Riblje oko (1980)


Režie: Josko Marusic
Rok výroby: 1980
Délka: 10 min
Země: Jugoslávie (Chorvatsko)
Alternativní název: Fisheye

 

Filmy z bývalé Jugoslávie se mi pod ruky dostávají jen málokdy, ale občas se stane, že se na internetu přece jenom objeví. Nejinak tomu bylo i u tohoto animovaného krátkometrážního chorvatského snímku, který získal v roce 1980 ocenění na Katalánském filmovém festivalu. Později získal i řadu ocenění v několika městech USA či na domácí scéně. A o čem jiném by mohl být něž o rybách a rybářském městečku. Samotný příběh je velice jednoduchý a režisér Marusic v jeho krátké desetiminutové stopáži vykreslil odjezd několika rybářů na širé moře ve snaze přivést si pořádný úlovek a nakrmit tak hladové krky svých rodin. Jenže nikdo z obyvatel netuší, že se ryby rozhodli krvavě pomstít a tak v noci vylezou na pevninu a rozpoutají v městečku krvavý masakr.

Říká se oko za oko, zub za zub a přesně tak tomu bylo i zde. Ryby během krátkého okamžiku zaútočí na bezbranné starce, ženy i děti a ulice městečka se zbarví do ruda. Atmosféra filmu je tvořena především zdařilým hudebním doprovodem a slušnou animací v nichž je zobrazen postupný masakr obyvatel. V žádném případě nesmí chybět ani humorné pojetí a Chorvaté se nebránili uchýlit se i k dosti nereálným věcem. V animovaných filmech je přece vše dovolené a fantazii tvůrců se meze nekladou. Vykreslili vražedné ryby, jako velké modré monstra s ostrým ocasem a uměním používat lidské nástroje jako vražedné předměty.

Samotná animace má však i své protiklady. Zatímco úvodní scény s odjezdem rybářů jsou velmi pěkně provedeny, tak následné běsnění v ulicích i jednotlivých domech se mi už zas až tolik nelíbilo. Postavy už neměli příliš lidské rysy a šlo jen o jakési ovály na které naskákaly ryby a tyčemi je umlátili k smrti.

 

 

Hodnocení6
Na tehdejší dobu a poměry, které v bývalé Jugoslávii panovali musím ovšem autorům vzdát hold, že se jim podařilo držet s ostatními krok a vyhrát také nějaké to ocenění.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář