to mohli přít do aleluja.. každopádně film je moc krásný a povedený opravdu se mi líbil.

 2. janlaska 28 července 2010 v 16:12

  Shlédnul jsem 2x, s tím, že podruhé jsem se zaměřil na detaily, které mi unikaly díky “logické” linii, kterou jsem sledoval napoprvé. Dokonce jsem se zapletl do pře s kolegou z práce, který tento snímek nepochopil, resp. pochopil po svém, přičemž toto své vidění vnutil i své přítelkyni, která to pochopila 🙂 Pro mě perfektní snímek! 90proc. 

 3. snenat3 28 května 2010 v 01:58

  Hej zdalo sa mi ze som to videl a okomentoval svojim nazorom a nic sa nedeje Jino ved snat to roschodim   ale absolutne nechapem nicomu co si tam napisal a predcim si nas ci mna varoval nemam pouzivat slovo spoiler ??? sorac fakt nerozumiem absolutne nicomu to je nejaky original nazov alebo nejake meno ktore som zle napisal? poprosim ta o vysvetlenie diky

 4. Skypper 6 dubna 2010 v 13:33

  I já patřím ke skupině, která na Prokletý ostrov vyrazila jako na klasický horor. Sice mě mířně zklamalo, že očekávané se nekonalo, ale bohatě to vynahradil psychotrihller, který se z filmu ve výsledku vyklubal. Atmosféra, která by se (stejně jako mlha v úvodní scénce) dala krájet, dobré herecké výkony, krásně mrazivé prostředí ostrova a příběh tak zapletený, že ani po poslední scénce nemůžu na sto procent říct, že vím, jak to všechno bylo. Snad jen tu “hutnost atmosféry” mohl režisér občas trochu zvolnit a dát mi aspoň trochu času na menší urovnání myšlenek.
  Každopádně výsledek hodně kvalitní a vzhledem k současné úrovni “áčkových” hororů takové druhé Vánoce. 90%

 5. Sheldon 5 dubna 2010 v 00:26

  Já jsem viděl téměř všechny Scorseseho filmy a Prokletý ostrov mě docela zklamal. Mys hrůzy je mnohem propracovanější a zábavnější. Při nejnapínavějších momentech jsem měl pocit, že už to tady všechno jednou bylo a na rovinu, lépe. Formálně to není špatné, ale na Scorseseho slabé a ve finále jsem z kina odcházel pořádně otrávený z promarněné šance. Škoda.

 6. Jino 4 dubna 2010 v 19:22

  Pánové (Morton Eucrow, snenat3), omlouvám se, ale musel jsem Vám smazat komentáře kvůli spoilerům, které jsou pro tento film hodně důležité. Sice Morton Eucrow správně použil varování slovem SPOILER, ale protože reagoval na snenat3, který to slovo bohužel nepoužil (čímž by jeho reakce byla v podstatě zbytečná), raději smažu oba dva. Ještě jednou se oběma omlouvám a pro příště, ať nedojde k něčemu podobnému, používejte prosím u podobných filmů tohoto rázu, varování slovem SPOILER. Díky

 7. Jino 3 dubna 2010 v 19:24

   Kvalitní mysteriózní thriller,u něhož se mi nejvíc líbila a paradoxně i nelíbila hutná atmosféra. Scorsese ji staví takřka hned ze začátku na hodně vysokou úroveň – bohužel v mojich očích ji jen málokrát překoná a tak se z ní pro mě stal tak trošku kvalitní stereotyp, jemuž chybělo buď nějaké to zvolnění děje nebo ještě lepší vygradování. O hereckých výkonech Kingsleyho či DiCapria a hudbě musím říct, že lepší to snad být ani nemohlo.  Ale hodnocení se prozatím bráním, protože tohle rozhodně není film na jedno zhlédnutí a možná, že i nakonec daleko víc ocením tu atmosféru.

Nový komentář