Shin Gojira (2016)


Režie: Hideaki Anno, Shinji Higuchi
Rok výroby: 2016
Délka: 120 min
Země: Japonsko
Alternativní názvy: Shin Godzilla, Godzilla Resurgence

Hrají:
Hiroki Hasegawa … (Rando Yaguchi)
Satomi Ishihara … (Kayoko Ann Patterson)
Yutaka Takenouchi … (Hideki Akasaka)
Akira Emoto … (Ryuta Azuma)
Ren Osugi … (premiér Seiji Okochi)
… a další

 

Obyvatelé Tokia i samotná vláda jsou zděšeni nenadálou situací, která se z ničeho nic objevila u ústí zálivu. Je zatopena část podvodního tunelu a z gejzíru mořské vody je vidět jakási anomálie. Anomálie, která se záhy ukáže býti velkým neznámým živočišným druhem. Panika a chaos stoupne hned vzápětí, když se neznámý tvor vydá na pevninu a začne ničit jednu z předměstských částí. Je přivolána armáda, ale než stačí zasáhnout, tvor se vrací zpět do mořských hlubin. Ovšem jen na chvíli. Netrvá to dlouho a je zpět!

Mnohem větší a silnější než předtím a demolice Tokia může začít v plné parádě. Armáda je bezradná, stejně tak i politici a vědci. S ničím takovým se doposud nesetkali. Postupující monstrum pojmenují Gojira a zatímco se politické, armádní a vědecké špičky radí, jak ji zastavit, přichází američtí zástupci s nabídnutou pomocí. Nukleární zásah se však Japoncům samozřejmě moc nelíbí, ale pokud urychleně nevymyslí něco nového, nic jiného jim stejně nezbude. Pomoci by jim snad mohly nalezené spisy anti nukleárního vědce Goro Maki, který podobnou událost kdysi předpovídal. Jenže nebude už pozdě?

Když v roce 2004 natočilo Toho k 50. výročí Gojira: Fainaru uozu, říkal jsem si, že už bude s Gojirou (potažmo celou touto sérií) konec a kultovní monstrum konečně odejde na zasloužený odpočinek. Přece jenom by si to už i zasloužila. Jenže potom přišli Američani se svou Godzillou (2014) a šílenství se rozjelo nanovo. Film měl solidní úspěch a letos vzniklo další pokračování. Když jsem si ho chtěl konečně pustit coby fanda celé Gojira série, zjistil jsem, že blázniví Asiati už sami stačili natočit další tři díly (tento plus dva animované kousky). Takže jsem samozřejmě musel na chvíli Godzilla: King of the Monsters odložit a vrhnout se právě na Shin Gojira. A rozhodně jsem neprohloupil.

Prvním potěšujícím faktorem bylo to, že se tvůrci rozhodli o restart série a tudíž tento film nemá žádnou spojitost se žádným z předchozích dílů. Tím druhým byl fakt, že samotná Gojira projde během příběhu několika proměnami své podoby. Co si budeme nalhávat, když vystoupila z hlubin a začala s první devastací města, málem mi vypadly oči z důlků – to byl opravdový hnus a byl jsem doslova znechucen. Jenže její následný návrat a proměna už byl o něčem úplně jiném. Pro fandy této série to byla doslova nádhera. Jistě tomu dopomohl i fakt, že už nešlo jen o klasického chlapíka v kostýmu, ale byla použita technologie motion capture (nahrávání pohybu skutečného objektu a jeho převedení na digitální model).

Taky samotné speciální efekty prošly dobovou obměnou a po vizuální stránce vypadali docela uspokojivě. Jak samotná demolice města, aut, vlaku, letadel, armádní techniky (ty už nevypadaly jen jako papundeklové modely a hračky na hraní), což ale zas na druhou stranu ztratilo své osobité kouzlo starších dílů. Každopádně atmosféra během jednotlivých útoků pěkně zhoustla a i po této stránce jsem byl vcelku spokojený.

O něco horší už to bylo s tím všudypřítomným ukecaným pasážím. Větší část filmu se totiž bohužel netýká řádění Gojiry a jejímu boji s armádou, ale kecání a hádání politiků, vojáků a vědců. Což mělo dopomoci realističtějšímu pojetí, kdy se mimo jiné řešili i důležité politické, bezpečnostní a vědecké věci okolo samotného zničení monstra, ale i ekonomickému dopadu na zemi, ohrožení a bezpečnosti obyvatel a především nukleární hrozby, tedy pardon pomoci USA, která chtěla hodit další jadernou bombu.

Hodnocení7
Shin Gojira je navíc snad prvním filmem této série, který Toho nedistribuovalo samo, ale jen v koprodukci s jinou společností. V konečném hodnocení tento kousek asi nadhodnotím, ale já jsem zarytým fandou Gojiry a i tento film se mi velice líbil a určitě jsem jej neviděl naposledy. Tímto bych se mu chtěl i omluvit, že jsem mu nevěnoval svou pozornost již dříve, protože jde vskutku o dobrý počin. Tedy alespoň v mých očích.
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář