Seven Days to Live (2000)


Český název: 7 dní života
Režie: Sebastian Niemann
Rok výroby: 2000
Délka: 96 min
Země: Německo / Česká republika / USA

Hrají:
Sean Pertwee … (Martin Shaw)
Amanda Plummer … (Ellen Shaw)
Nick Brimble … (Carl Farrell)
Gina Bellman … (Claudia)
Sean Chapman … (Paul)
… a další

 

Po nešťastné smrti malého syna se zdrcený spisovatel Martin a jeho žena Ellen rozhodnou přestěhovat na venkov do starého domu na samotě. Chtěli utéct před smutnými vzpomínkami a hlavně on potřeboval načerpat inspiraci k napsání nové knihy. Jenže hned vzápětí se jejich psychický stav začne spíše zhoršovat. Martin se uzavře do sebe, moc nekomunikuje a stále více času tráví zavřený ve sklepě. To Ellen začne mít podivné vidiny a všude vidí a slyší znamení, která ji varují a odečítají sedm dní života – čas, který jí zbývá. Vyděšená žena začne pátrat v minulosti tohoto místa a postupně odkrývá jeho děsivé tajemství…

Zápletka tohoto filmu není ničím originální, spíše bych se nebál říci, že je tuctová. Zaujala mě však především německo-česko-americká spolupráce a řada známých jmen v obsazení. Takže jsem byl hlavně zvědavý, jaký bude výsledek. Jména jako Pertwee, Plummer či Brimble mi jsou dobře známá, a jak se ukázalo, právě tato trojice je tím nejlepším (jejich herecké výkony) na celém filmu. Otázkou však zůstává, zda to není poněkud málo.

Přece jenom začátek filmu, který se odehrává zhruba o dvacet let dříve, dokáže diváky docela zaujmout svým tajemným a psycho zpracováním, ovšem následná polovina filmu je spíše založena jen na nepříliš záživných dialozích – tu tam proložených nějakou tou lehce děsivou vidinou či znameními, odečítajícími jednotlivé dny. To mi však přišlo dost málo. Dost lidí to srovnává s Osvícením, no nevím, možná pár náznaky, ale jinak tu většinou tře bída s nouzí.

Závěrečná třetina filmu je však docela vydařená. Atmosféra začala houstnout, psycho hrátky a násilí se stupňovaly, konečně se dozvíme i něco víc o historii domu nebo samotného místa, na kterém stojí, a herci se rovněž překonávali. Je však potřeba i tak říci, že nic navíc nám tu tvůrci nenaservírovali, a to byla škoda. Takhle zůstal potenciál využit leda tak z poloviny. A to bylo k uspokojení diváků málo.

 

Hodnocení5
7 dní života si mělo zachovat tvář a nastavenou laťku ze začátku a byl bych rozhodně mnohem více spokojený (a věřím, že nejen já). Takhle to vidím jen na obyčejnou průměrnou záležitost.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář