Rite, The (2011)


Český název: Obřad
Režie: Mikale Hafström
Rok výroby: 2011
Délka: 112 min
Země: USA

Hrají:
Anthony Hopkins … (Father Lucas Trevant)
Colin O’Donoghue … (Michael Kovak)
Alice Braga … (Angeline)
Ciarán Hinds … (Father Xavier)
Toby Jones … (Father Matthew)
Rutger Hauer … (Istvan Kovak)
Marta Gastini … (Rosaria)
…a další

 

Mladý adept na post kněze přijíždí do Itálie, aby se zde ve specializovaném semináři seznámil s povoláním exorcisty a aby sám našel svoji ztracenou víru v Boha. Poté, co se církevním pedagogům nedaří v nevěřícím Michaelovi vyvolat dostatečný zájem, pošlou ho na zkušenou k místní exorcistické celebritě – starému knězi Otci Lukasovi. Ten není ve své práci zrovna konvenční a kromě náhledu do nestandardních vymítačských praktik připraví Michaelovi tu nejtěžší zkoušku, jakou může každý exorcista na začátku své kariery projít.

Režisér Mikael Hafström je zkušený rutinér, který umí dodat filmu odpovídající formu, což předvedl v pozitivně přijatém Pokoji 1408. Není tudíž žádným překvapením, že Obřad po filmařské stránce boduje především příjemnou atmosféru deštivého Říma a technickým zpracováním vůbec.

Samotný Řím a všechny kolem sebe ale určitě zastiňuje Antony Hopkins. Tenhle dědula ukazuje, že ani po letech nezapomněl na grimasy, kterými děsil celou jednu generaci hororových diváku v roli cynického kanibala, a v Obřadu rozjíždí svůj sólový koncert, jemuž ostatní herci z povzdálí přihlíží a celkem se ctí sekundují.

Ale i když si seženete ty nejšikovnější kameramany a do hlavní role dostanete jednoho z nejlepších herců, jakého si může každý režisér přát, stále není vyhráno. Kolem totiž obchází strašák všech filmařů, kterého se děsí všichni producenti a před spaním se raději třikrát kouknou pod postel, jestli tam jeden z nich není. Ano, je řeč o špatných scénáristech.

Stalo se už poměrně nepříjemným folklorem většiny moderních hororů, že veškeré snažení štábu na place pohřbí špatně zpracovaný příběh. O to víc mrzí, že Obřad měl slibný potenciál – zajímavé postavy, nádherné prostředí a hlavně tematiku exorcismu. Jenže tohle všechno se v podstatě hned na začátku zasekne na plytce nudné debatě o (ne)existenci Boha a Ďábla a téměř hodinu se děj nikam nehne. Pokud se tedy před úvodními titulky nenadopujete koňskou dávkou nějakého povzbuzovadla, riskujete, že usnete ještě dříve, než se ve filmu vůbec začne něco dít.

Pak už, zaplať pánbůh, přicházejí na řadu první akce Otce Lukase a příběh nabere na obrátkách, které stoupají až do pořádného finále, jaké by si zasloužil každý horor. Otázka ale je, jestli to „dění“ nepřichází příliš pozdě, protože jako celek Obřad působí stejným dojmem jako nekonečné vztahové seriály na všední odpoledne – když vám nějaká část unikne, ani to nepostřehnete, protože je to pořád o tom samém a důležité je v podstatě jenom jak to dopadne.

Hodnocení6
A nebýt Anthony Hopkinse, možná by nebyl zajímavý ani ten konec.
60%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 3 května 2014 v 17:53

  Přistupoval jsem k tomuto filmu dosti odměřeně. Vlastně ke všem, které se točí okolo náboženské tématiky, protože jakožto nevěřícímu mi to moc neříká. Rád se podívám na nějaké to vymýtání, ale žádné hluboké dojmy ve mně nezůstávají. Těšil jsem se hlavně na „kanibala“ Hopkinse, který opět nezklamal a byl ve finále tím nejlepším, co mi tento film nabídl. Už jen jeho angažování bylo cestou k úspěchu (tedy alespoň k průměrné úrovni), protože jinak tu na nás čeká jen mnohokrát provařená zápletka, mnoho nudných pasáží a „happyend“, který z duše nesnáším. S větou „Já ti na tvého svatého ducha seru!“ jenž tu zazněla, plně souhlasím a pod to se i podepíšu. Naštěstí má podobnou myšlenku i hlavní hrdina filmu, takže se to dá dost dlouho překousnout. Navíc se režisérovi přece jenom podařilo místy navodit zajímavou atmosféru a to i přes nepříliš záživný scénář. Kdyby byla stopáž kratší, vůbec bych se nezlobil. Závěrečné vymítání se mi i přes moji skepsi docela líbilo. Bohužel mrazení jako při The Exorcist se tentokrát nedostavilo. Troufám si tvrdit, že Obřad se mi velmi rychle vykouří z paměti. Takže kromě Anthonyho si dovolím více pochválit snad jen práci kameramana a hudební doprovod. Ti se alespoň částečně snažili vylepšit celkový dojem, když už scénárista neměl svůj den. Už hodně dlouho jsem neviděl tolik nelogických (nebo lépe řečeno nedůvěryhodných situací-prvků) ve filmu, jehož náplní má být vymítání ďábla (démona), jako tady.

 2. Frenk 4 července 2011 v 13:10

   Těšil jsem se. Strašně moc jsem se těšil. Kvalitní herci, osvědčený režisér a exorcismus, to byly důvody, proč jsem Obřad zařadil mezi to nejlepší, co asi v tomto roce na půdě hororu vznikne. Bohužel nevzniklo. Děj je nezajímavý, neustále se tu debatuje o nezajímavých věcech a atmosféra, která filmem prostupuje, je sice přítomna, ale za hororovou ji označí jen divák, který viděl svůj poslední horor před 20ti lety. Hopkins lecos zachraňuje, technicky jde o špičku a závěr potěší. Ve všech dalších ohledech je ale Obřad jen dalším horůrkem o exorcismu, který však není ani kontroverzní a silný jako legendární Vymítač, ani vizuálně omamný jako Americká kletba či děsivý jako V moci dábla. Je to jen nepodarek na jedno podívání a pak už na ty dvě hodiny snadno zapomenete. 50 %

  Toť můj názor. A to jsem opravdu moc chtěl, abych teď psal něco jiného.       

 3. Zapomenutý 27 června 2011 v 01:29

   Dost možná, já jsem si Rite pořídil a začal se na něj dívat pouze s vědomím že to bude něco o exorcismu. O tom že je to das Geld, Geld, Geld film s Antony Hopkinsem jsem neměl ani ponětí, takže jsem čekal něco na úrovni The Last exorcism a horší 🙂

  Co se týče děje, byl dosti plochý a občas vykonstruovaný, ale mě to nijak neuráží. Rite bych řadil do kategorie filmů jako The Mist, či Room 1408 a to co od takových očekávám – tedy kvalitu, profesionalitu a především atmosféru která mě zde možná i kvůli tomu že possessed filmy mám rád, chytla.SPOILER: BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAL 

 4. Zapomenutý 26 června 2011 v 21:49

  Nemůžu souhlasit, Rite je film který mi po několikaměsíčním prokoukávání se béčkovou hororovou scénou, která upadá doslova do totálních sraček a jen stěží se dá nalézt kousek který lze dokouknout do konce s pocitem uspokojení, padl do noty a zvedl náladu. Je dobré vědět že stále existuje možnost že se budou točit horory v kterých vystupují kvalitní herci, podkresluje je naprosto špičková a profesionální hudba a hlavně je v nich na první pohled vidět řemeslný um. Co víc, je super vědět že může stále vzniknout horor v kterém nevystupuje mutant, není natočený handycamkou a jeho hlavní devizou nejsou hektolitry rajčatového protlaku.

  Film má nádherný vizuál, skvělý zvuk, skvělé obsazení, příjemnou atmosféru, jednoduchý příběh (což považuji za obrovské plus když vezmu v úvahu že 99 procent toho co jsem viděl v poslední době žádný příběh nemělo) a nejsou v něm detailní záběry uřezávání nohy v kotníku tupým nožem – to mi nyní bohatě stačí na 80-85 procent.

  Spoiler:

  Za naprosto špičkovou scénu která mě potěšila (almost orgasm) tak jak nic už po značně dlouhou dobu považuji scénu z konečného vymítání, s prozrazením jména démona. Ačkoli jsem absolutním příznivcem béčkových hororů (a moje nejoblíbenější kousky bych našel právě v této kategorii), musím uznat že něco takového lze vytvořit pouze za pomocí peněz a profesionality. Alláh buď pochválen za občasné zabroušení halywůdu do temnějších vod hororu.

Nový komentář