Secret Window (2004)


Český název: Tajemné okno
Režie: David Koepp
Délka: 94 minut
Země: USA
Alternativní názvy: Secret Window, Secret Garden

Hrají:
Johnny Depp … (Mort Raine)
John Turturro … (John Shooter)
Maria Bello … (Amy Rainey)
Timothy Hutton … (Ted)
Charles S. Dutton … (Ken)
…a další

 

Je až s podivem, u kolika Kingových knih a povídek najdete razítko „zfilmováno”. A trochu je s podivem i fakt, že kromě Stanleyho Kubricka (Osvícení) se prakticky žádnému filmu nedostalo vážně takové pozornosti a zároveň popularity. A hledat film, pod který by kritika nenapsala „kniha byla lepší” je snad i marná práce…

Tajemné okno, v originále nesoucí název Skryté okno do skryté zahrady, je na tom stejně. Oproti jiným zfilmovaným kingovkám má ale jedno eso v rukávu, se kterým natočit propadák je zhola nemožné – a tím esem je Johnny Depp. Tajemné okno je v podstatě jeho one-man show a celý film táhne, byť sice úplně neutáhne, ale od toho je tu „tichá podpěra” jménem John Turrturo. Toho potkat v noci u domu, položím peněženku, barák podpálím a zdrhám hodně daleko.

Co se týče samotného děje, nemám nejmenší výhrady. Nejsem Kingovec a od Kinga jsem četla jenom pár vážně povinných titulů, možná proto nechápu, co jiné kritiky myslely tím „snadno předvídatelný konec”, „tomu filmu by stačilo půl hodiny” atd. Já jsem z kina odcházela nadmíru spokojená a téměř jako v transu, protože na mě obzvláště zapůsobila poslední scéna. A to natolik, že jsem si hlášku „Shoot Her” zařadila vedle mojí další oblíbené věty „You should be working!” z filmu Muž bez stínu (pokud jste neviděli, nezoufejte, časem přidám recenzi i na tohle).

Hodnocení8
Ještě se na závěr vrátím k Deppovi - jako herce ho vážně uznávám, ale poslední dobou mi začal lézt neskutečně na nervy kvůli kapitánovi Jackovi, byť to není tak úplně jeho vina. Mort Rainey je takovou velmi milou zastávkou mezi Piráty a kdykoliv jsem z Pirátů už vážně znechucená, jdu se podívat na Tajemné okno. A hned je to zase zpátky ten Johnny, kterého jsem měla ráda předtím.
80%

Sdílejte článek

19 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 3 března 2010 v 08:05

  Psychologické thrillery mám rád a tenhle kousek jim rozhodně ostudu
  neudělal. Skvělý výkon Johnnyho a ponurá atmosféra na tom mají
  obrovskou zásluhu. I když se zde najde několik slabších scén film mě
  rozhodně nenudil. Nejlepší je asi prostřední pasáž, kdy tajemný Shooter
  sáhne k násilí a psychickému teroru. Za to samotný závěr je docela
  slabý odvar. Devadesát minut film šlapal jak hodinky, ale těch
  posledních šest se mu jaksi zadrhly kolečka.

 2. Profilový obrázek
  Dextra 26 ledna 2007 v 14:50

  V době, kdy si každý může přečíst děj filmu na imbd (nebo csfd pro ty, co nejsou moc zběhlí v angličtině) nepokládám za nutné u děl, která poměrně nedávno běžela v našich kinech a psalo se o nich snad všude, psát do recenze i děj. Pokud nepočítám to, že dost lidí přeci jenom ještě chodí do DVD a video půjčoven a tam máš na obalech taky napsané děje… Jinak díky za názor, ale logicky se ohrazuju.

 3. Profilový obrázek
  hpvarta 26 ledna 2007 v 09:20

  Hmmm zajímavá recenze. Neškodilo by napsat něco k věci – co takhle něco o tom filmu??? Čtu Kingovy horrory, ale tenhle neznám. Z tohohle článku jsem se teda nedozvěděl ani Ň o čem vlastně ten film je. Jsou to žvásty plné subjektivních pocitů autorky, a jejího mínění o hercích a ostatních filmech. Za recenzi dávám 0 bodů.

   

Nový komentář