Seasoning House, The (2012)


Režie: Paul Hyett
Rok výroby: 2012
Délka: 89 min
Země: UK

Hrají:
Rosie Day … (Angel)
Kevin Howart … (Victor)
Sean Pertwee … (Goran)
Anna Walton … (Violeta)
…a další

 

Kde přesně končí thriller a začíná horor? Toto téma jsme už tady řešili mnohokrát, proto jen chci zdůraznit, že The Seasoning House je především ta první možnost. K hororu je vázán často jen pro výskyt brutality (jak se na Brity sluší a patří), kontroverzí a s nimi spojenými nechutnostmi, které obyčejným divákům připadají za hranou slušnosti. To jen tak na okraj, abych vás varoval…

Film samotný lze rozdělit na dva přibližně stejné díly. První polovina vykresluje atmosféru pochmurného stavení, ve kterém končí spousta unesených dívek připoutaných k postelím. Píše se rok 1996 a zuří válka na Balkáně. Seznamuje se s Angel, která je tu především od toho, aby děvčata byla vždy dobře připravená pro zákazníky. Problémy nastanou ve chvíli, kdy se s jednou z nich hodně sblíží.

Tyto pasáže jsou plné špíny, zoufalství a surovosti, jak se na drsný obchod s lidským masem patří. Krom nového přátelství dvou dívek se zde jinak moc neděje – děj je jednoduchý (dá se říct, že klasický) a prostředí oprýskaných zdí téměř neopustíme. Postavy a jejich úlohy jsou jasně definované a tak po několika napínavých aktech přichází zvrat a nastartování poloviny druhé. A tady se už jede jen v kolejích „naháněné“.

Tvůrci v ní sice nadále využívají brutality, ale snaha o vyhrocení situace je vede až na tenký led náhod a nevěrohodných situací, jenž už tak průměrný dojem ještě více kazí. Silnější emocionální dozvuk (jako třeba v případě Eden Lake) se proto nedostaví a zůstane jen thrillerová jednohubka. Poměrně drsná, ale asi nic coby hardcore fanoušky šokovalo. Soucit s oběťmi a představa, že tohle vše je někde na denním pořádku je vlastně ve filmu to nejhororovější.

Hodnocení5
The Seasonig House je možná dobrou alternativou pro vyměklou americkou produkci, ale příště by to přece jen chtělo zarazit čepel beznaděje hlouběji do našeho podvědomí. Výsledek neurazí, nenadchne.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 24 prosince 2013 v 12:25

    Říkal jsem si, že když už je dneska ten štědrý den, tak si pustím něco „light“ a namátkou jsem šáhl po tomto anglicko-jugoslávském „bordelu“. Spíše než o horor se sice jedná thriller, ale pěkně krvavý. Zatuchlá a špinavá podoba nevěstince nabídla kvalitní prostředí a bezmocnost ve společnosti nářků a lidského ponižování vytvořila solidní atmosféru. Hyett se s tím nepáral a již od prvních minut nabídne divákovi přesně to, co od podobných filmů očekává (brutalitu). Romantika a něžnosti tu nemají šanci na úspěch, tady bude pořádně cákat krev. Nejprve sice jen z tváří spoutaných holek, ale následně i samotných vojáků. Angel není zas až takovým andílkem a pěkně těm hovadům natrhne prdel.

Nový komentář