Sacrifice (2000)


Český název: Pátá oběť
Režie: Mark L. Lester
Rok výroby: 2000
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Michael Madsen … (Tyler Pierce)
Jamie Luner … (Naomi Cohen)
Bokeem Woodbine … (Agent Gottfried)
Michelle Lintel … (Agentka Hildebrandtová)
Diane Farr … (Karen Yeager)
… a další

 

Sweetwaterský vrah právě zabil svou třetí oběť. Tento nebezpečný maniak po sobě nezanechává žádné stopy, vybírá si mladé dívky, kterým následně podřeže hrdlo, ale co je horší, uřízne jim i obě ňadra. Tentokrát však udělal velkou chybu, když zabil pohlednou Lisu, protože její otec Tyler Pierce rozhodně není žádné neviňátko a smrt své dcery hodlá náležitě pomstít. Tyler je obávaným zlodějem a násilníkem, kterého ovšem nedávno uvěznila FBI a tak nejprve musí vymyslet plán, jak se dostat z vězení. Když se mu to konečně povede, jeho kroky ihned zamíří do městečka Sweetwater, kde požádá o pomoc své staré známé. Ti s ním však mají ještě nevyřízené účty, a tak odejde s nepořízenou. Jediná, kdo mu chce pomoci je místní dívka Naomi, která se do Tylera zamiluje. Oba během svého pátrání objeví několik velice zajímavých stop, které unikly pozornosti policie, ale tento fakt je může velmi rychle stát jejich holé životy.

Smrt dítěte je pro všechny rodiče hroznou událostí, zvláště pak když ho někdo zabije. V tu chvíli myslíte pouze na jediné a to je POMSTA. Přesně tohle již mnohokrát viděné téma se stalo inspirací i tohoto snímku a tak režisér Lester ( který mimo jiné natočil i film Komando s Arniem v hlavní roli) stvořil jen další podprůměrné akční béčko, které se sice může místy opírat o hororovou atmosféru, ale jinak jde o celkem nudnou záležitost. Začátek filmu má hodně vlažné tempo, které moc neprokrví ani trocha erotiky, ani podříznuté hrdlo. Když se následně objeví na scéně i sám Michael Madsen, hlavní hvězda tohoto filmu přichází čas na trochu té komedie.

Jak jinak se dá nazvat vzájemná konverzace vězně a agenta FBI, kteráže je nejenom spíše k smíchu a důležité jsou především flashbacky hlavního hrdiny, ale představitel agenta byl celkově trošku mimo a to nejen svým vystupováním. Když pak následuje honička uprchlého Mansona, máme možnost sledovat nejen jeho srandovní úprk, ale i absolutně zpackanou akci vládních agentů. V těchto chvílích jsem měl však sto chutí film vypnout, protože já se chtěl dívat na horor v němž bude řádit další masový vrah jako pominutý a ne honěnou při které se nedokáže policista ani na dvacátý pokus trefit. V těchto chvílích šla hororová stránka filmu úplně stranou a přestože máme možnost shlédnout další vraždu, tak film zcela ovládne jeho detektivní zápletka.

Nechtěl bych však tvrdit, že celé pátrání hlavního hrdiny je jedna velká nuda, ale kromě asi dvou – tří světlejších okamžiků tu mojí pozornost zaujala jen postelová scéna. Navíc když zemře i pátá oběť je už většině diváků jasné, kdože je tím psychopatickým vrahem, protože tvůrci sami doslova pobízejí k jeho rychlému odhalení. Finální souboj a rozpletení celého pozadí vrahových činů konečně trošku vylepší, celkově pokažený dojem z tohoto snímku. V tu chvíli jsem konečně cítil přítomnost hororové atmosféry, která si s námi po celou dobu hrála na schovávanou a jen sem tam vykoukla, aby následně zase zmizela. Stalo se tak především u vražedných scén, které vždy netrvali ani jednu minutu. K dobru přičtu i trošku té krve, která vždycky vytryskla, ale to je tak všechno.

Hudební doprovod byl rovněž hodně nevýrazný, stejně jako většina hereckých výkonů. Přestože mám Madsena docela i rád, tak zde podal lehce podprůměrný výkon, který však zcela odpovídal celkové kvalitě tohoto filmu.

Hodnocení4
Podobně jako všichni ostatní měl zřejmě malý honorář, takže se není ani čemu divit. Tento televizní film stačí vidět opravdu jen jednou.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Frenk 12 března 2011 v 09:46

     Kde jsou ty časy, kdy Lester točil zábavná béčka jako Komando, Exterminátor či Zúčtování v Malém Tokiu… Pátá oběť je už jen televizní břečka, která sice nese označení akční horor, přesto ale není akční a není ani hororem. Děsivá je tu akorát gigantická nuda a nezájem, který pocítíte snad už po patnácti minutách. Jediným přínosem je snad postelovka s Jamie Luner, která něco odhalí (kdysi se mi vážně líbila). S hlavním hrdinou je to těžké, protože ho hraje Madsen a fandit obtloustlému béčkaři je takřka nemožné. Navíc když hraje v detektivní sračce, jakou Pátá oběť bezesporu je. Naprosto nepoživatelné!!!

Nový komentář