Shivers (1975)


Režie: David Cronenberg
Rok výroby: 1975
Délka: 87 min
Země: Kanada

Hrají:
Paul Hampton … (Roger St. Luc)
Joe Silver … (Rollo Linsky)
Lynn Lowry … (Forsythe)
Allan Kolman … (Nicholas Tudor)
Susan Petrie … (Janine Tudor)
… a další

 

Děj tohoto kultovního snímku je situován do obytného komplexu Skiliner. Právě zde dochází ke skandální vraždě. Přivolaný doktor St. Luc poznává ve vrahovi a sebevrahovi v jedné osobě uznávanou lékařskou kapacitu. Kolega Linsky mu vzápětí vysvětluje, že starý muž s ním pracoval na projektu parazitů, kteří by mohli v lidském těle nahrazovat funkce některých orgánů. Než však stačí přijít na to, že lékař projekt již rozjel na vlastní pěst a onou vraždou se jej pokusil ukončit, začíná jeden z nájemníků domu vykašlávat prazvláštní parazity, kteří s průnikem do okolních hostitelů, v nichž vytváří neukojitelnou touhu po rozmnožování, neváhají. A tak se nezadržitelně šíří vlna sexuálního násilí.

Jedná se de facto o Cronenbergův první hororový film. Pokud byste si mysleli, že je v něčem jiný než jeho následující snímky, mýlíte se. Lze jej totiž označit za definici prvků, které se později staly pro tohoto umělce charakteristické.

Základem je téma lékařského experimentu a následné deformace. Zde dochází ke změnám v psychice a potlačení rozumu ve prospěch neukojitelného pudu. Již to napovídá, že je snímek plný erotického podtextu, který zároveň se surovým násilím vytváří pro jemnou diváckou duši vražednou kombinaci. Některé scény jsou v této rovině značně pobuřující i dnes, natož v době natočení. Není divu, že na Cronenberga hledí mnozí skrz prsty. Pominu-li spojení nahoty a krve, nelze se nezmínit sice o krátké, zato nepříliš košer scéně, v níž jsou zobrazeny dvě nahé dívky (jejichž věk si netroufám odhadovat) jako fenky na vodítku. Ovšem ani na opačné straně generace se Cronenberg nezastavuje a šílenému sexuálnímu běsnění vystavuje i postarší spoluobčany. Tím podtrhuje například myšlenku (jichž je zde samozřejmě několik), že člověk je v podstatě zaměřen sexuálně a stačí ho jen trochu nabudit, aby zapomněl na všechno ostatní. K tomuto přistupuje ještě řemeslně bravurně zvládnutá stránka hnusoty, jež v záběrech s červy dosahuje úctyhodných vrcholů.

Již od této prvotiny se Cronenberg soustředí na působivou atmosféru. Úzké chodby umocňují pocit klaustrofobie a nemožnosti uniknout. Postupně houstnoucí a gradující nádech vrcholí v absolutní beznaděj. Téměř totožnou atmosféru vybudoval i v následujícím snímku Rabid. Ovšem zatímco v něm se při troše dobré vůle dal tušit možný budoucí dobrý konec, zde mu nic nenasvědčuje.

Herecké výkony nejsou nejhorší, ale také nejlepší, tedy myšleno v rámci Cronenbergových filmů. Jakoby v tomto snímku chyběla výraznější postava. Divák má pocit, že sleduje pouze stádo, v němž je důležitost všech jedinců postavena na stejnou úroveň.

 

Hodnocení8
Shivers není na první pohled tak přitažlivým dílem, jakými jsou ostatní Cronenbergovy horory, nicméně režisérův rukopis se vším všudy je zde více než výrazný. Je po všech stránkách velmi otevřený, bezprostřední a pobuřující. Znechutí, ale obdivovatele Cronenberga jistě potěší.
80%

Sdílejte článek

 1. Solo 14 srpna 2011 v 19:46

  Perverzní, úchylné a téměř dokonalé. Cronenberg nám
  názorně ukáže, jak může být sex nebezpečný. Jeho vymyšlený bytový komplex nás
  napřed příjemně navnadí vším tím luxusem a následně rozčaruje prvním mordem.
  Ehm hororové fandy určitě ne, protože ti začnou prožívat první záchvěvy extáze,
  které se jim dostane opravdu ve velké míře. Lidé se slabším žaludkem se možná
  pozvrací, podobně jako někteří herci, ale jinak zde máme šanci sledovat
  povedené triky, bravurní atmosféru a opravdu „záživné“ scény. Pro režiséra není
  nic tabu a jeho představivost je opravdu „zrůdná.“ Za což jsme mu samozřejmě
  vděční. 

Nový komentář