Shape of Water, The (2017)


Český název: Tvář vody
Slovenský název: Podoba vody
Režie: Guillermo del Toro
Rok výroby: 2017
Délka: 123 min
Země: USA

Hrají:
Sally Hawkins … (Elisa)
Michael Shannon … (Richard Strickland)
Richard Jenkins … (Giles)
Octavia Spencer … (Zelda)
Michael Stuhlbarg … (Dr. Hoffstetler)
… a další

 

Předem opět malé varování. Tvář vody nemá s hororem příliš společného, i přesto, že je v něm tajná laboratoř s podivným humanoidním tvorem a také, že jej natočil Guillermo del Toro – režisér filmů Ďáblova páteř, Blade 2, Faunův labyrint nebo Purpurový vrch.

Němá uklízečka Elisa pracuje v organizaci, v níž vědci pracují na zvláštních experimentech. Novinkou, ze které by mohli těžit, je podivuhodný tvor dopravený z pralesů Amazonie. Když s ním Elisa začne po nějaké době komunikovat, je jasné, že bytost je vybavena inteligencí a emocemi. Rozhodne se proto vrátit ho do přírody.

Tvář vody je zkrátka pohádka pro dospělé – naivní, kouzelná a hravá, ale s ratingem R. To v tomto případě znamená nějaký ten výraz ‘fuck’, nahotu, masturbaci, mezidruhovou lásku a brutalitu (leč – na del Tora – uměřenou). Naštěstí všechno je spojeno do výživného celku, který možná ne všechny dostane do kolen (ostatně mrkněte na rozporuplné divácké reakce), ale který hřeje – a to je to nejdůležitější.

V technických složkách se jedná o precizní práci. Atmosféra 60. let je doprovázena skvěle padnoucí hudbou Alexandreho Desplata a krásnou výpravou, včetně kostýmů, triků a masek. Pohádková aura dovoluje zapomenout na drobné scénáristické nedodělky i na jistou podbízivost (hlavní postavy se musí sejít v kině). Herci jsou vybrání přesně a stejně tak i hrají.

P. S. Hláška, že snímek je prequelem k Hellboyovi, v němž hraje vodní humanoid Abe Sapien, mě pobavila.

Hodnocení8
Nakonec nevím, jestli všechny ty nominace a ceny neudělaly Tváři vody medvědí službu. Každopádně se domnívám, že jde o kvalitní filmařinu se srdíčkem a podle toho ji tak i hodnotím.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář