Ring, The (2002)


Český název: Kruh
Rok výroby: 2002
Režie: Gore Verbinski
Délka: 115 min
Země: USA / Japan

Hrají:
Naomi Watts … (Rachel Keller)
Martin Henderson … (Noah Clay)
David Dorfman … (Aidan Keller)
Brian Cox … (Richard Morgan)
Jane Alexander … (Dr. Grasnik)
Lindsay Frost … (Ruth Embry)
Amber Tamblyn … (Katie Embry)
Rachael Bella … (Rebecca ‘Becca’ Kotler)
Daveigh Chase … (Samara Morgan)
…a další

 

 

V dnešním světě už prostě nemá nikdo nic jisté. Bezpečno už není ani u vás doma před televizí. Může z ní totiž vylézt smrt… Že nevěříte? Ani novinářka Rachel tomu nevěřila. Dokud za záhadných okolností nezemřela dívka Katie. Je to snadné jako facka – kouknete se na video se záběry jako z vašich nejtíživějších snů a posléze vám v telefonu dětský hlásek dá nemilosrdnou lhůtu – sedm dní. Kdo to je? A proč to dělá?

Jméno Gore Verbinski neznají jen skuteční filmoví začátečníci, a i ti možná ano. Stačí znát jediný film, Piráti z Karibiku. Ale už před vypuknutím tohoto šílenství byl Verbinski na filmovém poli dobře známým jménem, a nejvíce za to mohl děkovat právě Kruhu, s nímž se dostal do podvědomí širší veřejnosti (dalšími jeho filmy jsou např. Mexičan a Hon na myš). A dalo by se říct, že ze všech, co se na filmu podíleli, byl i nejznámější.

Hlavní role novinářky Rachel byla svěřena Naomi Wattsové, která svou roli zvládla lehce a skvěle, narozdíl od příšerného výkonu ve dvojce. Do té doby v podstatě neznámá herečka si nyní může role vybírat a počet jejích filmů jde strmě nahoru. Do postu další dětské hvězdy se dostal David Dorfman, jež si zahrál Aidana. Aidan jako takový mi ovšem v celém filmu lezl na nervy bezkonkurenčně nejvíc. Děti jsou dozajista zajímavé a vděčné téma, ale skutečně “zbožňuji” přemoudřelé dětičky, které vypadají, jako by přilétly z jiné planety. O to víc ale zase na druhou stranu Davida obdivuji, že tohle zahrál, protože pochybuji, že by byl, co se chování týče, filmovému Aidanovi nějak podobný. Dále už by vám z hereckých jmen mohlo něco říct snad jen jméno Brian Cox, co se filmů týče, je při svém věku skutečně čilý, klobouk dolů, a můžete ho znát např. ze snímků X-Men 2, Zodiac, Match Point, Trója a spousty dalších. Paradoxně je absolutně neznámé jméno představitelky Samary, bezkonkurenčně nejznámější postavy tohoto filmu. Daveigh Chase jméno její, a pokud chcete, můžete si o ní přečíst něco blíž v příslušném článku na těchto stránkách.

 

Hodnocení7
Co se týče filmu jako celku, není moc co vytýkat, až tedy na Aidana, jak jsem zmínila výše. Pokud bych měla vypíchnout některé zajímavé scénky, pak by to rozhodně byla hned úvodní scénka aneb první Samařino řádění, kůň přes palubu a Samařino druhé řádění aneb někdo z hlavních hrdinů by zemřít měl. I ponutá nazelenalá atmosféra je zajímavá a tvoří nedílnou součást filmu. Takže se můžete pohodlně usadit, a doufejte, že vám z televize žádná černovlasá holka nevyleze.
70%

Sdílejte článek

21 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Klobouk 8 srpna 2014 v 19:32

    Jeden z nejlepších hororů současnosti (současnost beru jako 2000+). Atmosféra funguje po celou stopáž parádně, snad jen na občasné výpadky, kdy se jedná pouze o vyšetřování a v těchto momentech příběh trochu nudí, nicméně, scéna, kdy si Rachel pustí v Morganově domě záznam ze Samařiny léčby.. Prostě úžasný, jeden z mála dnešních hororů, kdy jsem sem tam cítil i nějaký ten strach. Kdo neviděl, tomu mi nezbývá nic, než doporučit. 90% T-UP

  2. Eraserhead 28 října 2009 v 10:08

     Na jednu stranu je to asi ten nejlepší americký remake japonského hororu co byl asi doposud natočen, na druhou stranu trošku nechápu, čím si tenhle film zasloužil to, že ho spousta lidí zařazuje mezi nejlepší a nejstrašidelnější horory. Kruh má výborný nápad (a ani snad nemá cenu řešit a pátrat, zda s ním ten japonský Kruh přišel jako první a ostatní ho pak už jen kopírovali) a dobré provedení. Viděl jsem i původní japonský, který se mi zdál lepší a takový syrovější, ale tady je pár dobrých scén (kůň na trajektu, samotné video – jen mě tak napadlo, viděla každá oběť na videokazetě jedno a totéž, nebo každá viděla trošku něco jiného?). Trošku mě sral ten malej kluk, Naomi je ale skvělá. Místy mi to připadá ale trošku rozvláčné (pátrání po Samaře) a nehororové.

  3. Dextra 18 května 2007 v 16:34

    Zaba88: Dobrý, jedna moje kámoška se na to zase koukala se svojí kámoškou a pak šla sama přes město domů. No posrato měla až za ušima, a navíc, když dorazila domů, tak jí na mobil zavolalo neznámý číslo a ozvalo se: “Sedm dní…” Než jí došlo, že jí straší ta kámoška, tak jí málem odvezli.

Nový komentář