Shining, The – TV mini-serie (1997)


Český název: Osvícení
Režie:
Mick Garris
Rok výroby:
1997
Délka: 273 min (3 části)
Země: USA

Hrají:
Steven Weber … (John ‘Jack’ Torrance)
Rebecca De Mornay … (Winifred ‘Wendy’ Torrance)
Courtland Mead … (Daniel “Danny” / “Doc” Anthony Torrance)
Melvin Van Peebles … (Richard “Dick” Hallorann)
Wil Horneff … (Tony)
Pat Hingle … (Pete Watson)
…a další

 

Děj
Rodina Torranců tráví zimu v hotelu Overlook (Vyhlídka), kde Jack Torranc – hlava rodiny – je zaměstnán jako správce. Z počátku nic nenasvědčuje tomu, že by v luxusním letovisku byly přítomny nějaké temné síly, jak ale čas plyne, zlo začíná sílit. A je to právě Danny Torranc – požehnán i proklet darem Osvícením – který jako první spatří nebezpečí, které se uvnitř starého stavení schovává a čeká na svůj čas…

Kniha
Roku 1977 vydal Stephen King jako svůj čtvrtý debut knihu Osvícení, která se okamžitě stala bestsellerem. Příběh o strašidelném hotelu a rodině odříznuté sněhovou kalamitou od světa působil stejně mrazivě, jako zima v Coloradských horách, kde se příběh odehrává. Navíc kniha důkladně popisovala naprostý rozklad osobnosti hlavního hrdiny příběhu, ze kterého se stává doslova psychopat. Díky této knize se Stephen King stal znám jako hororový spisovatel a této nálepky se už nikdy nezbavil. Podrobná recenze knihy.

První film
Stanly Kubrick natočil roku 1980 podle vlastního scénáře, na kterém spolupracoval s Diane Johnsonovou, celovečerní film, který se řadí mezi nejlepší hororové snímky dvacátého století. Může za to také obsazení, hlavní roli si zahrál Jack Nicholson, kterému tato role přinesla věčný věhlas. Ovšem knižní předlohy se film držel jen v základech. Podrobná recenze filmu.

Kingovi ale nejvíce vadil sám Jack Nicholson v roli Jacka. Nelíbilo se mu, že od začátku byl hlavním záporákem. Chybělo zde téměř vše, co ho v knize vykreslovalo jako milujícího otce. A tak sám spisovatel přešel od slov k činům a napsal svůj vlastní scénář, který společně s Mickem Garrisem roku 1997 natočili.

A teď se podívejme, jak jejich snaha dopadla…

První díl
Začátek celého příběhu. Divák je zde seznamován s historií hotelu i hlavních postav. Dozvídáme se, jak silná je Dannyho schopnost osvícení i jak je nebezpečné ji mít na Vyhlídce (Overlooku). Opravdu hodně je zde kladen důraz na vztah otce a syna, který je zde místy idylicky vykreslen, aby vás pak mohl uzemnit tím, co se stalo, když Jack přicházel opilý domů. Tím zde chci nadzvednout pohledy – okna do minulosti, která se zjevují, když si postavy v příběhu na něco vzpomenou či chtějí říct něco z nedávné či dávné minulosti. Divák je tak v příběhu vržen třeba přímo do třicátých let dvacátého století, aby byl u toho, když se v hotelu stala vražda jednoho mafiána. Prostě o tom, co se zde stalo se nejen mluví, ale také ukazuje. Zároveň jsme zde svědky prvních nehod (vosí hnízdo atd.), které jakoby předznamenávaly události v dalších dvou dílech.

Druhý díl
Druhý díl mi přišel nejzdlouhavější. Je zde ze všech tří dílů nejvíce soustředění na přímou řeč. Místo činů zde převažuje kecání. Sice by si bez něj divák jen těžko mohl udělat představu o tom, co všechno se děje a jak se Jack Torranc začíná psychologicky měnit (neustále ho bolí hlava, pulsuje v něm vztek apod.), ale zato už vidíte, jak vše okolo začíná pomalu přecházet do bodu varu. Rodinné vztahy se rozpadají a na pozadí toho všeho roste moc hotelu, který se stává více než jen pouhým přeludem. Zlo zde začíná dostávat mnohem hrůznější tvář a divák začíná chápat, co se na konci asi stane. Opravdu špičkovou hororovou scénu zde musím pochválit při Dannyho krátkém pobytu v pokoji 217, která se vyrovnala a možná i předčila tu z Kubrickova filmu. Jinak zde se rozpohybují keře vystříhané do podob zvířat, jenž ve snímku z roku 1980 zcela chybí (Kubrick je tehdy považoval za nerealizovatelné).

Poslední díl
Nejlepší díl podle mého. Všechno zde graduje ve velkolepým finále, jaké si tento snímek zasluhuje. Jack už naprosto přestal projevovat jakýkoli zájem o rodinu, teď jí je pro něj hotel. Ten už však nabral mnohem větší moc (i díky Dannyho schopnosti) a tak opět taneční sál ožívá v rytmu jazzové hudby třicátých let, kde zrovna probíhá jeden nekonečný maškarní ples. Danny vyděšen tím vším volá Dicka, černošského kuchaře, aby mu pomohl se odtud dostat, jenže to už Jack, jeho otec, zde dostává první skleničku alkoholu. Toho alkoholu, který zde vlastně nemá být, jenže moc hotelu je už natolik silná, že neskutečné se stává skutečným. Tento díl je opakem druhého. Jedna strašidelná scéna střídá druhou a napětí by se dalo krájet. Vše je pak zakončeno velkolepě, přesně Kingovým stylem, který jsem u Kubrickova snímku tolik postrádal. Vypsat co se mi zde nelíbilo je zbytečné, neboť vše zde bylo takové, jak jsem si v knize představoval. Teda na 80%.

Verdikt
Povedený snímek, který je stavěn na opravdu dobrých hereckých výkonech a postupně houstnoucí atmosféře. Snímek se drží knihy 95%, což beru jako samozřejmost, když jeho autorem byl spisovatel sám. Kamera je stejně dobrá jako herci sami. Co mohu vytknout je hudba, která mi v některých pasážích (hlavně ve druhém dílu) chyběla a některé zdlouhavé scény, které mohly být prostřihnuty.

Zajímavosti

 1. Stephen King si zde zahrál malou roli kapelníka ve třetím dílu.
 2. Zahrál si zde malou roli i režisér Mick Garris a dokonce Frank Darabount – další známý režisér Kingových příběhů.
 3. Film získal tři nominace na Emmy: Nejlepší masky, Nejlepší zvukový střih, Nejlepší minisérie.
Hodnocení7
Naopak masky duchů – a zvláště ženy v pokoji 217 – byly opravdu úchvatné i strašidelné zároveň.
70%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

 1. Profilový obrázek
  Solo 21 ledna 2018 v 18:40

  Já si prostě nemůžu pomoci, ale ani druhé zpracování Kingovy knihy mě nedokázalo okouzlit natolik, abych si tento příběh zamiloval. Dokonce si myslím, že je úplně na stejné úrovni jako všemi vychvalovaný Kubrickův film z roku 1980. Knižní předlohu jsem nikdy v životě nečetl, ale ve skutečnosti se ani moc nedivím, že sám King nebyl s prvním filmem moc spokojený a proto se po delší odmlce rozhodl s pomocí Garrise natočit vlastní. Kubrick se totiž (co jsem se dozvěděl) předlohy zrovna moc nedržel a i já měl pocit, že Nicholsonova proměna z hodného otce na šílence rozhodně neproběhla nikterak postupně, jak správně měla. Což však neznamená, že by byl jeho herecký výkon špatný, to v žádném případě. Zde se vše rozjíždí pěkně pozvolna, jenže až moc. Byl jsem rád, že se tvůrci více věnovali samotné historii pochmurného hotelu i samotným trampotám Jacka a jeho rodiny, ale v některých momentech to bylo až moc nezáživné a zdlouhavé. Což taky nebylo zrovna dobré. Nicméně jsem se dokázal do děje více zakousnout, než tomu bylo u Kubricka. Možná i proto, že zde nebyl rušivý element v podobě Shelley Duvall – Rebecca De Mornay byla mnohem lepší volbou a to jak po stránce vzhledu, tak i hereckého výkonu. Oproti tomu i zde jsem narazil na malého fakana, který mi po většinu filmu pil neskutečně krev. To Steven Weber nebyl vůbec špatný – byl prostě jiný než Jack Nicholson, ale svou kvalitu rozhodně měl. Na televizní film to nebylo špatné, přesto i zde jsem narazil na spoustu věcí, jenž bych klidně vynechal, nebo alespoň výrazně zkrátil. Dokážu se vžít do pocitů čtenáře, který nechává pracovat svou představivost a King vždy uměl překvapit skvělým a poutavým příběhem, ale když potom sleduju některé scény a jejich nedokonalost (mnohdy až ohyzdnost), tak bych se bez nich raději obešel. Takže pokud tedy přejdu k finálnímu hodnocení, tak Kubrickovu filmu jsem dal 60-65% a tady to bude úplně na chlup stejné.

 2. Profilový obrázek
  Isaac 24 července 2016 v 15:51

  Stephen King se kdysi vyjádřil ke Kubrickovu filmovému zpracování jako o veliké chybně a s tímto názorem se ztotožňuji. Naopak tato sice dlouhá miniserie byla mnohem věrnější knižní předloze. Až na malého pizuzuba mi byli všichni představitelé postav ve filmu neuvěřitelně sympatičtí. Když k tomu připočtu u vynikající soundtrack od Pikeho a vynikající masky, tak musím dát plný počet. Je to prostě parádní!

 3. Profilový obrázek
  Frenk 29 března 2013 v 14:30

  Televizní Osvícení mě moc nebavilo. Zpočátku jsem byl rád, že uvidím verzi od samotného Kinga, bohužel ne vše co dobře působí na papíře lze předhodit diváctvu (což si asi Kubrick uvědomoval a neváhal pro svoje účely vytáhnout z knihy to nejlepší). Oživlé keře, létající after-ego Dannyho nebo některé výstupy duchů tak na mě působili jako zlý vtip. Hlavní hrdina naopak psychologickému rozpoložení podlehl uvěřitelněji než oslavovaný Nicholson, byť je součástí průměrného celku s matnou atmosférou. A ta délka je rovněž skoro neúnosná. 50 % CONFUSED

Nový komentář