Scream 3 (2000)


Český název: Vřískot 3
Režie:
Wes Craven
Rok výroby: 2000
Délka filmu: 112 min
Země: USA

Hrají:
Neve Campbell … (Sidney)
Courteney Cox … (Gale)
David Arquette … (Dwight)
Scot Foley … (Roman)
Jenny McCarthy … (Sarah)
…a další

 

Další kapitola nejkrvavější filmové lázně 90. let? Právě tak je označováno třetí pokračování úspěšné hororové série Vřískot v režii Wese Cravena. Ti, co viděli obě předchozí části vědí, co se začne dít, když se na scéně objeví maska umrlce, pod níž se skrývá brutální vrah. Staronová hrdinka vyprávění Sidney Prescottová si změnila jméno, usadila se v horském domě v Monterey a pracuje z domova na lince ženského krizového centra. Děsivé události, které prožila na vlastní kůži, však inspirovaly hollywoodské filmaře natolik, že podle nich připravují natáčení hororu. A to je chvíle, kdy znovu začne řádit nebezpečný zabiják, který používá stejné rekvizity – hrůzu budící masku, kostým a měnič hlasu…

Tak. Je tu další pokračování známé kultovní hororové trilogie Scream s číselným označením 3. Co nás tentokrát čeká nového?

V první řadě musím vystihnout parádní věcičku. Nahravač hlasů. Funguje tak že můžete nahrát něčí hlas a potom jím můžete mluvit – ideální pro vraha.

Vřískot je známý převážně kvůli lekačkám a dobré atmosféře, kterou vykresluje kvalitní hudba, kvůli překrásné Neve Campbell, děsivým telefonátům s otázkou jaký máš rád/a horor, parádním hereckým výkonům, ale hlavně kvůli postavě v bílé masce v černém kostýmu s kapucí a s nožem v ruce, jejíž identitu zjistíme až v samotném závěru. Tyto atributy nezbytné k natočení kvalitního pokračování Scream tvůrci vyplnili. Ale samozřejmě k pokračování musíte ještě něco doplnit. A já jsem si všiml jen širšího hereckého obsazení, “oživení” matky Sidney a dnes již známého měniče hlasů. Ale podstata je stejná: Neznámý muž (žena?) si zjistí telefonní číslo oběti, které se zeptá jaký má ráda horor, najednou jí začne vyhrožovat, později se někde zjeví a danou oběť rozpáře na sr*čky. To se už ani přece nemůžete skoro vůbec lekat, když víte, co následuje. Tím však netvrdím, že se neleknete.

Ale chválím tvůrce za to, že se snažili oživit věc, která se týká matky Sidney Prescottové. Jak to opravdu bylo s jejím zavražděním? To se dozvíte během filmu. Bez tohoto titulu by děj tohoto snímku nebyl vůbec napínavý, byť podstata je stejná jako u předchozích dílů.

Ještě co se hudby týče, bez ní by ta pověstná “Vřískotová” atmosféra ani nebyla. Marco Beltrami dokázal, že je kvalitní skladatel a i jemu patří velké dík za to, že se výrazně podílel nejen na tomto, ale i na všech předchozích (i ostatních) dílech Screamu.

Hodnocení6
Pokud bych neměl mluvit i o čtvrtém dílu (což je neuvěřitelný brak), tak se jedná asi o nejslabší díl celé trilogie - děj je ohraný a podstata děje je úplně stejná. Musíme však ale vzít v podtaz, že herecké výkony nezklamaly a navíc se i v pár momentech leknete. Vše základní tvůrci splnili a navíc i pár maličkostí nakonec přidali (i když né moc). Ale na shlédnutí a na zabití nudy to stačí. Dle mého se film pohybuje i lehce nad průměrem. Jednoduše a lidově řečeno: Celkem to šlo.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 6 listopadu 2012 v 21:20

    Uběhli tři roky a Craven se vytasil s dalším dílem Scream. Tentokrát napsal scénář Ehren Kruger a bylo to poznat. Tato série se opět blíže přiblížila hranici odpadních vod, od které jí zachránili opět jen herecké výkony již osvědčených herců. Nestačil jsem zírat kamže se to poděla ona původní myšlenka oživit slashery a přivést tento subžánr opět na vrchol. Cravena to zřejmě už nebavilo doma se starou a tak se rozhodl pořádně „vyjebat“ s nažhaveným divákem. Natočení o filmu ve filmu by ještě nemuselo být špatné, kdyby se z toho nakonec nezrodila podívaná pro desetiletá děcka, kde hrají prim tajné chodbičky a tentokrát vážně hnusná Courteney (tím myslím svou visáží). Vrah si našel novou hračku, kterou koupil asi u Mattela, rád posílá faxy a rozdává fotky + většina herců (ve vedlejších rolích) mi přišla sjetá. Jediné za co musím tvůrce pochválit, byla replika Woodsboro. No a pokud je tento film označován za zabíječ nudy, tak já teda nevím, protože jsem se u něj povětšinu času nudil jako prase.

Nový komentář