Santa’s Slay (2005)


Český název: Ďábelský Santa
Režie: David Steiman
Rok výroby: 2005
Délka: 78 min
Země: USA

Hrají:
Bill Goldberg … (Santa)
Douglas Smith … (Nicolas Yuleson)
Emilie de Ravin … (Mary ‘Mac’ Mackenzie)
Robert Culp … (Děda)
Dave Thomas … (Pastor Timmons)
… a další

 

Vánoce jsou svátky klidu a míru, každoročně se všechny malé děti těší až přiletí Santa a donese jim vytoužené dárečky. Letos ale bude všechno probíhat trochu jinak. Je to přesně tisíc let, co satanův syn Santa prohrál v curlingu s nebeským andělem a od té doby musel zanechat pekelných neplech a začít rozdávat radost na všechny strany. Nyní však nadešel čas pomsty všem dětem, ale i dospělým. Santa už má všeho po krk a nyní si potřebuje vylít zlost za všechno dobré, co musel za tu dobu vykonat. Místo sobů zapřáhne do saní bílého bizona a vydává se na Zemi vyrovnat účty s každým, kdo se mu připlete do cesty. Jako hlavní cíl si vybral malé městečko Hell Township a brzy si místní kronikáři můžou začít opravovat počet obyvatel. Jediný kdo může Santovo řádění zastavit je mladý teenager Nicolas, který to ovšem nebude mít vůbec jednoduché.

Vánočních hororových kousků existuje jen skutečně poskrovnu a tak každý nový film, který se u nás objeví je velkým lákadlem pro většinu fanoušků tohoto žánru. Zvláště pak pokud jde o komedii a v hlavní roli se představí hvězda WCW Bill Goldberg. Tento, po všech stránkách ulítlý, snímek je rozhodně příjemným zpestřením nudného dne. Přestože nejde o nic světoborného, dokáže diváky příjemně rozesmát a především vám ukáže vánoce i z té pekelnější stránky. Zvláště pak, když do režisérského křesla usedl úplný zelenáč David Steiman, který rozhodně neměl žádné zábrany a všem divákům chtěl ukázat, že Santovi můžou taky rupnout nervy, takže si s ním není radno zahrávat a neustále ho otravovat svými psaníčky.

Zvláště pak můžete zapomenout, že by zde byl k vidění klasický tlouštík s úsměvem od ucha k uchu, který nosí pytel s dárky a chodil k vám komínem. Tady máte šanci vidět namakaného chlápka v plné síle, kterak bez problémů probourá zeď či k vám proletí výkladní skříni. Navíc neváhá použít vše, co má po ruce a rozdrtí vám všechny vaše kosti. Přece jenom tisíc let je tisíc let, a tak není divu, že ta zloba a ponižování musí jít ven. Rozhodně se nepárá s nikým a pořádnou nakládačku od něj dostanou nejen děti, ale i dospělí. Vždyť všichni byli jednou malí caparti, kteří ho otravovali se svými přiblblými psaníčky. Tentokrát vám však nenadělí žádné panenky či cínové vojáčky, ale pořádnou ránu do palice, a to ještě v tom lepším případě. Již úvodní scénka, kdy naštvaný Santa zamorduje celou rodinku Masonových vám vykouzlí úsměv na rtech. Tato povedená rodinka dostala co proto a bohužel musím říct, že úvodní desetiminutovka je asi tím nejlepším, co je zde k vidění.

Naštěstí se tu a tam objeví i několik dalších humorných scének, ale těch je s přibývajícím časem čím dál méně. Pěkným zpestřením je návštěva ve Strip baru, kde si užije nejen sám Santa, ale i převážná část hostů a go-go tanečnic. Zde je rovněž k vidění kromě krvavého masakru i několik polonahých dívek, takže je rozhodně na co koukat. Úchylnost a především vynalézavost Santy nezná mezí a většina jeho obětí zemře velice rozmanitým způsobem. Nebudu tady však prozrazovat úplně všechno. Kromě těchto scén vás samozřejmě pobaví i spousta černého humoru a hlášek, které se prolínají celým snímkem. Rozhodně u tohohle nezemřete nudou.

Bohužel celý film není jen o chlapíkovi v červených hadrech, ale i jeho protivnících. A to je ten největší kámen úrazu tohoto filmu. Těmi není nikdo jiný než dvojice mladých teenagerů Nicolas a Mary, které si zde zahrálo herecké duo Douglas Smith (Sleepover) a Emilie de Ravin (Lost, The Hills Have Eyes). Oba předvedli docela průměrné výkony, ale především jim spíš jejich postavy neumožnily ukázat, co všechno v nich je, protože kvalita scénáře byla velice rozpačitá a nedokonalá. Podobné tomu bylo i u jednotlivých scén v celém filmu, protože zatímco některé momenty jsou naprosto dokonalé a humorem přímo srčí, tak ten zbytek je místy až trapný a hlavně docela nudný. Tato nevyrovnanost je i hlavní příčinou hodnocení většiny diváků. Tím pádem samozřejmě trpěla i samotná atmosféra, která se pohybovala jak na housenkové dráze, což nebylo moc dobře. Naštěstí tomu bylo tak půl na půl.

Dočkáme se zde i několika kreslených pasáží, které rovněž moc velké kvality nepobraly. V nich máme šanci vidět něco ze Santovy minulosti, která rozhodně moc růžová nebyla. Tenhle týpek byl v mládí opravdu velký spratek. Navíc ani v dospělosti nehraje fairplay, takže by bylo dobře, kdyby jste tohle raději nepouštěli svým dětem, pokud pořád věří na Ježíška, ať neztratí všechny své iluze.

Hodnocení5
Ve své podstatě je Ďábelský Santa normální průměrnou komedií, která se určitě všem líbit nebude. Mě však Bill Goldberg docela mile překvapil a rozhodně patřil k tomu nejlepšímu, co nám film nabídl. Nevyrovnanost jednotlivých pasáží mi však nedovolí dát víc, jak průměrné hodnocení.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář