Shallows, The (2016)


Český název: Mělčiny
Režie: Jaume Collet-Serra
Rok výroby: 2016
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Blake Lively…(Nancy)
Óscar Jaenada…(Carlos)
Sedona Legge…(Chloe)
Brett Cullen…(otec)
Janelle Bailey…(matka)
…a další

 

Mladá američanka Nancy se po smrti své matky vydává do Mexika, aby si zasurfovala v blízkosti jedné odlehlé pláže. Chce si zde sjet svou vlnu, stejně jako její matka. Nádherné prostředí, křišťálově čistá voda a velké vlny dívku naprosto uchvátí. Jenže při poslední jízdě na ni zaútočí žralok, škaredě ji pokouše na noze a vyčerpaná Nancy se jen s vypětím všech sil zachrání na malém útesu. K úplné záchraně chybí jen 200 metrů, ale jak se ukáže, ty se pro ni stanou v následujících hodinách nepřekonatelné. Zlověstná černá ploutev neustále krouží kolem útesu a čeká na svou příležitost. Nancy musí zachovat chladnou hlavu a nepodlehnout panice, jenže příliv se blíží a s ním skončí i zbytek nadějí na záchranu.

Většinou nechávám novinky pěkně uležet a nevěnuji jim zvýšenou pozornost, ale na tento film jsem se docela těšil a nehodlal si jej nechat utéct (když už jsem měl na dovolené příležitost, na to vyrazit do kina). Filmy se žraločí tématikou mám rád, ale na prstech jedné ruky bych spočítal ty opravdu vydařené. Nepřekonatelné Čelisti však pořád vévodí mému žebříčku a ani tento film je nepřekonal. To však nic nemění na tom, že to byla solidní podívaná. Dá se zde sice narazit na několik rušivých prvků, ale jinak si divák poměrně krátkou stopáž filmu jistě užije. Scénář filmu je poměrně jednoduchý, dokonce bych ho zařadil i do kategorie těch uvěřitelných (tedy až samotný závěr byl trošku přitažený za vlasy). Především bych však chtěl pochválit režiséra, kameramana, představitelku hlavní hrdinky Blake Lively a toho racka.

Zpočátku jsem si doslova připadal jako v ráji. Nádherné prostředí pláže mě doslova uchvátilo. Bez toho dárečku v moři bych si dokázal představit, že bych tady strávil pár dní surfováním. Kameraman se doslova vyřádil a podvodní záběry byly jedním slovem úžasné. Tvůrci si však pro nás připravili i několik vychytávek, které jistě ocení především návštěvníci kina (v ČR již brzy). Po vizuální stránce nemám téměř žádné výhrady. To slovíčko (téměř) je totiž hodně důležité. Žralok jako takový je v některých scénách opravdu povedený, ovšem ke konci filmu se nechali tvůrci dost unést, povolili uzdu své fantazii a trošku si pokazili reputaci (jinými slovy se to dá označit za digitální úlet). Od chvíle, kdy Nancy vpluje mezi medúzy, už to zas až tak uvěřitelné nebylo. Oproti tomu zdechlina Keporkaka byla luxusní.

U survival filmů je cestou k úspěchu solidní atmosféra a vytvoření slušné dávky napětí. Což se režisérovi povedlo tak napůl. Dá se zde narazit na několik slibných momentů, které mohou slabším jedincům řádně pocuchat nervy, ale jinak tu nic nervy drásajícího k vidění není. Což mě trošku zklamalo, protože většina žraločích útoků, byla rychle utnutá střihem. Zase na druhou stranu to možná bylo lepší, protože kdyby se vše neslo v duchu útoku na bóji, asi bych šel s hodnocením dolů. Nicméně posledním klenotem filmu byla samotná Blake Lively. Mám pro ni velkou slabost. Ukázala, že i po porodu se drží v dobré kondici a přestože nepatří mezi TOP herečky, podala hodně dobrý výkon. Jinak v médiích se profláklo, že po dotočení filmu už je zase těhotná (ale to spíš patří do bulváru).

Hodnocení6.5
Každopádně Mělčiny patří k tomu lepšímu, co bylo v posledních letech natočeno se žralokem zabijákem. Jde o lehce nadprůměrný film, kterým by jste určitě pohrdnout neměli. Stopáž není moc dlouhá, dá se zde narazit na několik velice slibných scén a hlavně vás okouzlí ono prostředí. Jen je velká škoda, že se tvůrci místy nechali až moc strhnout. Mohl z to být ještě mnohem lepší požitek.
65%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Profilový obrázek
    Frenk 27 srpna 2016 v 10:59

    Blake Lively sice nikdy nepatřila mezi moje masturbační ikony, ale v bikinách jí to sluší, že jsem jí musel snad i fandit. Jinak jsem byl překvapen slušnou mírou krve na to, že to brousí PG13 rating. Collet-Serra jednoduše nezklamal a nabídl další relativně zábavnou žánrovku, kterou kazí jen občasné hovadiny typu žralok rozkouše železnou konstrukci rychleji než kyselina. Hodnotím stejně jako australský Útes (Reef) – 60 %.

Nový komentář