Saw VI (2009)


Český název: Saw 6
Režie: Kevin Greutert
Rok výroby: 2009
Délka: 90 min
Země: Kanada / USA / Velká Británie / Austrálie

Hrají:
Tobin Bell … (Jigsaw / John Kramer)
Costas Mandylor … (detektiv Hoffman)
Betsy Russell … (Jill Tucková)
Mark Rolston … (Dan Erickson)
…a další

 

První tři díly série Saw měly relativně srozumitelný děj, zajímavou hlavní postavu a originální pasti. Jenže „pan Skládačka” potom natáhl brka a divákům vzkázal pouze, že hra pokračuje. Situace se však natolik vyhrotila, že se nám rojí jedno pokračování za druhým a již od čtvrtého dílu krvavá sága pozbyla ony tři filmové ingredience vepsané v prvním řádku.

Hlavní postavou je totiž detektiv Hoffman, pokračovatel mistrova odkazu, antisympatický prevít, zřejmě vybraný z řad komparzu. Ten rozjíždí šestou hru, plnou zvratů, krve a pláče… a bohužel i nesrovnalostí, které budou oříškem pro mnohé sawology. Zatímco prvotní „trilogie” celkem klapala, co se scénáře týče, poslední díly pouze víří vody kolem postavy Jigsawa a to způsobem takřka neuvěřitelným. O život totiž budou tentokrát bojovat nehodní úředníčci, kteří rádi okrádají poctivé lidi a tím jim ničí životy.

Saw 6 je tedy plný scén, ve kterých se dozvídáme o Johnově aktivitě dlouho před smrtí. Herec Tobin Bell – který jediný ustál celou sérii vzpřímeně, protože má zkrátka jiskru – tak má paradoxně mnohem větší prostor pro svoji postavu než dřív. Jenže co bude dál? Scénáristé na sebe neustále vrší dějové linky, flashbacky se vrací až kamsi ke druhému dílu, aby zřejmě nějakou zapomenutou replikou uvedli věci na pravou míru. Je to podraz, ze kterého stejně nepochopíte nic, i když si sjedete celou šestici naráz. Nicméně se divím, že to pořád ještě tak nějak klape, ale hrozba, že se série dostane až někam k hranici sebeparodie je velmi vážná.

Jestli totiž nedojde k razantní změně ve stylu vyprávění, může se divák dočkat toho, že v další Sawech bude čtvrtý následovník Jigsawa trestat pošťačku za to, že mu o den později přinesla důchod a on si za něj nestihl včas nakoupit další pasti na medvědy. Apropo, v šestém díle už na mě ani ty léčky nepůsobily, jakoby tvůrcům došel dech. Někdo si opět uřízne ruku, jiný to schytá brokovnicí a objeví se oblíbená kyselina. Vadou na kráse je rozhodně i to, že mezi oběťmi jsou tentokrát i lidé, kterým nebyl způsob hry vysvětlen a jsou tedy prachobyčejně zavražděni.

Hodnocení4
Saw prostě od začátku jede v jasně vytyčených kolejích - první smrt, něco z děje, další past, jigsawovy vzpomínky a flasbacky + finální koláž. Těch 40 %, které jsem dal čtyřce, pětce a nyní i šestce, je prostě jen a jen za tu řemeslnost, se kterou se vraždí oběti, možná za to, že tvůrci sem tam umí vytvořit i hororovou atmosféru (jak jinak než efektně) a za to že rychlík jménem Saw vůbec ještě jede - byť připomíná rezavý vláček z depa Českých drah.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 11 listopadu 2010 v 09:59

  Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem série SAW a nikdy nebudu. Tentokrát
  se mi však tenhle díl docela líbil a myslím si, že ostudu svým kolegům
  rozhodně neudělal, ba co víc si myslím, že je lepší než většina dílů
  předchozích. Pasti jsou docela solidní, přežije tu víc lidí – protože
  záleží vždy na svědomí a volbě někoho jiného a ten závěr mě rovněž
  potěšil. Musím říct, že tentokrát jsem se opravdu moc nenudil.

Nový komentář