Sharknado 4: The 4th Awakens (2016)


Český název: Žraločí tornádo 4
Režie: Anthony C. Ferrante
Rok výroby: 2016
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Ian Ziering … (Fin Shepard)
Tara Reid … (April Wexler)
Cody Linley … (Matt Shepard)
Ryan Newman … (Claudia Shepard)
Masiela Lusha … (Gemini)
David Hasselhoff … (Gilbert Shepard)
Gary Busey … (Wilford)
… a další

 

Přestože je Fin mnohými oslavován jako národní hrdina, najdou se i tací, jenž ho rozhodně nevítají s otevřenou náručí. Hlavně proto, že pokaždé, když se někde objeví, vypukne další žralokonádo. Po nelítostné bitvě ve vesmíru však na scénu přišla společnost Astro-X, která nejenom že nabízí lety do vesmíru, ale vytvořila i obranný systém, který za pomocí radiových vln dokáže zavčas zničit tornáda. Navíc se jim podařilo zachránit Gilberta Sheparda a přivést ho zpět na planetu Zemi. Fin po smrti své ženy stáhl do ústraní a nyní se svou matkou a nejmladším synem Gilem žije na ranči v Kansasu. Nyní se však jeho starší syn vrací z mise v Iráku a jako místo svého shledání s rodinou vybere nový hotel společnosti Astro-X v Las Vegas. Majitel Aston Reynolds jej nechal vybudovat na bázi obří nádrže se žraloky a dokonce i samotné vybavení hotelu je ve žraločím stylu. Jenomže nikdo nepočítal s tím, že písečná bouře je schopná odolat technologii Astro-X a během následujících minut se ve městě hříchu rozpoutá hotové peklo. Bouře zpustoší hotel, absorbuje vodu a s ní i všechny žraloky. Tím to však rozhodně nekončí. Sharknado nabývá na síle a začne pustošit i další města. Fin a jeho rodina jsou tak znovu nuceni riskovat své životy. Navíc je nečeká jen řada překážek, ale i jedno obrovské překvapení…

The Asylum a Syfy opět nezklamaly a po roce přišly s dalším pokračováním této céčkové série. Když se v roce 2013 objevilo na scéně první Sharknado, bral jsem to ještě s přehledem a docela jsem se u této ujeté brakové podívané i pobavil. Byl jsem zvyklý, že Asylum produkuje filmy, které nejsou pro každého, ale docela jsem na nich jednu dobu ujížděl. Jenže to jsem neměl ještě tušení, jakým že směrem se tato série vydá. Každý další díl překonává svým stupidním scénářem ten předešlý a pomalu i já začínám docházet k závěru, že všichni zúčastnění (tedy hlavní atrakce v podobě vyhaslých hvězd) to už prostě nemají v hlavě v pořádku. Pochybuji, že jim Asylum platí závratné honoráře, tak proč si ještě více špinit svá jména.

Ferrante je však asi kouzelník. S rozpočtem 3.000.000 dolarů obvolal své staré známé, zda zrovna nemají dojednanou schůzku na pracáku a jestli si za pár dnů nechtějí trochu přivydělat. Scénárista Levin se zřejmě nedávno dostal z odvykací kůry, kde během sledování nových Star Wars: The Force Awakens na kus papíru v deliriu narychlo sepsal nový scénář, na který mu Asylum kývlo. Bylo jen potřeba sehnat i pár nových tváří, aby to mělo šmrnc. Gary Busey a Steve Guttenberg neměli zrovna do čeho píchnout, a tak na rychlo kývli. No a zestárlé Alexandra Paul a Gena Lee Nolin měly nejspíš za to, že je David Hasselhoff bude zase prohánět v červených plavkách po pláži. Ten jejich štěk nestojí ani za řeč.

Takže je vám asi jasné, že kvalita filmu šla oproti minulému dílu ještě o stupínek níže, a to jsem žil v přesvědčení, že to už snad ani není možné. Úvodní titulky ve stylu Hvězdných válek někoho jistě dokáží rozesmát, stejně jako akčnější začátek. Tady jsem byl ještě docela spokojený, protože jsem si už zvykl na ten Finův velkolepý příchod na scénu. Žraločí čelisti cvakají, krev stříká do všech stran, dokonce se objeví i několik opravdu humorných situací, ale potom už jsem jen zíral s otevřenou pusou a neustále si protíral oči, zda nemám halucinace já sám. Během následujících minut dojde k několika proměnám tornáda (zrovna podle toho co mu stálo v cestě) a na scénu přichází i velice kuriózní způsoby eliminace žraloků či jejich využití. Že nemáte zrovna po ruce motorovou pilu nebo resuscitační přístroj? To vůbec nevadí (zvláště v tomto filmu).

Nebojte se, nepřijdete ani o onu pověstnou motorovku – stejně jako o návrat Tary Reid, která má do své dřívější krásy už hodně daleko. Její filmová proměna však už byla úplně mimo mísu a míru snesitelnosti. Možná bych i dokázal překousnout onu proměnu v cyborga, ale ten světelný meč místo ruky. Tohle už bylo příliš! Když k tomu připočítáme i onen pověstný a už dost otravný happyend, nezbývá než doufat, že příště už snad všichni zhebnou doopravdy. Pátý díl už nám totiž klepe na dveře.

Hodnocení2
Sharknado 4 už tak pomalu ale jistě kleslo na úplné dno odpadní stoky a jediné co jej alespoň chvíli drželo nad vodou, byla úvodní dvacetiminutovka a několik humorných situací. Jinak je to hnus. Raději si ani nechci představit, s čím že Anthony Ferrante příjde příště.
20%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář