Shadowzone (1990)


Český název: Projekt Shadowzone
Režie: J.S. Cardone
Rok výroby: 1990
Délka: 88 min
Země: USA

Hrají:
David Beecroft … (kapitán Hickock)
Louise Fletcher … (Dr. Erhardt)
James Hong … (Dr. Van Fleet)
Shawn Weatherly … (Dr. Kidwell)
Frederick Flynn … (Tommy Shivers)
… a další

 

V jisté utajené podzemní laboratoři dochází k experimentům s hlubokými fázemi spánku. Když dojde ke smrti jednoho ze zúčastněných, vysílá NASA na místo vyšetřovatele. Ten zjišťuje, že vědci zdaleka nemají projekt ve svých rukách. Svým počínáním postupně otevřeli bránu do paralelního vesmíru, jíž samozřejmě něco prošlo. Teď se to prohání chodbami a přátelské úmysly zrovna nemá.

J.S. Cardone si dle vlastního scénáře natočil v produkci Charlese Banda, jehož příznivci béčkových hororů zcela jistě znají, toto víceméně povedené hororové sci-fi. Povedené pro nenáročné a cokoli respektovat ochotné.

Snímek diváka již od prvních okamžiků nenechá na pochybách o tom, že se snaží opět a zase sklouznout na vlně úspěchu Vetřelců. Úvodní hudební motiv je jako vystřižený z dvojky. Mimochodem kompletní hudební doprovod má na svědomí Band. Totiž Richard Band. A pakliže následný děj vyvolává vzpomínky i na díl první, je jasné, že podobnost je nikoli náhodná. Ale to už je na pozorovateli, jak se k byť i nejvzdálenějšímu klonu oněch slavných obrazů postaví. Zda si jej bude užívat, protože je proč, či zda jej zavrhne a bude na něm hledat chyby, protože – světe div se – je také proč.

Atmosféricky snímek není vůbec k zahození. Postavy jsou uvězněny v temnotě, odkud není úniku, nejsou si jisté dalším krokem, hledají cosi, co se obratem svává jejich pronásledovatelem, panika obecně roste. Tmavých zákoutí nabízí tvůrci mnoho, pomalého prozkoumávání objektu rovněž. Překročili však hranici nudnosti ve chvíli, kdy se tyto scény staly zdlouhavými, čemuž nezabránila ani jinak řemeslně velmi zkušeně zvládnutá hudební vložka. Není tedy divu, že se po této stránce Shadowzone s tím, s čímž jej srovnávat je zhola směšné, avšak nabízí se samo, minulo.

Herecké výkony snad ani nemohly být v nastavených mantinelech lepší. Herci se do svých postav řádně obuli, takže ta plejáda rozličných charakterů mohla řádně vyniknout. I když možná na nich ani nebylo co zkazit. A kdyby přece jen, bylo by to jedno, protože některé se chovaly nelogicky a na to, že jsou to vědci, snad i ve vypjatých situacích nečekaně iracionálně.

Co se velmi povedlo? Speciální efekty, které ruku v ruce s nápaditostí ohledně způsobu, jakým se zjevuje monstrum, nemohou lačného diváka nenamlsat. Uspokojit v žádném případě, neboť je jich vzhledem k délce filmu proklatě málo. Divák je konfrontován s nestvůrou částečně způsobem starého hororu, kde se finální potvora objeví pouze na moment, částečně neotřele, protože (SPOILER-) má ten hnus více podob (-SPOILER). Báječná strategie. Jen kdyby ta základní forma nebyla tak oku sympatická a nevyvolávala otázky, proč k čertu tvůrci plýtvali energií na stvoření, kterým film pouze opepřili, místo aby z něj udělali další ikonu brakového monster-hororu. Skvěle by zapadlo. Vždyť když už je toho k vidění tolik… mimo jiné bujné dívčí poprsí a pánský úd…

 

Hodnocení5
Shadowzone uspokojí zejména ty, co mají rádi roztodivná monstra a klasické béčkové šablonky. Je nenáročnou zábavou, z které se dalo vykřesat mnohem víc jisker, ale to už je hold ten levný filmový svět.
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 27 února 2015 v 18:27

    Jde o další z řady laciných scifi hororů, kterých se v té době zrodila celá řada. To však neznamená, že by šlo o vyloženě špatný film. Cardone měl ovšem velké „štěstí“, že se produkce jeho výtvoru ujal Charles Band, jinak by to s ním možná dopadlo hodně špatně. Vzhledem k tomu, že k tomuto filmu musíme přistupovat dost s rezervou. Proti samotnému scénáři nemám moc námitek, ale přece jenom mi tu chyběla propracovanější atmosféra. Na můj vkus to bylo místy až moc zbrklé a bohužel se mi tentokrát ani moc nelíbilo samotné monstrum. Naštěstí jsem tu zas na druhou stranu našel jiné věci, které se stály určitě za pozornost. Jinak co se týká atmosféry, tak ta místy nebyla vůbec špatná, ale zaznamenal jsem v ní značné výkyvy. Kupříkladu onen rozsáhlý komplex nabízel celou škálu možností, jak vygradovat napětí do extrému. Jenomže tu hrál opět velkou roli nedostatek financí a tak při útocích monstra vždy zaúřadoval střih, nebo se kamera dívala jinam než by měla. Divák je tak značně ochuzen a musí se spokojit jen s cákanci krve, nebo výkřiky. Což ovšem ne každému bude vyhovovat. Jedno se však musí režisérovi nechat – ta opice bylo prostě BOŽÍ!!! V těch několika scénách co úřadovala, jsem si jí neskutečně užil. Dále bych chtěl pochválit účast Shawn Weatherly. I já si ji ještě pamatuju z doby, kdy se proháněla v Pobřežní hlídce a tady si nevedla vůbec špatně. Nebylo by však od věci, kdyby se i samotné monstrum zapojilo do zvýšení kvality celého filmu. Bohužel jeho vzhled byl pro mě dost velkým překvapením, přestože z Bandovy továrny už vylezly kdejaké kreatury. Tohle patří mezi ty nejslabší. Nebylo ani hrůzu nahánějící, ani pěkně slizké či odporné, prostě nějaké. Shadowzone tak s velkými obtížemi udrželo status průměrného kousku, ale byl by hřích mu dát méně. 50%

Nový komentář