Riding the Bullet (2004)


Český název: Jízda na střele
Režie: Mick Garris
Rok výroby: 2004
Délka: 98 min
Země: USA / Německo / Kanada

Hrají:
Jonathan Jackson … (Alan Parker)
David Arquette … (George Staub)
Cliff Robertson … (Farmer)
Barbara Hershey … (Jean Parker)
Erika Christensen … (Jessica Hadley)
Barry W. Levy … (Julian Parker)
…a další

 

Příběh se točí okolo Alana Parkera, chlapce jenž se nechává nazývat princem temnoty. Tomu jednoho dne, když se rozhodne zajet si na koncert Johna Lennona, zavolá jeho bývalá sousedka a sdělí mu otřesnou novinu, že jeho matka dostala mrtvici. Okamžitě se vydá na 200 mil dlouhou cestu, aby dorazil k ní dříve, než bude příliš pozdě. Netuší, že to bude shodou okolností zrovna on, kdo si bude muset vybrat. Bude žít on, nebo jeho matka?

Povídka, kterou napsal slavný autor hororového žánru Stephen King, byla původně ke stažení na internetu za 2,5 $, někde i zadarmo (u nás ji naleznete na českém serveru Stephena Kinga). Napsal ji jako své první dílo poté, co ho roku 1999 srazilo auto. Příběhu se okamžitě chopil Mick Garris, který spolu s Kingem napsal i scénář.

Od povídky se film dost liší, hlavně díky přidaným scénám. Jinak tématu se striktně drží a i psychologie postav věrně odpovídá povídkové předloze. V tom je dost možná právě ten problém. Když čtete knihu, máte před sebou emoce dané postavy, její představy, hrůzy i touhy. Ve filmu jde toto těžko zpracovat a divák je o to právě ochuzen. Nejen toto je hlavní důvod, proč jsou knihy vždy lepší, než filmy. Ovšem filmaři se rozhodli tuto bariéru zbourat a dokonalost knihy co nejlépe zpracovat do dění filmu tak, aby jste si ji už prakticky nemuseli přečíst. Takže například, když si daná postava myslí něco odlišného než říká, na scéně objeví dvojník – podvědomí a na danou osobu zakřičí to, co si myslí. Nebo když se na začátku uchyluje Alan k sebevraždě (v povídce toto nenajdete) objeví se před ním smrtka a nabádá ho k prvnímu řezu.
Chtěl bych říct, že to byl skvělý nápad (tento styl zpracování) – a ono to určitě tak i bylo – jen se tím ale film tak strašně zkomplikoval a zamotal, že i ten, kdo četl povídku, neměl kolikrát ani potuchy, co se děje. Navíc vám pak ve filmu přijde, že některá rozhodnutí, které postava činí jsou až v rozporu s tím, co by udělala původně.
Ale abych nezůstal jen u kritiky, herecké výkonu jsou vážně skvělé, na horor vynikající. A i když je film strašně zmatený, rozhodně mohl být i horší. Je to takový průměr, možná lehký nadprůměr. Zde se více, než kdy jindy totiž ukazuje pravidlo, že skvělá povídka neznamená skvělý scénář.

 

 

 

Hodnocení6
Je to i přes svou komplikovanost průměrný film, který stojí přinejmenším za jedno shlédnutí.
60%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

 1. Solo 6 září 2009 v 12:20

   tak tohle mě teda zrovna dvakrát nenadchlo. Začátek filmu se nese v
  nudném duchu tuctových komedií o drogách a chlastu. Trapné výkony
  hlavních aktérů mě začali utvrzovat v tom, že se určitě nejedná o
  horor. Postupem času se atmosféra začala alespoň rozjíždet, ale tu
  střelu jsem pořád nezachytil. Jediné co stojí za řeč byl ten nástup
  vlčáka u silnice…. Zbytek filmu se ovšem zase nesl v duchu nudné
  parodie na duchařské filmy. Kingovu knížní předlohu jsem četl, takže
  tento snímek beru s velkou rezervou jelikož to je zostudení autorova
  díla.

 2. J.calling.2bad 28 prosince 2007 v 18:49

  Měli by nechat Kingova díla v knižní podobě a přestat se tak zoufale snažit. Ve výsledku z toho totiž bývá šílená nuda, mnohdy bez atmosféry a bez čehokoliv, co by stálo za řeč. Jízda na střele má slušnou atmosféru, ovšem všechno ostatní, co byste od horroru čekali to postrádá. Maximálně 20%. Dal bych tomu třicítku nebýt toho nechutně přeslazeného závěru.

   

Nový komentář