Sabretooth (2002)


Český název: Mutant
Režie: James D. R. Hickox
Scénář: Tom Woosley
Rok výroby: 2002
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
David Keith … (Bob Thatcher)
Vanessa Angel … (Catherine Viciy)
John Rhys-Davies … (Anthony Bricklin)
Jenna Gering … (Casey Ballenger)
Josh Holloway … (Trent Parks)
Lahmard J. Tate … (Leon Tingel)
Nicole Tubiola … (Lola Rodriguez)
Phillip Glasser … (Jason)
Steffanie Thomas … (Kara Harmon)

 

Jak už to bývá zvykem, vědecké experimenty většinou končí nezdarem. A stejně je tomu i ve filmu z roku 2002 Sabretooth. Nebezpečí představuje šavlozubý tygr, který unikne během převozu poté, co se řidič náklaďáku při noční jízdě neubrání spánku a havaruje. Po stopách šelmy se vydává její stvořitelka Catherine Viciyová spolu s Anthony Bricklinem, který z celého experimentu vidí tučné zisky a kandidaturu na prezidentské křeslo. Najmou si také zkušeného lovce Boba Thatchera, jemuž však namluví historku, že potřebují odchytit afrického – asi 60ti kilového – lva.
No a pak je zde ještě skupina mladých lidí, kteří se pod vedením průvodkyně Casey Ballengerové vydávají na horskou turistiku.

Děj jako takový prozrazovat nebudu, protože je snadno předvídatelný. Celému filmu chybí to správné napětí i atmosféra a o strachu ani nemluvě. Navíc je proveden velmi “skokově” – chvíli jsme u lovců, pak zase na okamžik u turistů a zpátky u lovců a šup – zase u turistů.
Krvavé útoky zabjácké šelmy lze shrnout dvěma slovy – nic moc. Vždycky když tygr na někoho zaútočí, odvleče jej mimo záběr a tím to končí. Vyjímkou je snad jen John Rhys-Davies, z něhož zbyde jen kousek trupu a ohlodaná noha.

Největší slabinou je ovšem samotný šavlozubec, jehož tvůrci dostali na plátno pomocí digitálních triků. A bohužel je to znát velmi hodně. Ve scénách, kdy tygr skočí na lovce Boba nebo když se mladík Leon snaží tygra bodnout nožem, je zřetelně znát, že herci stojí proti nikomu. A hodně komicky působí skoky tygra po skalách. Tyto záběry úplně postrádají pružné pohyby divoké kočky, místo toho tygr skáče jako pytel brambor.

Hodnocení4
Závěrem lze říci, že film se vůbec nepovedl. Téma šavlozubého tygra v horských pustinách je určitě přijatelné, ale dalo se natočit mnohem líp. Kdo od filmu očekává krvavé útoky, dusnou atmosféru a napětí od začátku do konce, bude zklamán stejně jako já.
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 11 září 2009 v 14:51

      tak na tehle film jsem se včera díval po návratu z krčmy. Souhlasím s michalem, že ten tygr byl otřesný. Už hodně dlouho jsem neviděl tak špatné digitální efekty nějakého prehistrorického tvora. Na druhou stranu však musím říct, že děj rychle ubíhal a já se zas až tolik nenudil. Dopomohly k tomu celkem pěkné herečky a několik vtipných scének. 40%.

Nový komentář