Return of the Fly (1959)


Režie: Edward Bernds
Rok výroby: 1959
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
Vincent Price … (Francois Delambre)
Brett Halsey … (Philippe Delambre)
David Frankham … (Ronald Holmes alias Alan Hinds)
John Sutton … (ispektor Beecham)
Danielle De Metz … (Cecile Bonnard)
… a další

 

Po patnácti letech, jež uběhly od hrůzných událostí předchozího dílu, je pohřbena Philippova matka. Mladík pod tíhou situace zatlačí na svého strýce, jenž mu vyjeví celou pravdu o tom, co se stalo jeho otci. Jak se ke strýcově nevoli ukáže, synek se potatil, neboť přizná, že pracuje na podobných pokusech jako jeho otec. Přesvědčí Francoise, aby zafinancoval pokračování projektu. Neštěstí na sebe nenechá dlouho čekat.

Pokračování Mouchy se nese v duchu snahy oživit děj krom odkazů na jedničku určitými vsuvkami. Do popředí se tak dostává hororovou přímočarost ručící element v podobě podvodníka, který hodlá výzkum zneužít pro vlastní obohacení. Zároveň je to on, na jehož bedra scénárista (a režisér v jedné osobě) navalil odpovědnost za to, co od filmu divák očekává. Mizí tak možné obavy ohledně způsobu, jakým dojde k promíchání muší a lidské DNA. Okopírovat první díl by pro tvůrce znamenalo dobrovolný pohřeb.

Děj byl dále vylepšen i co se týče těch výsledků pokusů, jež by žádný vědec raději nezveřejňoval. Nedojde tedy pouze ke křížení člověka s mouchou, nýbrž i s něčím jiným. Výsledek je naneštěstí žalostný, nelogický a směšný. O moc lépe na tom není samotné monstrum. Maska zaznamenala enormní zvětšení. I na herci jde poznat, že není moc pohodlná, neboť se pohybuje velmi strnule. Strach z mouchy nejde. Je neutrální. Že práce maskérů diváka nerozesměje na celé kolo, za to nejspíš patří dík zvolené vizuální technice. Film se vrátil od barev k černobílému základu, což mu jen prospělo.

Atmosférou je Návrat mouchy spíše strohý a suchý, nežli hororový nebo snad dokonce dramatický. Předchůdci se nemůže v tragice rovnat, zvláště, když je zakončen tak, jak bylo filmaři zvoleno. Objevuje se však daleko více napětí a konec se nese ve znamení naděje a optimismu, na rozdíl od bezvýchodnosti a smutné nemilosrdnosti jedničky.

Bohužel. Jako byl Vincent Price předchozího dílu zpestřením, zde by nepomohlo, ani kdyby byl v každém druhém záběru. Podává svůj klasický výkon, ovšem co je to platné, když film jako celek za mnoho nestojí. Herecké obsazení až na oba dva zástupce rodu Delambre nevzbuzuje silnější sympatie, spíše naopak.

 

Hodnocení5
Return of the Fly se vydal jinou cestou. Ubral na hororové intenzitě, aby zředil děj, čímž dal sbohem dřívější atmosféře. Přidal na vizuálních efektech, jejichž nedokonalost je sice maskována absencí barev, nicméně tím směšnost není nikterak odstraněna. Jedná se tedy o standardní průměr, který potvrzuje, že pokračování bývají zpravidla slabší.
50%

Sdílejte článek

Nový komentář