Serpent and the Rainbow, The (1988)


Český název: Had a duha
Režie: Wes Craven
Rok výroby: 1988
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Bill Pullman … (Dennis Alan)
Cathy Tyson … (Marielle Duchamp)
Zakes Mokae … (Dargent Peytraud)
Paul Winfield … (Lucien Celine)
Brent Jennings … (Louis Mozart)
Conrad Roberts … (Christophe)
… a další

 

Vědec Alan odjíždí na Haiti, aby zde prověřil fenomén zvaný „zombifikace”. Má za úkol zjistit, jak je možné, že se člověk jeví jako mrtvola a přitom se o několik dní či let později někde objeví, přestože byl prokazatelně pohřben. Zjištěné poznatky by možná pomohly vytvořit velmi účinné a pro všechny pacienty relativně bezpečné anestetikum. Alan se s pomocí místní spojky Duchampové setkává s několika takovými oživlými mrtvolami a dozvídá se, že za vším zřejmě stojí jakýsi podivný lék. Chce ho. I když to vypadá, že může uspět, je tu jeden zásadní problém. Zemí zmítají politické nepokoje a Alan, působící svou činností některým ne zrovna přátelským jedincům nepříjemnoti, není mezi černochy neviditelný.

Craven si tedy uměl vybrat námět. Stala se jím kniha Wada Davise. I když se na začátku filmu píše, že zobrazené události jsou založeny na skutečnosti, je jasné, že si k nim tvůrci spoustu věci přidali sami.

Děj staví na magii voodoo, která se při bližším seznámení zase takovou magií nejeví. Tedy pokud se jedná o základní způsob tvorby zombie pomocí jedu. Po většinu délky snímku diváka ani nic jiného o nadpřirozenosti nepřesvědčí a vše je možné vysvětlit racionálně, jak se o to hlavní postava snaží. Zhruba v poslední třetině však na scénu nastupují rituály a objevuje se otázka: jak je to vlastně s těm dušemi, jež tu kolem poletují? Je tak konečným prolnutím těchto rovin zaručena nejen spokojenost fantasmat chtivých diváků, ale i jistý punc skutečnosti.

Oživlé mrtvoly zde působí velmi realisticky, až to děsí. Nejedná se samozřejmě o masožravé tlející pytle plné červů, nabízející nejdrsnější gore, nýbrž o lidi, kteří se probudili z poněkud hlubšího spánku. Jde tu celkově spíše o morální otázku zbavování se nepohodlných lidí a jejich pohřbívání zaživa.

Atmosféricky se snímek nijak nevymyká standardu Cravenových lepších filmů. Spokojeni budou zvláště milovníci již zmíněných kouzelnických praktik, šamanství, lehkého dobrodružství, černošské kultury a všem těmto skutečnostem přizpůsobené hudby. Zkrátka nepřijde ani obdivovatel poctivých sexuálních scén. Ostatně ani efekty nejsou vůbec pokažené. Spousta věcí se děje mimo kameru, ale Craven pamatoval i na nějakou tu oddělenou hlavu pěkně zblízka a neodpustil si ani povinné, leckdy nečekané lekačky.

Hodnocení7
Had a duha není vyloženě děsivý horor, je to spíše několika hororovými a trikovými vsuvkami okořeněný příběh o hledání léku v ne zcela probádané oblasti. Vyniká zajímavým a propracovaným dějem, z jehož některých aspektů se mohou ježit chlupy na zádech.
70%

Sdílejte článek

  1. Jino 27 prosince 2009 v 17:24

    Filmy s hlavním tématem voodoo mě nikdy moc nebavily. Ale protentokrát jsem se nechal zlákat jménem režiséra. A Craven se s tím popasoval nadprůměrně dobře (zvolené téma je i dnes ještě tajuplné a neprobádané). Zpracování, kdy se snímek snaží mapovat jakoby skutečné události je chvílemi hodně zajimavé, bohužel se však tyto momenty několikrát vystřídají s na můj vkus až moc nudnými pasážemi. Jinak bych neváhal a dal plný počet. Takto to bude “jen” 70% za naprůměrné zpracování, přírodu, hudbu a sympaťáka Pullmana.

Nový komentář