Scream 4 (2011)


Český název: Vřískot 4
Režie: Wes Craven
Rok výroby: 2011
Délka: 111 min
Země: USA

Hrají:
Neve Campbell … (Sidney Prescott)
Courteney Cox … (Gale Weathers – Riley)
David Arquette … (Dewey Riley)
Hayden Panettiere … (Kirby)
Emma Roberts … (Jill)
Rory Culkin … (Charlie)
…a další

 

Příběh odvyprávěn, osudy hlavních aktérů uzavřeny, vrahům se za své činy dostalo zasloužené odměny… Zdálo se, že série Vřískot, která dala hororovému žánru tolik potřebnou injekci a vrátila mu lesk stříbrného plátna, skončí lehce nedotaženým třetím dílem. Avšak současný trend hororových filmů, vývoj médií a vábivé volání mamonu nedali dvojici Craven (režie) / Williamson (scénář) spát a tak se po dlouhých 11-ti letech uplynulých od poslední návštěvy znovu vracíme do Woodsboro.

Změnilo se hodně. Hororový svět ovládly japonské duchařiny, krvavá jatka typu Saw a v neposlední řadě taky vlna remaků, mezi lidmi se začala šířit choroba sociálních sítí a z hrůzných událostí ve Woodsboro se staly jen strašidelné historky bavící místní omladinu. Sidney Prescottová udělala za svou minulostí definitivní tečku a v knize Z temnoty, z níž teď v rámci turné zavítala i do svého rodiště, líčí, jak se se vším vypořádala. Je z ní teď silná žena a nesnaží se myslet jen sama na sebe. Z Deweyho se stal šerif a jeho manželka Gale prochází tvůrčí krizí. Místní dorostenci chycení v spárech moderních technologií diskutuje o úpadku hororového žánru a důležitosti internetu a mezi tím vším se objevuje nevypočitatelný Ghostface s hezky nabroušeným nožem a stále stejnou maskou.

Vřískot 4 je namíchán se stejných ingrediencí, jako jeho předchůdci. Nechybí plejáda citací dalších žánrovek, parodující situace, sebeironie, zábavné hlášky, ale i nefalšovaná hrůza. Sice všechen ten popkulturní nános zastírá fakt, že se nejedná o nic víc, než jen prostou vyvražďovačku (a místy je jej někdy až příliš a docela ruší), ale i tak se filmu podařilo dostat kvalitám prvního dílu tak blízko, jak jen se mu to mohlo povést .

„Neser se do originálu!“

Po stanovení pravidel přežití ve slasheru i jeho pokračováních přichází na řadu nový návod – jak přežít remake. Ano, čtvrtý Vřískot je ve své podstatě remakem původního filmu a je tedy evidentní, že bez jeho znalosti si té zábavy a jednotlivých narážek užijete o něco méně. Jako každý remake se i tento film snaží být lepší ve všech směrech. Poplatně době se už nespokojí jen s lehkým škádlením břišních dutin a obnažených krků, oběti jsou kuchány se sadistickým elánem. Film je dravější a agresivnější, krvavější a dynamičtější. Ale pořád jde v první řadě o satiru reagující na soudobý stav hororového žánru.

Už úvodní hravá sekvence je ukázkou scénaristické vynalézavosti a velice zábavného laškování s divákem. Komentuje vznik stále nesmyslnějších pokračování, čímž si film mile střílí i do vlastních řad. Tento elegantní šmrc se sice postupem filmu pomalu vytrácí, ale nuda se naštěstí dostavuje jen velice zřídka. Odhalení vrahovi identity je zase jednou něčím víc, než jen odškrtnutím povinné položky před závěrečnými titulky a samotné finále se pak naveze do módy alternativních konců.

Hodnocení7
Film má své nedostatky, keré jsou tím větší, čím menší porci nadhledu jste mu ochotni poskytnout. Rozhodně se nedá brát jako regulérní hrůzostrašný horor, ale jako takový se nadal brát žádný z dílů. Jenže teď je té srandy možná už trochu moc.
70%

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 12 listopadu 2012 v 11:28

  Jedenáct let – přesně tak dlouho trvalo, než se Craven a Kevin Williamson rozhoupali znovu oživit tento nekonečný příběh. Byl to však opravdu dobrý nápad? Může nám tato série nabídnout ještě něco nového? Ehm, podle některých fanoušků se zrodila pecka, podle mne film balancující na hranici podprůměru a odpadu. Jediné co se tvůrcům opravdu „vyvedlo“ byl příchod odpudivé digitální krve, jinak se tu dočkáme jen „stárnoucích“ legend, které asi neměli zrovna do čeho píchnout a tak se nechali ukecat, aby se účastnili tohoto „průseru“. Nechali se obklopit bandou druhořadých herců (až na pár výjimek – Brody, Panettiere), logika tu nemá moc šancí, protože již viděné klišé se tu střídá se stupiditou nejen postav (ale i scénáristy) a hurá do další přemrštěné stopáže. Je sice pěkné, že se tu vzpomene několik známých hororových filmů, ale srovnávání s jedničkou je opravdu scestné. Možná jako její parodie by se to ještě dalo zkousnout, ale to už mne bavila dvojka víc, než tohle.

 2. Monstrum 9 dubna 2012 v 15:22

  No moc nechápu ta kladná hodnocení. Když jsem se dozvěděl že má vyjít pokračování jedné z nejlepších hororových trilogií, tak jsem byl natěšený jak sviň. Bohužel až moc…
  Už na začátku mi došlo, že asi budu zklamán. Když se totiž 2x opakovala scéna s vraždou (jen pokaždé s jiným námětem) v podobě Stab 6 a Stab 7, říkal jsem si kdy asi dojde k opravdovému ději? Měl jsem chuť vypnout DVD a rozdupat ho společně s CD. Pak se konečně rozeběhl pravý Scream. A po celé další pokračování filmu jsem se neskutečně nudil. Nebýt pozměněného děje, jiných herců a doplněného závěru v nemocnici bych mezi prvním dílem a tímto nepoznal rozdíl. Čekal jsem že Craven vnese do nového dílu něco nového, ale podstata je stejná jako u jedničky. Opravdu mi tento snímek přišel jako hodně nepovedený remake. Dávám 30 % za pozoruhodné herecké výkony Neve Campbell, za snahu oživit dávno zapomenutou hororovou trilogii a vůbec že Vřískotovi snad nižší hodnocení já (jelikož jsem jeho obrovským fanouškem) dát ani nemůžu.

 3. ZdenalosS 8 února 2012 v 11:24

  čekal jsem asi moc, avšak byl jsem zklamán. Už ani nevím kolikrát jsem u tohoto filmu použil slovo trapné a to se týka jak "skvělých" efektů, tak hereckých výkonů. Závěr byl samozřejmě přadpokládaný jako skoro každý krok ve filmu. + za masku, která snad jediná dělala vřískot vřískotem, avšak postava, která která ji ztvárňovala tomu opět "nasadila korunu" – pohyby byly směšné. Pár etap ve filmu šlo a proto dávám přijatelných 40%

 4. Ellham 10 prosince 2011 v 09:45

  Jo,jo,jo…nelituji penez za yakoupene dvd,shlednuto dvakrat a i kdyz je Cambell uz trochu vystavena…ostatne kdo by nebyl…porad je to poctiva prace s napetim,krvi a hadankou pro divaky,kdo to bude tentokrat…me osobne velmi nadchl uvod filmu,ktery poukazuje na dalsi a dalsi pokracovani pribehu,to bylo dost necekane a vtipne.Takze za me 80procent. HAPPY

Nový komentář