Sadako vs Kayako (2016)


Režie: Kódži Širaiši
Rok výroby: 2016
Délka: 95 min
Země: Japonsko

Hrají:
Mizuki Yamamoto … (Yuri Kurahashi)
Tina Tamashiro … (Suzuka Takagi)
Aimi Satsukawa … (Natsumi Ueno)
Misato Tanaka … (Ayako Takagi)
Masahiro Kômoto … (Shin’ichi Morishige)

 

SADAKO YAMAMURA A KAYAKO SAEKI

Každý znalec japonské hororové tvorby se bezpochyby setkal s konceptem onryō, tedy v překladu nenávistným nebo také pomstychtivým přízrakem, který se vrací ze záhrobí, aby zprostředkoval děsivou odplatu strůjců jejich smrti. Mezi nejúspěšnější onryō přízraky z japonské filmové tvorby můžeme zařadit Sadako Yamamuru (u nás na Západě ji známe jako Samaru Morganovou) z hororové série Kruh (The Ring) a Kayako Saeki a její Nenávist (The Grudge, Ju-On). Oba přízraky jsou vědecky řečeno sui generis (vlastního druhu). Co to znamená?

Nejedná se o obyčejné duchy, kteří svojí mstou ze záhrobí učiní spravedlnosti za dost, a pak spočinou v pokoji. Tihle řádí s velikým nasazením. Sadako Yamamura nebyla obyčejná dívka. Po své matce Shizuko zdědila nadpřirozené schopnosti jako věštění, telekineze, telepatie (samozřejmě tu mluvíme o originální japonské Sadako, nikoliv americkém remaku Kruhu), a to v mnohem mocnější podobě. Poté, co byla Sadako znásilněna a hozena do studny, kde také zahynula, využila všech svých schopností a stal se z ní děsivý vir otištěný na videozáznam, po jehož zhlédnutí musel člověk za sedm dní zemřít za nevyjasněných okolností a bylo jedno, zda se ten člověk něčím provinil, či ne. Sadako si jednoduše nevybírá. Za její smrt musí zaplatit všichni.

Kayako Saeki je však velikou záhadou. Umírá rukou svého manžela, který ji podezírá z nevěry. Takeo dokonce zabíjí i svého syna Toshia, o kterém se domnívá, že by nemusel být vůbec jeho synem. Z Kayako se tak stává onryō, ale její msta se mění ve smrtící nenávist, která jako mor sužuje každého, kdo se s ní dostane do styku. Výsledkem je nepředstavitelně děsivé trýznění končící smrtí nebo zmizením. Prokletí Kayako se netýká jen lidí, kteří vstoupí na území, kde byla usmrcena, ale přechází i na místa, kde nakažený člověk žije, a dokonce i na ty lidi, kteří se s ním jen vídají. Proč je moc Kayako takto kolosální, je záhadou. Americký remake (Smrtící nenávist 2) přišel s teorií, že malá Kayako sloužila jako nádoba pro zlé duchy, které vymítala její matka z posedlých lidí, proto je dosah jejího prokletí takřka neomezený.

Tak jsme si shrnuli již dávno známá fakta. Teď je na řadě souboj Sadako vs Kayako.

V roce 2016, kdy si to v kinech nebo na televizních obrazovkách rozdávají Captain America a Iron-man, Daredevil a Punisher, Batman a Superman, a kdy se pomalu ale jistě chystá střet dvou japonských monster King Konga a Godzilly, přišli v Japonsku na delikátní nápad – proč nepostavit proti sobě i dva nejslavnější japonské přízraky. A opravdu se můžete těšit, že si to Kayako a Sadako mezi sebou rozdají. Jak moc může být toto setkání groteskní, to už nechám na posouzení diváka. Ale jaký důvod by měly tyto dvě ďábelské paničky k roztržce? Člověk se nemusí bát, že by tato okolnost nebyla ve filmu vysvětlena. Je vysvětlena logicky a jednoduše a divák může polemizovat nad tím, že by to takto opravdu mohlo ve skutečnosti fungovat. To je ale jen jedno z mála pozitiv, které film přináší.

Co se příběhu týče, vlastně není o čem vyprávět. Je to totiž pořád a pořád dokola a člověka to opravdu nudí. I když jsou už videokazety tabu, Natsumi chce udělat radost svým rodičům a zkopírovat videokazetu jejich svatby na DVD. Proto někde musí sehnat funkční videopřehrávač a hle, samozřejmě narazí v celém Japonsku na ten, kde se nachází prokletá videokazeta Sadako. A tak se prokletí znovu probouzí k životu. Dívka se snaží samozřejmě přijít na způsob, jak se vyhnout smrti. Stejný problém řeší i Suzuka Takagi, po které zase jde Kayako s jejím synáčkem Toshiem, protože samozřejmě narušila posvátný prostor strašidelného domu Saeki. K tomu připočteme pološíleného pedagoga posedlým zájmem o videokazetu a rockového bojovníka s duchy v doprovodu slepé dívky zastávající roli média.

Hodnocení4
Kromě logického vysvětlení nesváru obou přízraků a obstojných masek (Kayako je děsivá jako za starých časů, nikoliv jako ve Smrtící nenávisti 3, kdy ji tvůrci prostě natřeli bílou barvou na stěny), nelze v tomto hororu najít žádná další pozitiva. Ve filmu, kde si dva ženské přízraky přeměří délku svých černých vlasů v nadpřirozené vlasové disciplíně rozcuchaná proti nažehlené, se divák nedočká ničeho nového. Zopakuje si stokrát viděné, pokochá se pár scénami, kdy se oba přízraky představují a velice znuděně čeká na veliké finále. Dobrý koncept, ovšem pořádně promrhaný potenciál.
40%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář