Revanche des mortes vivantes, La (1987)


Režie: Pierre B. Reinhard
Rok výroby: 1987
Délka: 76 min
Země: Francie
Další název: The Revenge of the Living Dead Girls

Hrají:
Véronique Catanzaro
Kathryn Charly
Sylvie Novak
Anthea Wyler
Laurence Mercier
… a další

 

Výrobky mléčné… jsou věčné. Stejně jako je věčný spánek tří dívek, které zkolabovaly po požití otráveného mléka, jež mělo pouze upozornit na nebezpečné chemikálie a nekalý obchod. Shodou okolností je to následně ta stejná látka, která jejich spánek ruší. Odkládání jedovaté tekutiny na hřbitov, kde jsou pohřbeny, způsobuje, že se vracejí na chvíli zpět k životu a lační po krvi.

A je to návrat vskutku pozoruhodný. Už jen proto, že se nám v ryze francouzském hororu, což již samo o sobě zní jaksi exoticky, spojilo množství ráčkující lechtivosti s odporností hodné italských kořenů. Což nemusí nutně znamenat kvalitu.

Děj je zaměřen hlavně na okolnosti kolem špinavostí v chemickém průmyslu. Dále na sex a až poté teprve na oživlé mrtvoly. Čili hororový nádech je zatlačen na poslední kolej, na níž v podstatě nemůže přinést a ani při vší snaze nepřináší nic pořádného krom gore.

Atmosféra příliš hororová není. Jistým náznakem je hudební téma zmrtvýchvstání, které se objevuje v pravou chvíli a na moment dává šanci ztratit se na potemnělém hřbitově a zašátrat v paměti po tom, kde už tohle jenom bylo.

Snímek neděsí, nezpůsobuje mrazení v zádech ani nic podobného. Nevyužívá totiž tématu zombie jako hlavního artiklu. Ale i kdyby jej využil, v podobě, v jaké jej podává, by ani tak neobstál. Masky mrtvol jeví znaky starých Fulciho umrlců, na nichž živě vypadají pouze oči. Což by nevadilo, kdyby tvář nebyla vedle rukou jediná část těla postižená podzemní starobou. V momentě, kdy se mrtvé dámy svléknou (ano, proč ne, když se zde svlékají snad úplně všichni), působí směšně, neboť ten nenamaskovaný zbytek je běžně k nakousnutí.

Vzruch a znechucení, to jsou hlavní aspekty, jimiž film na diváka působí a nabízí tak jistou kompenzaci za absenci hororu. Lehká erotika filmem doslova dýchá. Zvláště v první polovině nemine 5 minut, aby se neobjevila alespoň částečná nahota. Čím je však divák na tuto strunu naladěnější, tím zklamanější je zjištěním, že nic pořádného k vidění prostě není. Později dochází k ukázce nechutné krvavé podívané, která by ani ve Fulciho filmu nevypadala špatně. Nebo spíše v D´Amatově, když dojde na spojení erotiky a gore. Slabší povahy jistě odvrátí zrak, masochistická duše zaplesá. Možná již méně ve chvíli, kdy tvůrci dotahují krvavé umění horšího vizuálního provedení ad absurdum ve scéně, kdy (SPOILER) těhotné ženě mizí v dlaních vlastní břich, ačkoli plod setrvává na místě. (KONEC SPOILERU) To si nejeden možná řekne, zda má něco podobného zapotřebí. K tomu nemastné herecké výkony, nelogičnost, otřesný anglický dabing a je vymalováno.

Hodnocení4
Snímek o nadržených zombicích rozhodně nepatří do zlatého fondu žánru. Snaží se vzrušovat jemnou erotikou, kterou přebíjí hnusem umělé krve a nedostatky horších efektů, čímž vytváří nedotažené dílo na všech pólech. Jako exkurz do francouzské snahy přispět to tématu vlastním svérázným způsobem je to každopádně dobrá volba, jak strávit chvíli volného času.
40%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář