Sheitan (2006)


Český název: Satan
Řežie: Kim Chapiron
Rok výroby: 2006
Délka: 94 minut
Země: Francie

Hrají:
Vincent Cassel … (Joseph)
Olivier Bartélémy … (Bart)
Roxane Mesquida … (Eve)
Nico Le Phat Tan … (Thai)
Leila Bekhti … (Jasmin)
Ladj Ly … (Ladj)
…a další

Děj
Parta mladých výrostků se dostane do konfliktu s vyhazovači na známé francouzské diskotéce Styxx. S radostí proto přijmou nabídku krásné Eve, aby následující den strávili na rozlehlém venkovském sídle jejich rodičů. Bouřlivá cesta (vykradení benzínky a podobné skopičiny) je přerušena pouze střetnutím se stádem koz, které doprovází pastevec a správce Evina domu Joseph. Už od první chvíle je jasné, že s tímto člověkem není něco v pořádku, zvláště když se neusále naváží do citlivějšího Barta. Ten se snaží své přátelé upozornit na to, že podivné chování místních usedlíků nebu jen tak, ale nakonec se i on nechá strhnout zbytkek a zůstává v bizzarním domu. S postupujícím večerem se konflikty mezi kladnými a zápornými hrdiny tohoto snímku vyostřují až vše přejde do zběsilého krvavého vraždění. Část mladých uprchne autem pryč, ale Bart zůstává, aby zachránil Jasmine, která se ztratila při úprku do lesa. To je ovšem mlýn na vodu pro Josepha, který netouží po ničem jiném, než po jeho očích, aby mohl připravit dar (panenku) pro dítě, které splodil se svou sestrou.

Hodnocení

Když se mi dostal do ruky film Sheitan, nepředpokládal sem, že by se jednalo o něco vyjímečného. Podobnou zápletkou nás totiž béčkové americké filmy zásobují v nepřeberném množství. Děj ale není stěžejním podpůrným sloupkem tohoto díla – tím je atmosféra. Přestože obecně styl francouzských hororů nemám rád, tento je něčím vyjímečný.

Bez jakékoli přehnanosti ukazuje neutěšenost nebezpečného francouzského venkova, jeho vidláctví a odloučenost od moderního světa. Narozdíl od jiných filmů, jsou zde záporné role uvěřitelné a až na své podivné chování nevzbuzují v divákovi ani náznakem pocit  nepřirozenosti. Velkým plusem jsou také charaktery jednotlivých mladých hrdinů, kdy se nejedná o tipickou šablonovitou skvadru amerických puberťáků. Ani jejich chování k sobě navzájem není klasickým přátelstvým na život a na smrt, ale spíše se jedná o bandu slepenou divokými pitkami a drogovými večírky. S fyzickým násilím se setkáváme až na konci filmu a to ne v nějak zbytečně brutální podobě. Filmaři zde stavěli spíše na psychickém nátlaku než na brutalitě a krvavosti, což je jenom dobře. Vše je okořeněno nezbytnou dávkou erotiky, která skvěle zapadá a netrpí samoúčelností.

Herecké výkony zde pro mně neznámí vesměs francouzští herci zvládli na výbornou. Vyzdvidl bych výkon  Oliviera Bartélémyho, který si zahrál postavu citlivého Barta, který svou odlišnou povahu maskuje za tvrďáctví a silácká gesta.

Verdikt
+ atmosféra
+ herecké výkony

snad jen  pro mě nepříjemná postava Ladže, který  naštěstí nedostává moc prostoru.

Hodnocení8
Kapitolou samo pro sebe je výkon Vincenta Cassela aka Josepha, který se role úchylného správce domu, satanisty a vlezlého úchyla zhostil s velkou bravurou a radostí. Hlavně jeho zásluhou se film dostává o úroveň výš nad ostatní podobně laděné béčkové filmy.
80%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář

Nový komentář