Severed Ties (1992)


Český název: Ruka: Vraždící úd
Režie: Damon Santostefano
Rok výroby: 1992
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Billy Morrissette … (Harry Harrison)
Garrett Morris … (Stripes)
Oliver Reed … (Dr. Hans Vaughan)
Elke Sommer … (Helena Harrison)
Bekki Vallin … (Uta)
… a další
Harry je mladý vědec. Snaží se zkřížit lidskou DNA s ještěří, aby vytvořil plně funkční umělou končetinu. Svůj ještě ne zcela vyladěný experiment je nucen vyzkoušet ve spěchu sám na sobě, když při jisté rodinné hádce přijde o paži. Nová ruka se objevuje, žije však jaksi svým vlastním životem. Mladík se ukrývá v podzemí, kde pokračuje v dalších experimentech, jež potřebuje utajit před svou hrabivou matkou, která jej chce využít a neštítí se ničeho, ani ohrožení jeho milé.

Udělat opravdu dobrý horor na vědecké téma, to je kumšt. Musí se spojit dobrý scénář, kvalitní herectvo, vkusné vizuální efekty, v neposlední řadě atmosféra. I z laciné béčkové záležitosti se dá při splnění minimálně těchto podmínek vytvořit nestárnoucí hit. Vzpomeňme například snímek Re-Animator. Bohužel, dané ingredience nebyly v případě Severed Ties použity téměř vůbec.

Scénář, který skáče od jednoho nesmyslu ke druhému, přičemž za sebou bohatě trousí nelogičnost a patos, by sám o sobě ještě ušel, kdyby ovšem zdůraznil, že to všechno myslí s humorem. Protože se žádná taková narážka neobjevuje, nezbývá než kroutit hlavou. Film chce být něčím mezi hororem, dramatem, tragédií, milostným příběhem, chybí mu však prvek, který by z toho všeho udělal divácky atraktivní jednotu, ne pouze nudu.

Herecké obsazení selhává téměř na plné čáře. Mladý vědec nemá ani zbla šarmu, pro který by diváka zaujal. Je mu tak volný jako vzduch. Jedinou světlou výjimkou v zašedlé řadě křoví zvané herci je zde Oliver Reed. Je to jeden z mála důvodů se na film dodívat. Je mi jasné, že na tento film on sám hrdý zrovna dvakrát není.

Pokud jde o efekty a gore, nic víc než gumovou umělost a neúmyslně směšné rekvizity nečekejte. Ačkoli nejde oficiálně o hororovou komedii, dvoumetrová volně se pohybujíc ruka, která se láme jako hadice, se bude snažit přesvědčit vás o opaku, přestože by to mělo být na snímku to nejděsivější. Což napovídá, že o nějaké houstnoucí či mrazivé atmosféře nemůže být ani řeč.

 

Hodnocení2
Severed Ties názvem láká a kdysi lákával i obrázkem ve videopůjčovnách, ale je to bezduchý film, který nenabízí vůbec nic. Je prázdný, přestože toho obsahuje tolik.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 května 2018 v 13:08

    Občas mně mí přátelé dokáží skutečně překvapit, zvláště když mi při návštěvě řeknou, že mi musí pustit něco, co jsem určitě ještě neviděl a ono tomu tak skutečně je. Tento kousek je dnes už horkotěžko k sehnání v českém dabingu, ale naštěstí jsem měl tu „čest“ a mohl si tuhle sračkoidní ptákovinu vychutnat právě s ním. Což byl zřejmě i jeden z důvodů, proč jsem se na to dodíval až do samotného konce. Na internetu se to sice sehnat dá, ale jen v originálním znění a to už není zábavné vůbec. Čemuž odpovídá i velmi nízké hodnocení, kterému se tomuto filmu dostalo. Je totiž vážně bída, která místy nemá hlavu ani patu. Samotná tvůrčí myšlenka přitom není zas až tak hrozná. Není sice originální, ale kdyby na tom více zapracovali, mohlo to dopadnout mnohem lépe. Náš vědec není žádný šílenec – tedy alespoň ne ze začátku a vše myslí v dobrém. Jenže jeho hamižná matka a její přítel ho nejdříve zmrzačí a ještě mu chtějí jeho vynález ukrást a výhodně prodat. Což by zřejmě taky nebylo nic překvapujícího, jen kdyby se při tom neštítili unést jeho milou, kterou zrovna poznal mezi bezdomovci, no a jeho nová ruka si nežila svým vlastním životem a neměla neustálou potřebu někoho škrtit, nebo rovnou zabít. Bohužel samotný scénárista a poté i režisér zřejmě moc dobře nevěděli, cože to vlastně chtějí točit a vznikl z toho dost mrzký mišmaš všemožných filmových žánrů, z nichž žádný nebyl dotažen do zdárného konce. Atmosféra až na pár situací stagnovala téměř po celou dobu (mám na mysli hlavně tu hororovou), herecké výkony byli dost tragické a to nemluvím o velmi slabých speciálních efektech. Snad tak pětileté děcko by se u toho vyděsilo, ale zbytek bude hlavně zívat nudou. Narazil jsem tu snad na dvě jakžtakž slušné momentky, které se mi i docela líbily. Ruka trčící z huby jednoho z vědců a pak scéna, kdy se několik rukou zmocní toho bezdomovce (černocha). Dost nechápu, proč se k něčemu takovému nechal upsat herec Oliver Reed, který do té doby hrál v nejednom úspěšném filmu. Ani on to však zachránit nedokázal. 30%

Nový komentář