Ring Two, The (2005)


Český název: Kruh 2
Režie: Hideo Nakata
Rok výroby: 2005
Délka: 110 min
Země: USA

Hrají:
Naomi Watts … (Rachel Keller)
Simon Baker … (Max Rourke)
David Dorfman … (Aidan Keller)
Elizabeth Perkins … (Dr. Emma Temple)
Gary Cole … (Martin Savide)
Sissy Spacek … (Evelyn)
Ryan Merriman … (Jake)
…a další

 

Rachel se chce zbavit tíživých vzpomínek a spolu se synem Aidanem začínají nový život v malém městečku v Oregonu. Když je v průběhu policejního vyšetřování objevena tajemná videokazeta, Rachel pochopí, že se Samara vrátila, a že je odhodlána pokračovat v sérii děsivých vražd. Duch mrtvé holčičky se snaží dostat do Aidanova těla a odvážná redaktorka mu v tom musí zabránit.

Jak začít. Říci hned na začátek, že Kruh 2 je naprostá hloupost, by byl krok opravdu odvážného recenzenta, ale já chci zůstat objektivní a proto použiji termín velice kontroverzní pokračování, protože ať chci nebo ne, určité kvality mu nelze upřít. Jenže oni nám vyměnili režiséra. Gore Verbinski odmítnul vstoupit do stejné řeky dvakrát a proto byl narychlo sehnán nějaký šikmooký žluťásek Hideo Nakata. Pro fanoušky hororu (a Kruhu obzvlášť) to ovšem nebyla žádná tragédie, Nakata je totiž stvořitelem obou japonských verzí!!! Tak proč se vydává přesně po stopách Verbinského, proč používá stejné metody k vytvoření napětí (ve filmu již neúčinné)? Nakata se sice odchýlil od osnovy původního díla (aby jste pochopili, o tajemnou pásku ve dvojce vůbec nejde), ale vše ostatní zůstává stejné a mnohé je ještě horší.

V úvodu Nakata přesně kopíruje Verbinského. Máme tu dva teenagery, kteří si přehrají pásku a jeden z nich umírá. To se donese Rachel a ta se za pomoci několika náhod (nejprve si promluví s přeživší dívkou a potom u domu nalezne pod kamenem klíče) zbaví videokazety jednou provždy. Jenže Samara žije a chce bojovat s Aidanem o jeho tělo, což se jí v podstatě daří. Rachel je stále vyděšená, asi proto, že jí Samara několikrát sáhne (nečekaně) na ruku a to je vše. Napětí ve filmu sice existuje, ale je tvořeno asi takto: buch, zavřou se dveře a nejdou otevřít nebo blik, nejdou zapnout světla. To je teda originalita. Mrtvoly mají stále nepřiměřeně velký obličej plný strachu, Aidan je stále (alespoň ze začátku) ten nejchytřejší a nejdospělejší desetiletý chlapec na světě a dočkáme se i digitálních jelenů útočící na auto hlavních hrdinů (to zas připomene scénu s koněm v jedničce). Naproti tomu se mi však líbila například dramatická část v koupelně (aneb Samara nesnáší vodu) nebo některé (skutečně dobré) odkazy na první díl.

Ale zase tu máme přepálené finále a několik dlouhých scén, které ve filmu nemají žádnou úlohu a jsou vyloženě zbytečné. Kruh 2 také postrádá silnější hudební kompozici a Naomi Watts, přestože je stále krásná, se spoléhá pouze na tři obličejové výrazy. Aidan dostal větší prostor než v jedničce a své šance se chopil relativně dobře.

Hodnocení5
Chtěl jsem toho napsat ještě více, ale to je zbytečné. Kruh 2 je zbytečná nastavovaná kaše, která některé z vás určitě dobře nasytí, ale po několika shlédnutích bude její chuť stále hořčí a hořčí.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 17 října 2010 v 08:58

  Tak tohle už byla jiná káva, než její předchůdce. Lépe řečeno slabý
  odvárek. S japonskou dvojkou to nemá absolutně nic společného a docela
  mě překvapilo, že se toho ujal sám Nakata. Zřejmě i jeho zaslepil lesk
  amerických prašulí a místo kvality, tentokrát nabídl pouze kvantitu.
  Samozřejmě se zde objevilo několik pěkných scén, jako třeba útok jelenů
  či ta ve vaně, ale jinak jsem se teda docela nudil. Ani výkon Naomi
  nebyl moc oslnivý a to už je co říct. Navíc mě nevýslovně vytáčel ten
  její synek, kterého bych nejraději utopil už v prvním díle.40%

 2. Eraserhead 3 října 2009 v 14:46

   Tohle snad ani není horor, ale na city hrající dramatický doják. Navíc hrozně nudný. No jo, holt jde vidět snaha vytřískat z úspěchu jedničky ještě další prachy.Nejvíc mi to připadne asi na výkonu Naomi Watts, v jedničce hrála perfektně (i když svůj výkon z Mulholland Drive ještě v žádném filmu nepřekonala), ale tady z ní mám pocit, jako by si řekla: “No, tak hrála jsem v jedničce, chtějí natočit dvojku, tak by asi bylo blbé to odmítnout. Navíc to hodí i nějaké peníze a složenky se platit musí, že jo, tak to holt vezmu a nějak to přežiju.” Takovýhle pocit mám z jejího výkonu, z jedničkou zcela nesrovnatelný. Kruh 2 je, jako když si jeden čaj zalijete čtyřikrát, takhle slabý odvar z jedničky to je. Naprostá tragédie. Ani stopa po napětí, o strachu (který jsem nenašel ani u jedničky, ale tam ta tísnivá atmosféra občas fungovala) ani nemluvě. Atmosféru nehledejte.

 3. naky 31 ledna 2008 v 15:21

  myslím si že ten americkej Kruh se vůbec nedá srovnávat s tím japonským.Tahle 2 je docela nuda protože je ti jasný o kom to asi všechno zas bude……a co tam asi s chudáčkem holčičkou chtějí udělat…Pro lidi co stačí udělat baf a leknou se to asi stačí.Pro mě je to asi jako ráno koukat se do zrcadla…

 4. j.calling.2bad 24 července 2007 v 20:24

   naprosto souhlasím. Jako mě v jedničce opravdu vyděsila scéna, kdy Samara lezla ven z televize, tady není děisvé vůbec nic. Tvůri se zde snaží ohromit diváka dnes již poměrně lacinými triky ( scéna ve vaně, kdy voda padá vzhůru ). Absolutně o ničem a přiznám se, že sem to horko těžko dokoukal do konce.

Nový komentář