Romasanta (2004)


Český název: Romasanta – hon na vlkodlaka
Režie: Francisco Plaza
Rok výroby: 1994
Délka: 90 min
Země: Španělsko / Velká Británie
Alternativní názvy: Romasanta: The Werewolf Hunt, Romasanta, la caza de la bestia, The Werewolf Manhunt, Werewolf Hunter

Hrají:
Julian Sands … (Manuel Romasanta)
Elsa Pataky … (Bárbara)
John Sharian … (Antonio)
Gary Piquer … (District Attorney Luciano de la Bastida)
David Gant … (Professor Philips)
Maru Valdivielso … (María)
Luna McGill … (Teresa)
Carlos Reig … (Gómez)
Reg Wilson … (soudce)
…a další

 

Děj se odehrává v polovině 19. století ve Španělsku, kdy v tamních lesích řádí bestie. Bylo nalezeno mnoho znetvořených mrtvol, většina těl je ovšem utajených, aby mezi lidmi nevypukla panika. Přesto se však začínají konat bezpečností akce a za každý vlčí skalp se vyplácí odměna. Jednoho dne se ve vesnici objeví tajemný muž zvaný Miguel Romasanta, který se zamiluje do mladé slečny Barbary. Ta jeho lásku opětuje, ale jen do doby než zjistí, že její vyvolený se zřejmě v některých situacích mění na krvelačnou šelmu, na lykana.

Příběh, který vám film vypráví, se prý kdysi skutečně stal. Bylo objeveno minimálně 15 těl, žen, mužů i dětí. Vrah se nakonec přece jen dostal před soud, byl označen za muže-vlka, za člověka, který trpí lykantropií. Nakonec byl za podivných okolností nalezen mrtvý ve své cele. Španělská královna ještě předtím změnila rozsudek smrti na doživotí.

Romasanta je evropským snímkem. Byl natočen samozřejmě ve Španělsku a místy hodně připomíná Bratrstvo vlků (snaha o vyhubení vlčí populace), ale jinak je to osobitý film, který sice není téměř vůbec strašidelný, ale také vůbec špatný. Byl natočen neznámými tvůrci, s neznámými jmény, ale stále ho nemohu dostat z hlavy. Zapomeňte na divoký střih a zběsilou kameru američanů, vše je velmi uklidňující, obrazová stránka patří k absolutní špičce, skoro to vypadá, že sledujete historické drama, ale vůbec vám to nevadí. Ve filmu je jen pár malých nechutností, zohavené mrtvoly a dívka, jež má v očích zaryté dřívka. Vynikající scénou je rovněž přeměna vlkodlaka zpět na člověka, kterou lze označit za originální a technicky dobře zvládnutou. Avšak absence více hororových scén dělá z tohoto hororu jen dobře natočené historické drama o lidském myšlení a chlapíkovi, co se prohlašuje za satanova syna, ale dokáže milovat.

Jak jsem řekl, jsem zmaten a proto nebudu raději film hodnotit. Je to laciný snímek, který budete chtít vidět jenom jednou, ale když ho uvidíte, budete ho nosit ještě pár chvil v hlavě.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 27 října 2009 v 07:44

  Je to taková španělská slaďárna určená především pro dámy. Příběh
  lásky, prokletí a skoro žádné vraždy online. Pro dospělé nuda, pro děti
  příjemná pohádka na dobrou noc. Ve filmu jsem sice našel několik
  světlejších okamžiků, ale jinak sem se pořád nudil. Já prostě nemám
  rád, když se mixuje horor a romantika do hromady. 30%

Nový komentář