Shrine, The (2010)


Režie: Jon Knautz
Rok výroby: 2010
Délka: 93 min
Země: Kanada

Hrají:
Aaron Ashmore … (Marcus)
Cindy Sampson … (Carmen)
Meghan Heffern … (Sara)
Trevor Matthews … (Henryk)
…a další

 

Pro obyvatele Severní Ameriky je asi Evropa zvláštním kontinentem – desítky rozdílných zemí, řečí a kultur. Horor Shrine si pro svoje potřeby vybral naše východní sousedy. Parta novinářů se vydává do Polska, do podivné vesničky, kde se podezřele často beze stopy ztrácejí kolemjdoucí. O tom, že toto vyšetřování nebude žádný med svědčí nepříliš přátelské obyvatelstvo a zejména podivná mlha nad lesem, která se ne a ne rozplynout. Otázkou tedy zůstává: jak to souvisí se zmizelými a jak si s tím poradí tvůrci, v jejichž zemi příliš dobrých hororů nevzniká.

Ano, kanadská produkce je pro mne většinou neředěné zlo. Samozřejmě existují vyjímky jako například slavná Kostka, ale najít slušný žánrový přírůstek je kolikrát složitější než nalézt javorový list na poušti. Tentokrát je to však jiná písnička. Shrine dokáže příjemně navnadit, navodit atmosféru, v níž nevíte, co se stane za dalších deset minut a samozřejmě i trochu vyděsit (ne, to vážně není u dnešních hororů standart).

Pochvalu si zaslouží především scénáristé, kteří z tuctové zápletky o hledání pohřešovaných udělají obloukem exorcistickou show, která je sice možná již taky tuctová (aneb vyděli jsme to už mnohokrát), ale je to zručně natočeno a úplně jsem to nečekal. Snímek celkově je docela pestrý – tajemné sekty a obřady, démoni, děsivá místa, náhanění po lese. Samozřejmě, že ne všechno klape na jedničku – chování postav někdy hapruje – ale jinak si není příliš nač stěžovat.

Lekaček není moho, ale fungují. Tvůrci navíc vědí, jak ze scény vymáčknou ještě o kapku děsu navíc, protože nikam nespěchají a táhlými záběry pohlcují. Neříkám, že se u Shrine budete třepat strachy jako vegetarián v masně, ale ten nepříjemný pocit u žaludku se možná ukáže. A to se počítá. Herecky a hudebně se sice nejedná o žádnou slávu, ale na poměry těchto DVD jednohubek to bohatě stačí. Objektivně bych to vyděl asi na čistý průměr, ale protože mám radost, že mě tentokrát nečekala břečka o tom, jak někdo zachrání někoho z náruče zdegenerovaných myslivců a protože se nám snad kanadská produkce malinko zvedá, dávám palec nahoru.

Hodnocení6
Shrine je daleko lepší než nedávno recenzované Last Exorcism a zábavné minimálně jako Obřad. Za ty prachy dobrá práce!
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 10 září 2012 v 13:25

    Tak já znám víc vydařených kanadských filmů, takže mne to nepřekvapuje. Před sledováním toho filmu jsem si přečetl několik varovných komentářů, ale ty byli dost zcestné. Filmů s „náboženskou“ tématikou či „vymýtání ďábla“ mám doma spoustu, ale většinou musím na ně mít náladu. Jako nevěřícímu mi tohle téma moc blízké není a tak leží až na spodu mé filmotéky. Čas od času ovšem udělám výjimku a pak se nestačím divit, proč že jsem to tak dlouho odkládal. The Shrine je přesně ten případ. Ačkoliv snímek nedisponoval žádným převratným rozpočtem, tak se tvůrcům podařilo natočit slušný atmosférický film, u kterého jsem se já teda rozhodně nenudil. Navíc se to odehrává v dosti pobožném Polsku, takže Kanaďani získali bodík navíc. Až na slabší herecké výkony tomu nemám mnoho co vytknout. 🙂 více na 🙂 http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/2012/09/shrine-2010.html

Nový komentář