Screamers (1995)


Český název: Screamers – Hlasy z podzemí / Vřískouni
Režie: Christian Duguay
Rok výroby: 1995
Délka: 108 min
Země: USA / Kanada / Japonsko

Hrají:
Peter Weller … (Joe Hendricksson)
Roy Dupuis … (Becker)
Jennifer Rubin … (Jessica Hanson)
Andrew Lauer … (Ace Jefferson)
Charles Edwin Powell … (Ross)
… a další

 

Na planetě Sirius B6 zuří válka mezi Aliancí a NEB kvůli nalezišti nerostných surovin. Píše se rok 2078 a příměří je na spadnutí. Neboť Screamers, podzemní zabijáci vyvinutí jednou stranou ke své ochraně, se evidentně rozhodli nastolit nadvládu dle vlastních představ. Smrt lidem. Znepřáteleným táborům nezbývá nic jiného, než se pokusit spojit.

Režisér Ch. Duguay se po předchozích zkušenostech s dvěma pokračováními Cronenbergova filmu Scanners pustil do dalšího sci-fi hororu. Scénář mu obstarali Dan O´Bannon a Miguel Tejada-Flores na motivy novely Philipa K. Dicka „Second Variety”. Není tedy divu, že to tentokrát vyšlo podstatně lépe.

Velkou výhodou bylo obsazení Petera Wellera do hlavní role. Přestože to není extraligový herec ve smyslu nejlépe placené hollywoodské smetánky, patří k tomu nesporně lepšímu, co nabízí liga o stupínek nižší. Opět předvedl brilantní nadhled se špetkou dobře načasovaného přitlačení na pilu, čímž přesvědčil ty, kteří se se Screamers seznámili jen kvůli němu, že svého času rozhodně litovat nemusí. Jeho spolubojovníci jsou ke své smůle snadno přehlédnutelní. Jednak prostě nejsou tak výrazní, jednak jim nebylo dovoleno trávit před kamerou stejně dlouhou dobu.

To vřískouni svůj výskyt před objektivem pečlivě stupňují. Stávají se z počátečního vedlejšího prvku, který vůbec nevypadá na to, že by mohl překvapit něčím jiným než ojedinělým rozsekáváním živého masa na kusy, přímo hlavní náplní děje zhruba od poloviny filmu. Tím se atmosféra pozvolna přesouvá od poklidného sci-fi k akčněji pojatému hororu. Vše by bylo v pořádku, kdyby ovšem došlo ke střízlivému ukončení filmu v místě, kde dojde ke zdánlivě konečnému zúčtování. Posledních zhruba 15-20 minut je až moc přitažených za vlasy. Nečekaný zvrat střídá druhý, až to pomalu nudí. Dochází taktéž ke konfrontaci zástupců dobra a zla, ovšem ta svým zpracováním příliš nenadchne a dosavadní dobrý dojem z filmu kazí. Jistě, k vysvětlení naznačených problémů to všechno bylo v určité míře nutné, šlo to však osvětlit i lépe.

Vizuálně se snímek více než vydařil. Milovníky věrohodných planetárních prostředí nepřestane udivovat. Nechybí ani nechutné detaily na ono masakrování, stejně jako podrobné záběry jednoho obzvláště vypečeného (a později možná řádně laserem propečeného) vřískouna. Bohužel nebylo možné se vyhnout několika málo scénám, které působí poněkud… amatérsky. Hudebně se naštěstí jedná o profesionální práci, která si o příliš kritiky sama vyloženě neřekne.

Hodnocení7
Screamers je po většinu času příjemně sledovatelné atmosférické sci-fi se špetkou hororového nádechu. Vévodí mu syrový projev Petera Wellera. Na druhé straně mu škodí značně nepovedený závěr.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 26 října 2009 v 19:08

     He tak udělám menší opravu a musím se omluvit prasoidovi. Podruhé jsem si to pustil ve střízlivém stavu a musím uznat, že film má opravdu něco do sebe. Začátek mě sice moc nebavil, ale postupem času se to zlepšovalo. Jen mě trochu mrzí, že ke konci to už začali přehánět s těma novýma typama robotů. Čekal jsem, že jeden z nich to určitě bude, ale nakonec se z toho vyklubali skoro všichni na planetě. Navíc podle konce to vypadá, že ten týpek stejně natáhl bačkory. Akorát nechápu jak se ten ogar mohl dostat do rakety….. Jinak ale měním hodnocení a místo těch 40% dávám stejně jako autor 70%.

  2. Jino 15 května 2009 v 23:31

    Hodně se mi to líbilo. Možná to bude tím, že jsem od tohoto filmu moc nečekal… Ale chtěl jsem to vidět hlavně kvůli Peter “Robocopovi” Wellerovi a rozhodně se bylo na co dívat. I když je docela škoda, že triky jsou někdy laciné a v konfrontaci s těmi lépe provedenými vystupují na povrch víc než je zdrávo… bohužel. Jinak je tomu u vcelku odsýpajícího děje – hlavní hrdinové se prakticky pořád někam přesouvají, takže na myšlenku, že bych si šel raději zapálit, nebyl ani čas. K tomu samozřejmě patří i pěkný vzhled planety a hudba. Prostě a jednoduše 80%.

  3. waump 25 února 2009 v 08:56

    Jeden z mých nejoblíbenějších sci-fi filmů devadesátých let. Peter Weller podává dokonalý výkon a ani herci ve vedlejších rolích nejsou špatní. Na rozdíl od prasoida bych ale nezavrhoval ten závěr filmu, podle mě dobře vysvětluje kam se bude ubírat vývoj vřískounů (ale je fakt, že mohl být jen jeden závěrečný boss). Jinak nostalgicky dávám za 85%

Nový komentář