Scary Stories to Tell in the Dark (2019)


Český název: Noční můry z temnot
Režie: André Ovredal
Rok výroby: 2019
Délka: 107 min
Země: USA

Hrají:
Zoe Margaret Colletti … (Stella Nicholls)
Michael Garza … (Ramón Morales)
Gabriel Rush … (Auggie Hilderbrandt)
Austin Abrams … (Tommy Milner)
Dean Norris … (Roy Nichols)
Gil Bellows … (Chief Turner)
… a další

 

Norský šikula André Ovredal posbíral pochvalné reakce od kritiků svými horory Trolljegeren (Lovec trolů, 2010) a The Autopsy of Jane Doe (u nás přitroublé Tajemství smrti slečny Neznámé, 2016). Pro svůj další počin si vybral soubor knižních povídek, které zadaptoval do filmové podoby.

Scary Stories to Tell in the Dark se odehrávají v roce 1968 v americkém maloměstečku Mill Valley. Dobovou atmosféru doplňují nejen auta a kostýmy, ale i televizní příspěvky a řada drobných pomrknutí – například postavy se v autokině dívají na Night of the Living Dead (Noc oživlých mrtvol, 1968). Navíc je zrovna Halloween, takže nastal ideální čas pro nějakou lumpárnu s temnými silami.

Stella a její kamarádi patří mezi školní otloukánky. Při jednom z dalších dobrodružství se rozhodnou navštívit tajemný dům s děsivou minulostí. Když naleznou starobylou knihu plnou hrůzostrašných historek, rozhodnou se její moc otestovat. Netuší, že se tím stanou hlavním objektem knihy, která zná jejich nejtajnější noční můry a hodlá je proti nim využít. Záhadné mizení teenagerů neunikne ani místní policii…

Příběh asi nikoho neohromí, prostě další prokletá osoba/věc, kterou je potřeba nějak zahnat/zničit. Naštěstí je divákovi v rámci formátu předloženo několik variací nočních můr, takže kromě duchů se můžete těšit na oživlého strašáka nebo bestii, která se v případě nouze může rozpadnout a zase složit. Mrazík po zádech sem tam přejede, byť to asi není nic, o čem byste v hororových kruzích nějak zvlášť vypravovali. Do nadprůměru to tahají i povedené masky.

Je rozhodně otázkou, do jaké míry lze uspět s hororem o teenagerech pro teenagery s ratingem PG 13. Pro odrostlejší fanoušky žánru bude tohle pouze milá jednohubka, která nekončí úplným happyendem, což rovněž potěšilo.

Hodnocení6
Noční můry z temnot splňují podmínky slušné podívané pro své publikum a ostudu nedělá. Předchozí režisérova díla ale nedorovná.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář