Ritual, The (2017)


Režie: David Bruckner
Rok výroby: 2017
Délka: 94 min
Země: UK

Hrají:
Rafe Spall … (Luke)
Arsher Ali … (Phil)
Robert James-Collier … (Hutch)
Sam Troughton … (Dom)
Paul Reid … (Robert)
Kerri McLean … (Gayle)
… a další

 

Čtveřice přátel odcestuje do švédské přírody za účelem pěší turistiky. Kromě zásob a kompasu si s sebou nesou i vzpomínky na nedávno zesnulého kamaráda. Když se ovšem rozhodnou zkrátit cestu přes hustý les, nastanou problémy. V nouzi se vkradou do chatrče, kde chtějí přečkat deštivou noc. Jenže tato chatrč není obyčejná a to, co považovali za noční můry, je najednou začne sledovat.

The Ritual je tak vlastně hororový survival, kde se jediným cílem stává přežít a uniknout z prokletého lesa. Atmosféra stromového bludiště vyrábí dostatek napětí, aby vás film vtáhl a neuspal. Tvůrci navíc poměrně dlouho tají, jaké zlo to v pozadí vlastně působí – čarodějnice, domorodci, mysteriózní božstva nebo sněžný muž? Jasně, název tak trochu napovídá, ale strohý minimalismus a hraní si s neznámem tady prostě fungují.

Celkem zajímavým způsobem se skrze flashbacky vrací k hlavním postavám i zesnulý kamarád, takže režisér nespoléhá pouze na temný les. Naopak mírným zklamáním pro mě byla podoba finálního padoucha, což je ovšem věcí názoru – mohu tak ocenit alespoň originalitu. Čarodějnice (The Witch, 2015) mě ale prostě bavila o něco víc.

Hodnocení6
The Ritual je hodný zhlédnutí, což je pro nízkorozpočťák z Velké Británie nakonec dobrá vizitka. Ne vždy trefí do černého, ale nenudí.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 1 května 2018 v 20:05

    Dřív než jsem se pustil do tohoto britského kousku, přečetl jsem si pár komentářů a popravdě jsem byl dost na vážkách, zda se do něj mám vůbec pustit. V některých z nich se totiž tento film dost přirovnával k Záhadě Blair Witch a tu já věru nemám rád – co, přímo jí nesnáším. Po zhlédnutí však musím říct, že bych svou ignorací udělal docela velkou chybu, protože s The Blair Witch Project to nemá absolutně nic společného a daní jedinci by se měli nechat vyšetřit. Nejedná se o found footage, není tam žádná čarodějnice a už vůbec to nemá tak stupidní děj. Naopak severské (skandinávské) země mám rád, všechny jsem navštívil a navždy budu zcela okouzlen jejich nádhernou přírodou a dost jsem toho načetl i o jejich mytologii. Smůlou však je, že kvůli nízkému rozpočtu se film natáčel v Rumunsku, což mě dost zklamalo. I tak byla ale zvolená lokace (příroda) docela pěkná. Samotný úvod a smrt jednoho z přátel mně sice zrovna moc neokouzlili, ale jakmile jsme se přesunuli do volné přírody, pohodlně jsem se usadil a užíval si opravdu vydařený filmeček. Vstoupením na lesní zkratku se objevila i opravdu vydařená atmosféra, která nás neopustila téměř až do úplného konce. Panika, beznaděj, strach z neznámého – to vše se vyvedlo na jedničku, nechybělo několik opravdu působivých scén (mrtvola Elka, praskání větviček, mihnutí „čehosi“ mezi stromy) – to vše mělo pořádně rozproudit divákovu fantazii a já si myslím, že v tomto případě odvedli tvůrci opravdu dobrou práci. A ačkoliv mi žádná z postav nějak závratně nepřirostla k srdci, hodně jsem se těšil na jejich postupnou eliminaci. To že ještě pořád neukázali ono mytologického „Jötunna“ (Lokiho levobočka) to mi vůbec nevadilo, ale dost jsem byl zklamaný, když jsem byl ochuzen o jejich zamordování. Přece jenom naaranžované mrtvoly ve větvích stromů – nejsou žádná hitparáda. Na konci filmu si však David Bruckner řekl, že už uzrál čas ukázat svou „příšeru“ v plné kráse a to byla asi velká chyba. I já totiž patřím k těm, kteří z tohoto monstra zrovna moc nadšení nebyli. Nebyl jsem vyloženě zhnusen, ale myslím si, že finále se moc nepovedlo. Očekával jsem něco zcela odlišného. I tak ale 2/3 příběhu jsou vážně dobrou podívanou, která si zaslouží lehce nadprůměrné hodnocení. 60%

  2. Isaac 24 března 2018 v 20:13

    Pro mě určitě svěží překvapení. Atmosféra první polovinu filmu je úžasná, tajemné lesy, neznámé nebezpečí, napětí prvotřídní a postavy sympatické. Hororové filmy posuzuji hlavně z hlediska atmosféry, charismatu a chování postav (samozřejmě i dobrého hudebního doprovodu) a hlavně originality. Až na to poslední tento film podle mého názory všechno má, takže já jsem spokojen. Konec samozřejmě nemastný neslaný, ale bavil jsem se. Za mě 70 %

Nový komentář