Shining, The (1980)


Český název: Osvícení
Režie: Stanley Kubrick
Rok výroby: 1980
Délka: 144 minut
Země: USA

Hrají:
Jack Nicholson … (Jack Torrance)
Shelley Duvall … (Wendy Torrance)
Danny Lloyd … (Danny Torrance)
Scatman Crothers … (Dick Hallorann)
Philip Stone … (Delbert Grady)
Tony Burton … (Larry Durkin)
…a další

 

Vynikající film podle Stephena Kinga vás doslova pohltí, a to nejen díky skvělé atmosféře, ale zajisté taky zásluhou excelentního představitele hlavní role Jacka Nicholsna.

Spisovatel Jack Torrance (Jack Nicholson) se se svojí ženou (Shelley Duval) a synem (Danny Lloyd) ocitá uprostřed hor, jako mimosezónní správce hotelu Overlook. Zcela prázdný hotel, uprostřed zimního období, hodlá využít k tvůrčímu psaní své nové knihy.
Idylka uprostřed opuštěné zasněžené krajiny se však brzy začíná měnit doslova v noční můru. Historie hotelu, krvavě poznamenaná příběhem o muži, který zde v záchvatu šílenosti zavraždil svou ženu a dvě dcery, totiž začíná nabývat hrůzných rozměrů. Divák má jedinečnou možnost sledovat postupný vývoj Jackovy postavy, vyhrocující se až do krajních mezí lidské psychiky, hraničící s vražednou posedlostí. Je spojitost mezi Jackem a úděsnými událostmi na tomto místě větší, než si kdo vůbec dokáže představit? Co se skrývá za zdmi luxusního rekreačního sídla? Co všecho je ještě dílem Jackovy pošramocené psychiky, a co už má kořeny někde úplně jinde, v prostoru, kde se spojuje čas, strach a nelidské šílenství?

Mohla bych vám předem prozradit rozuzlení, ale nechtějte po mně, abych vás připravila o neskutečný zážitek ze sledování tohoto geniálního díla. Stanley Kubrick vás svým režisérským uměním uchvátí, ostrými drápy se zasekne do vaší psychiky a toto děsivé sevření neuvolní ani po zaznění závěrečných titulků. A to vše bez přehnaných efektů, neskutečných postav, nadpřirozena a vyhrocených akčních scén. Postačí hrstka herců, brilantně vybrané frustrující prostředí a hudba, při jejímž poslechu se zastaví dech i těm nejotrlejším.

 

Hodnocení9
Celý film ve mně zanechal opravdový Dojem s velkým ,,D", což se většině novodobým ,,rádoby děsivým" dílům nepovedlo ani zdaleka. Takže směle do toho, zhasněte světla v celém domě, do videa zasuňte kazetu ,,Shining" a obličej schovejte za polštář, protože právě přišel čas se bát!
90%

Sdílejte článek

37 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 21 ledna 2018 v 18:39

  Jeden z mála případů, kdy nemohu srovnávat s knižní předlohou, protože jsem Kingovu knihu nikdy nečetl a nejspíš ani číst nebudu. Což je bohužel dáno tím, že jsem tímto příběhem nebyl zas až tolik okouzlený, jako mnoho jiných diváků. Osvícení mnozí považují za naprostý kult a legendu, ale já se po jeho zhlédnutí s tímto názorem příliš neztotožňuju. Není to špatný film, ale přece jenom jsem po všech těch chvalozpěvech, kladných recenzích a spokojených komentářích očekával opravdovou bombu a místo toho jsem se dočkal místy dost nevyváženého scénáře (děje), který mě až se to bojím říct, v některých pasážích uspával. Psychologické peklo si představuju trochu jinak, ale to je jen můj problém. Izolovaný horský hotel vypadal velice pěkně (až jsem se divil, že právě v zimě ho personál i hosté opouštějí) a to jak z venku – ono bludiště bylo pěkné, stejně jako záběr silnice táhnoucí se po úpatí hor. No a vevnitř byl rovněž velice luxusně vybavený. Dokázal bych si tam představit strávit hezký víkend. Jenomže příběh se měl točit hlavně okolo ponuré historii tohoto místa a změně v chování hlavního hrdiny. S tím prvním jsme obeznámeni již na začátku slovně – poté i díky duchům zemřelých (taková scéna v koupelně byla opravdu super), jenže to druhé proběhlo tak rychle až jsem si žádného „postupného“ nevšiml. Jack Nicholson byl magor už po deseti minutách a vše bylo „odbyto“ vloženým titulkem (po měsíci). Hercův výkon byl dobrý, to mu neupírám, ale nějak výrazně gradující atmosféru jsem tu nezaznamenal. Krev valící se z výtahu tu byla ukázána hned několikrát, duchové dvojčat jakbysmet, agresivita vůči manželce (mimochodem z té se postupem času stala pěkně odporná kreatura – tím myslím vzhledově a ani to přesvědčivé hraní Shelley Duvall zrovna moc nešlo – a hlavně kvůli ní tu čtvrtou hvězdu nedám…), no a malý synek – ten mě sral již od první scény, ale postupem času si mé sympatie přece jenom získal – zvláště pak ke konci filmu. Zlobte se na mě, jak chcete, ale tohle vidím tak na 60-65%.

 2. Klobouk 8 srpna 2014 v 19:55

  Tak. U mě přelomový horor. U mě mistrovské, snad nadlidké dílo. Nechci porovnávat s knihou, jelikož (a nemyslím to zle, nechci nikoho urazit) knihy dobrovolně nečtu, nebaví mě to. Ale samozřejmě musím poděkovat i Kingovi, bez něj by tohle dílo nikdy nemohlo zvyknout. Nevím jak film ohodnotit, snad jen a jen superlativy a na ty asi nikdo není zvědavej. Jo a přelomový horor je to u mě proto, že to byl vůbec první počin, po kterém jsem měl problémy usnul. A abych se přiznal, zatím i poslední. A to si myslím, že všechny nej. horory jsem už viděl. 110% 😉

 3. Renynka 5 července 2010 v 01:56

   Když jsem viděla “The Shinning” poprvé, byla jsem z toho úplně paf, hlavně z hereckého výkonu Jacka Nicholsona a samozřejmě z originálního podání, které bylo v některých detailech pro Kubricka tak typické 

  No, a pak jsem začala lítat do půjčovny a pouštěla to všem kamarádkám a kamarádům……takže už ani nespočítám kolikrát jsem to viděla …..pořád se mi ale neokoukal a takových filmů je faaaaaakt málo!

 4. see-sawandrew 27 března 2010 v 19:20

   Ano, není to Kingovo Osvícení, ale Kubrickovo, a jako takové je nutno jej brát. Z tohoto hlediska je toto dílo filmovým skvostem jak po stránce kamery (neobyčejně dlouhé záběry, pohyb kamery za jedoucím autíčkem), tak hudby, která spolu se zvukovými efekty vytváří nejméně polovinu atmosféry. Některé scény se prostě neokoukají (krev valící se z výtahu, Jack likvidující dveře pokoje, kde kamera překrásně švenkuje podle čepele sekery… Rovněž křiklavé a dosti šílené dekorace dodávají Overlooku pocit izolované frustrace. Skvělý Nicholson k tomu a přestože už ze začátku jako magor skutečně vypadá, rozhodně není adekvátní kvůli tomu potopit celý film. Právě kvůli výše zmíněným kladům se jednoznačně přikláním k názoru, že jde o nejlepší dosud natočené hororové drama. 100% 

 5. Frenk 27 března 2010 v 18:20

  Tak dneska jsem se konečně mrknul na celý film a nezbývá mi než souhlasit s těmi devadesáti, byť si myslím, že King se může cítit dotčen – viz koment Beonici. Ve všech ostatních směrech však Kubrick nezklamává a tak je i pro mne Osvícení (neboli méně používaný název Záření) určitě jedním z nej… hororů 80. let.  

 6. Eraserhead 23 prosince 2008 v 23:08

   Tady bych souhlasil s Beonicou. Ten film je prostě strašnej. Chápu, že lidem, kteří neznaj knihu se líbí (mí známí na film nedají dopustit a dost často se kvůli tomu hádáme), ale můj problém prostě je, že znám tu knihu a už nejde to nesrovnávat. Ona jako i tak kniha zase nic moc, ale tenhle film (hlavně konec) knihu pěkně zmršil. Že se Nicholson děsivě šklebí je sice fakt, ale na celej film to nestačí. Ostatně, já Kubrickovi nikdy nepřišel na chuť. Jediný co se mi od něj fakt líbí, je Doktor Divnoláska… a pak trochu Vesmírná odyssea, ale zbytek nic moc

 7. beonica 14 června 2008 v 21:46

  Jeden z těch všeobecně oblíbených filmů, který se mi vůbec nelíbil. Chápu, proč se Kingovi nezamlouval – postava Jacka je neuvěřitelně plochá. Je to grázl v podstatě od začátku do konce. V knize se v něm emoce strašlivě tlučou, je tam nastíněn i jeho předchozí život – jeho průsery, to, jak zlomil synovi ruku, jak se Wendy děsila každý večer, když nepřišel včas… Film je pro mě dost špatným odvarem literární předlohy. Je strašně sterilní.

 8. Surena 26 září 2007 v 13:00

   tak měl jsem možnost shlédnout jak film,tak přečíst si knižní předlohu a musím říct,že oboje má své klady.U knihy se mi především líbí její obsáhlost a dobře se rozvíjející příběh.Napsaná je opravdu mistrovsky.Naproti tomu film mě nadchl zase trochu jinak.Frustrující prostředí,hudba co skutečně až bere dech a především úžasný herecký výkon Jacka Nicholsona,Osvícení je prostě horor co jen stěží hledá konkurenci,protože narozdíl od mnoha moderních hororů se mi už po prvním shlédnutí napevno vryl do paměti a udělal na mě takový dojem,jaký se povedl zatím jen málo filmům,a to nejen hororovým.Jak filmu tak knize bych dal tak asi 120%

 9. Frenk 29 srpna 2007 v 09:04

  Včera večer to dávali na STV 2 a já sem si to tam nevědomky přepnul. Byl jsem velice překvapenej a klidně bych hodnotil 100 %, Jack N. má v tváři něco tajemného a děsivého. Skvělé triky, hlavně ta smějící se stařena mě dostala. Škoda jen, že sem se nedodíval do konce, protože sem u toho usnul.

 10. kuliocko 27 června 2007 v 07:55

  Souhlasím, je pravda, že hodnocení určitého filmu natočeného podle literární předlohy se může lišit, v závislosti na tom, zda dotyčný knihu četl nebo ne.Přiznávám, že já jsem zatím neměla tu příležitost se s knihou setkat, dívám se tedy na celý snímek jako na samostatné dílo a možná proto je mé hodnocení tak vysoké. Nicméně už knížku sháním a uvidím jak moc se me nazírání na celý snímek změní po jejím přelouskání

 11. ondrej 14 června 2007 v 13:21

  Kdybych bral Shining z roku 1980, jako samostatný film, který nevznikl podle předlohy S. Kinga, zřejmě bych ho obdivoval mnohem víc, než uvedu dále. Stenly Kubrick natočil opravdu pěkný snímek s výbornými hereckými výkony. Ale jak jsem řekl, je podle novely Kinga a tak jsem od něj čekal mnohem víc.

  Stephen King se nikdy netajil tím, že se mu Kubrickova verze nelíbí a tak roku 1997 natočili filmaři podle jeho scénáře, dvoudílný horor, který se na tu dobu chlubí poměrně slušnými efekty. Př: Zvířata vystříhaná z keřů se prohání po pozemku, jako živá.  Tento film byl nominován v kategorii: nejlepší masky, nejlepší zvukový střih a nejlepší minisérie. Mám ho objednaný na DVD, takže až ho shlédnu, napíši vám svůj názor.

  Co se ještě týče Kubrickovi verze… je to opravdu skvost, ale pro mě, co jsem přečetl knížku bych 90% nedal. Přesto jí tleskám.    

Nový komentář