Seance (2009)


Režie: Robin Kasparík
Rok výroby: 2009
Délka: 19 min
Země: Česká republika

Hrají:
Marie Durnová … (Baronka)
Klára Jandová … (Marie)
Zdenek Julina … (Doktor)
Pavel Nový … (Richard)
…a další

 

Málokdy se stane, aby studentský film trvající pouhopouhou čtvrt hodinku předcházela taková pověst, jako tomu bylo v případě Seance. Robin Kašpařík s ní před uvedením v českých luzích a hájích oběl snad celý svět a vrátil se z něho ověnčený nejedním vavřínem a vybudoval si tak slušnou pozici pro budoucí tvorbu. Není se tedy čemu divit, že se v temných kuloárech naší skromné hororové scény začalo šeptat o malém zázraku, když se podařil po dlouhém čekání natočit plnokrevný horor, po jehož zhlédnutí divák netrpí nutkavou obsesí useknout režisérovi hlavu a pro výstrahu ji vyvěsit na Barrandov.

Příběh je jednoduchý asi tak, jak to krátký prostor patnácti minut dovoluje. Mladá vesnická dívka nadaná schopností věštit budoucnost a kontaktovat zemřelé je na začátku vytažena z vyhřáté (a díky zlým snům řádně propocené) postele, aby se vydala na zámek k právě zemřelé baronce a pomohla dvěma mužům najít odměnu, kterou jim baronka před svou smrtí slíbila.

Jak už to tak bývá, vysoká očekávání jsou největším nepřítelem filmu a u Seance si pánové nasadili reklamou laťku hodně vysoko. Blíží se k ní hlavně díky obsazení Pavla Nového jako představitel barončina sluhy. V černém obleku s hůlkou v ruce, lehce nakřáplým hlasem a charismatickým obličejem táhnul film do výšin téměř profesionálních. Jeho kolega v honbě za bohatstvím Zdeněk Julina už byl přesvědčivější o něco méně a v jeho snaze o „ďábelsky vychytralý“ výraz to občas trochu zaskřípalo, ale stále to ještě šlo. Černý Petr zůstal na Kláru Jandovou, kterou ve filmu hereckým výkonem zastiňovala i mrtvá baronka. Ano, jednalo se sice o studentský film, kde se oskarové výkony nepožadují, ale to nic nemění na tom, že Klára má být profesionálka.

Po tvůrčí stránce bylo vidět, že autoři mají nakoukáno a znají pravidla žánru. Atmosféra příjemně temná, plná mlhy a tmavých zákoutí odkazující na Lovecrafta a díla Rogera Cormana, hudba střídmá a nerušivá, žádné vyloženě nelogické a hloupé střihy, dokonce i několik vcelku fungujících lekaček a jeden chytře vymyšlený trik jen za pomoci ubrusu!!!!

Film tak sráží neduhy, plynoucí především z nedostatku peněz. Odráží se to hlavně ve scénáři, který je napsán tak, aby byl realizovatelný za co nejmenší rozpočet. Přitom by ale pro efektnější vyznění snímku potřeboval být minimálně dvakrát tak delší. Takhle je to jen kraťoučký úvod s pár větami vysvětlujícími situaci, rychlá akce bez zbytečných řečí kolem a konec.
Podtrženo a sečteno, po zvážení všech okolností a faktu, v jakých podmínkách byl film vytvářený bez větší podpory v podstatě na koleně, musím říct, že se Robin slušně předvedl a na poli hororových „kraťasů“ se mu podařil v našich krajích výjimečný kousek, který je pro patrioty českého hororu a milovníky béčkových duchařin povinností.

 

 

 

Hodnocení7
Teď už nezbývá jen doufat, že začínající režisér neusne na vavřínech a zkušenosti i atmosféru ze Seance se mu co nevidět podaří přenést do dalších filmů. Třeba do adaptace povídky od Stephena Kinga, na níž získal i díky úspěchu v zahraničí práva za jeden dolar. Držím palce.
70%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

  1. Eraserhead 22 dubna 2010 v 21:06

     No sláva, sláva. Ono teda nic super extra bombovního, že by mi z toho spadla čelist, to jako není, ale musím uznat, že to má alespoň snahu držet se něčeho základního a být to alespoň trochu hororem a ne tragickým kýčovitým sračkoidním hnusem (jako v případě Čepele smrti). Vyloženě mě to potěšilo, atmosférou, hudbou, výbornou lekačkou uprostřed, na který jsem dojížděl ještě u závěrečných titulků a vědomím, že když se opravdu chce, tak to jde, možná ne na výbornou, ale na nadprůměr ano! Jen tak dál.

Nový komentář