Shutter (2008)


Český název: Clona
Režie: Masayuki Ochiai
Rok výroby: 2008
Délka: 85 minut
Země: USA

Hrají:
Joshua Jackson … (Benjamin Shaw)
Rachael Taylor … (Jane Shaw)
Megumi Okina … (Megumi Tanaka)
David Denman … (Bruno)
John Hensley … (Adam)
Maya Hazen … (Seiko)
James Kyson Lee … (Ritsuo)
…a další

 

Mladý pár, který právě jede na svou svatební cestu do Japonska srazí na silnici mladou Japonku. Když se dalšího rána proberou, Japonka je pryč. Nemůžou si to vysvětlit, ale zapomenou. Až do doby, kdy se na jejich fotkách začne objevovat záhadný stín. Je jim jasné, že se mladá dívka bude mstít za svoji smrt. Ale byla to vlastně její smrt? Dyť tělo se nenašlo. Začíná další japonský příběh plný děsu a napětí, ale bohužel ne tak, jak jsem očekával.

Horor Clona je remakem o čtyři roky staršího japonského originálu. Tento film financuje Amerika, ale nechala volné ruce Japoncům. Nemůžu posoudit, jestli je to dobře či ne, ale rozhodně můžu říct, že Japonci umí točit v dnešní době mnohem lépe než kdejaký amík. Jestli jste znalci, určitě si všimnete podoby Kajako z Nenávisti a téhle dívky v tomhle filmu. Oči jsou velmi podobné a skvěle vás s výrazem její tváře dostanou. Lekacích scén si ve filmu užijete jenom pár. A co se týče napětí a strachu tak bohužel vás zklamu, ale to se v tomhle filmu moc nepovedlo. Většina leků je bohužel až trapně předvídatelná. Navíc jste-li chytří tak odhalíte děj celého filmu už v polovině. Sice se můžete trošku mýlit a závěr vás nakonec přesvědčí o tom, že jste tu pravdu trošku měli. Efekty vypadají slibně a rozhodně nejsou jak z nějakého béčkového filmu. Určitě se vám, jako mě bude líbit jedna scéna kdy se zmiňované holce úplně stáhne rohovka či co to je ta černá část oka.

Obraťme list. Hudba ve filmu je tichá a plíživá a graduje při těch správných momentech. Je spíše taková skličující. Žádný teenagerovský flákoty jako například Texaským masakru. Herci také stojí za zmínku. Hrají s vskutku dobrým přesvědčením, na rozdíl od Jessicy Alby. Když to tak shrnu tak celkově se jedná o průměrný snímek s dobrými efekty, ponurou a plíživou atmosférou. Scie ne tak dobrou jako v jiných filmech, ale de to no.

.

Hodnocení5
Moje hodnocení je 50%. Brak to sice není, ale Oscara bych tomu taky nedal
50%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 16 května 2014 v 18:50

    Byl jsem docela překvapený, když jsem nedávno zjistil, že jsem tomuto filmu ještě nevěnoval žádný obsáhlejší komentář, přestože jsem jej viděl už dvakrát. Musel jsem to rychle napravit a pro osvěžení paměti jsem si tento remake pustil ještě jednou. Jenže ani na potřetí se prostě nemohu zbavit dojmu, že na původní snímek z roku 2004 to prostě nemá ani omylem. Vůbec nepomohlo, že se toho ujal japonský režisér, přestože právě on měl dopomoci Američanům vytvořit onu pověstnou asijskou atmosféru. Jenže ani tato americká předělávka prostě nemá šanci konkurovat svému předchůdci. Už by se na to měli „amíci“ vysrat.
    Shutter se snaží věrně držet svého předchůdce (tedy až na pár situací – momentů), přesto je hned od první minuty jasné, že půjde jen o jeho slabší odvárek. Od výběru herců počínaje, přes vytvořenou atmosféru, kameru až po rádoby lekací scény. Právě tyto „lekačky“ tu snad až na jednu výjimku moc nefungují, jsou snadno předvídatelné (no jasně, hlavně pro ty co už viděli originál). V původním kousku je představitelka Natre odpuzující již od pohledu a co teprve po „namaskování“ – tomu už se snad ani nedalo říkat odpor či hrůza – za to zde je Megumi celkem roztomilá a strach nenažene ani při nezapomenutelné „jazykové scéně“. Jenže takto to tady bylo úplně se vším.
    Asi největší problém jsem měl s tím, že nás remake ochudil o některé vedlejší dějové „linky“ hlavně co se průběhu pátrání týká a právě tyto momenty (scény) se mi v originálu líbili moc. Stejně tak mi tu „vrzala“ i psychologická stránka filmu. Zatímco původní snímek měl strhující závěr, tak vyvrcholení remaku bylo takové mdlé.

Nový komentář