San daikaiju: Chikyu saidai no kessen (1964)


Režie: Ishiro Honda
Rok výroby: 1964
Délka: 92 min
Země: Japonsko
Alternativní název: Ghidorah, the Three-Headed Monster

Hrají:
Yosuke Natsuki … (detektiv Shindo)
Yuriko Hoshi … (Naoko Shindo)
Akiko Wakabayashi … (Selina Salno)
Hiroshi Koizumi … (profesor Miura)
Hisaya Ito … (Malmess)
…a další

 

Na Zemi dopadne kus meteoritu, který se ihned stane terčem pozornosti vyhlášených vědců. To však není jediná zpráva, kterou teď žije celé Japonsko. Na palubě letadla, v němž cestovala princezna Selina, vybuchla bomba a nikdo nepřežil. Za nedlouho se však v centru Tokia objeví žena, která je princezně hodně podobná a brzy vyjde najevo, že je to skutečně ona. Atentátníkům nevyšel pokus o její smrt a tak je do akce povolán nejlepší nájemný zabiják Malmess, aby vše napravil. Znovuzrozená princezna začne šokovat veřejnost svými proroctvími a odhalením (že nepochází z této planety). Snaží se varovat obyvatele Japonska, před monstry, jenž se brzy opět probudí k životu. Rodan i Gojira se totiž dokázali osvobodit ze svého zajetí a je jen otázkou času, kdy začnou zase pustošit města. Oba tvorové si však nejprve začnou vyřizovat účty mezi sebou. Aby toho nebylo málo, z meteoritu se vyklube další stvůra – vesmírný trojhlavý Ghidorah. Princezna Selina se pokusí přemluvit dvojčata (Shobijin), aby se přimluvily u Mosury, která jako jediná snad dokáže zachránit lidstvo. K jejich překvapení se tato božská můra pokusí přesvědčit zbývající monstra, aby se společně postavili Ghidorahovi, protože sama proti němu nic nezmůže.

Ishiro Honda se v pátém pokračování rozhodl experimentovat a zcela tak pozměnil svou dosavadní tvůrčí myšlenku. Nadešel čas skloubit své oblíbené monster movies se sci-fi žánrem a tímto krokem odstartoval průlom této série. Japonští diváci se tak museli smířit s tím, že jejich milovaná monstra ((Gojira, Rodan, Mosura) přestanou být filmovým postrachem Japonska a stanou se z nich ochránci naší planety.  Někteří tento krok odsuzovali, ale našlo se i hodně těch, jenž se nenadálé situaci přizpůsobili a posléze si další díly zamilovali. Dali tak šanci vzniknout dalším zhruba dvaadvaceti filmům.

Přiznám se však, že ze začátku jsem byl z toho snímku hodně rozladěný, protože první půlhodinu se toho moc zajímavého nedělo a poněkud nudné dialogy, mě pomalu ale jistě uspávaly. Začal jsem se v duchu ptát, zda výbuch letadla nebyl snad tím jediným, co tu uvidím. Naštěstí s příchodem starých známých, započala zábava. Opět došlo na ničení papundeklových modelů a množství humorných soubojů. V minulosti to možná bylo pro Japonce terno, ale dnešní divák se tomu už musí jen zasmát. Bitky herců v kostýmech však i po letech vypadají kouzelně. Za nejpěknější zážitek považuji Ghidorahovo zrození. Také zápletka s vrahy a princeznou tomu všemu vlilo pozitivní náboj.

King Ghidorah se tak tímto filmem dostal rovněž do podvědomí diváků a tohoto trojhlavého draka (saň) budeme mít šanci vidět i v několika dalších filmech. Na rozdíl od svých protivníků uznává přímočarou destrukci a díky svému dechu, paprskům, výbojům, nebo snad bleskům je pro Gojiru či Rodana opravdu tvrdým oříškem. V jednotě je sice síla, ale ani spolupráce tří monster ještě nezaručuje zaručený úspěch. Opravdu s velkým očekáváním jsem sledoval onu tvůrčí snahu dát ty tři různorodé monstra dohromady, přestože jde o odvěké rivaly a ono to skutečně fungovalo. Jak už jsem však poznamenal, musí se to celé brát s velkým nadhledem.

Ghidorah, the Three-Headed Monster prostě beru už spíš jako prvotní pokus o natočení monster komedie, která mne svou druhou polovinou dostávala pomalu do kolen. Souboj Gojiry s Rodanem jsem rozdýchával myšleno v dobrém jen velmi pomalu, ale jakmile to do nich začal šít Ghidorah, začaly se dostavovat doslova křeče.

Hodnocení6
Japonci jsou už od přírody dost ulítlým národem a tento snímek to jen dokazuje. Přesto si však v hodnocení dovolím lehce snížit procenta, protože stará klasika byla prostě o něco lepší.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář