Shape of Water, The (2017)


Český název: Tvář vody
Slovenský název: Podoba vody
Režie: Guillermo del Toro
Rok výroby: 2017
Délka: 123 min
Země: USA

Hrají:
Sally Hawkins … (Elisa)
Michael Shannon … (Richard Strickland)
Richard Jenkins … (Giles)
Octavia Spencer … (Zelda)
Michael Stuhlbarg … (Dr. Hoffstetler)
… a další

 

Předem opět malé varování. Tvář vody nemá s hororem příliš společného, i přesto, že je v něm tajná laboratoř s podivným humanoidním tvorem a také, že jej natočil Guillermo del Toro – režisér filmů Ďáblova páteř, Blade 2, Faunův labyrint nebo Purpurový vrch.

Němá uklízečka Elisa pracuje v organizaci, v níž vědci pracují na zvláštních experimentech. Novinkou, ze které by mohli těžit, je podivuhodný tvor dopravený z pralesů Amazonie. Když s ním Elisa začne po nějaké době komunikovat, je jasné, že bytost je vybavena inteligencí a emocemi. Rozhodne se proto vrátit ho do přírody.

Tvář vody je zkrátka pohádka pro dospělé – naivní, kouzelná a hravá, ale s ratingem R. To v tomto případě znamená nějaký ten výraz ‘fuck’, nahotu, masturbaci, mezidruhovou lásku a brutalitu (leč – na del Tora – uměřenou). Naštěstí všechno je spojeno do výživného celku, který možná ne všechny dostane do kolen (ostatně mrkněte na rozporuplné divácké reakce), ale který hřeje – a to je to nejdůležitější.

V technických složkách se jedná o precizní práci. Atmosféra 60. let je doprovázena skvěle padnoucí hudbou Alexandreho Desplata a krásnou výpravou, včetně kostýmů, triků a masek. Pohádková aura dovoluje zapomenout na drobné scénáristické nedodělky i na jistou podbízivost (hlavní postavy se musí sejít v kině). Herci jsou vybrání přesně a stejně tak i hrají.

P. S. Hláška, že snímek je prequelem k Hellboyovi, v němž hraje vodní humanoid Abe Sapien, mě pobavila.

Hodnocení8
Nakonec nevím, jestli všechny ty nominace a ceny neudělaly Tváři vody medvědí službu. Každopádně se domnívám, že jde o kvalitní filmařinu se srdíčkem a podle toho ji tak i hodnotím.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 1 října 2018 v 12:58

    V poslední době jsem snad nezaznamenal žádný jiný film, kolem kterého by bylo tolik humbuku. Nešlo jen o všechny ty nominace či ceny, které si Tvář vody připsala na svůj účet, ale především dost rozporuplné názory na ní jako celek a to nejen ze svého okolí, ale i napříč celým internetem. Zatímco jedni považují tento kousek za opravdový skvost a jeden z nejlepších filmů za poslední dobu, ti druzí v tom často vidí obyčejný průměr, nebo ještě hůře zbytečnost a nudnou záležitost. No a já se musím přiznat, že jsem zůstal někde uprostřed, ale spíš se přikláním k té druhé skupině. Guillermo del Toro nikdy nepatřil k mým velkým favoritům a oblíbencům, ale jeho tvorbu respektuji, přestože k ní mám často nejrůznější výhrady. Opravdu se mi líbil snad jen The Devil’s Backbone. Většinou však převažují spíše rozporuplné pocity, jak u tolik opěvovaného Faunova labyrintu tak i Purpurového vrchu, (které mimochodem rovněž považuji za průměrné záležitosti). A to samé platí i u tohoto filmu. Celá ta omáčka okolo na mě jaksi nefungovala, místy jsem se neskutečně nudil a nebýt drsnějšího závěru, šel bych s hodnocením ještě níž. Nejen že tu lze narazit na několik nelogických prvků (to jako vážně má do tajné laboratoře každý přístup a když už ho v ní načapají, se mu nic nestane a to opakovaně – no oni se v té laboratoři chovali všichni jako dementi…), ale ono jde hlavně o to, že většina filmů del Tora je založena na „dost pohádkové bázi“, romantice, citech a přesto jsou často zařazené i do hororového žánru. Což mi dost vadí, přesto nezbývá než to respektovat. Až se sám sobě divím, že se na ty jeho filmy pořád dívám. Mají však v sobě cosi, co si ke mně nakonec stejně najde cestu. Dalším podstatným prvkem byla sama herečka v hlavní roli. To opravdu nenašli někoho s větším charisma? Neříkám, že byla úplně hnusná, ale mé sympatie si určitě nezískala, stejně jako samotný tvor. S názorem že masky byly super tak rovněž nesouhlasím. Také bych za normálních okolností ocenil i jistou „perverzní“ stránku tohoto díla, jenže smůlou je, že jí měla na povel ta samá herečka, ze které se mi ježili chlupy po celém těle. Tvář vody tak řadím k obyčejnému průměru, na kterém jsem nezaznamenal jedinou věc, kvůli které bych měl tento film vychvalovat do nebes, nebo jej dokonce někomu doporučovat. Bohatě mi to stačilo vidět jen jednou!!! 50%

Nový komentář