Return of the Aliens: The Deadly Spawn (1983)


Režie: Douglas McKeown
Rok výroby: 1983
Délka: 78 min
Země: USA
Další názvy: The Alien´s Deadly Spawn, Deadly Spawn

Hrají:
Charles George Hildebrandt … (Charles)
Tom DeFranco … (Pete)
Richard Lee Porter … (Frankie)
Jean Tafler … (Ellen)
Karen Tighe … (Kathy)
James Brewster … (Sam)
Elissa Neil … (Barb)
… a další

 

Z nebe padá hvězda a svým obsahem působí smrt dvěma kamarádům, kteří táboří poblíž. Klasické intro. Poté záběr na dům, v němž se bude odehrávat zbytek filmu. Žije v něm několik rodin. V jedné z nich si nelze nevšimnout chlapce, jenž má zalíbení v hororové tématice. Celý jeho pokoj je tvořen nejrůznějšími temnými artefakty, svoji matku každou chvíli překvapuje svými hrůzostrašnými vystoupeními. Jedním takovým chce zrovna rozveselit i instalatéra, který právě zmizel ve dveřích sklepa. Zmizel tam navždy. Odvážný hoch ani nemusí chodit do toho nejtemnějšího koutu suterénu, aby mu to bylo jasné, stačí mu krví pocákané zdi a malé potvůrky, které se do onoho koutu proplavávají rudě zabarvenou tekutinou. Nejspíš tam na ně čeká cosi většího. Cosi, co zřejmě později hodlá do deštivého dne vylézt na povrch. Na to ale chlapec čekat nehodlá. Jeden krok, druhý krok… Ostatní obyvatelé domu ani netuší, jak slizkou návštěvu budou muset co nevidět hostit, nejlépe svými těly.

Deadly Spawn je sci-fi horor o hladových monstrech z vesmíru. Je v něm jedno hlavní hladové stvoření, které se usadilo ve sklepě a rozmnožuje se do tvorečků, kteří připomínají slimáky. I když mohou na první pohled vypadat legračně, do smíchu by z nich nikomu být nemělo. Důvod je jednoduchý.

DS se snaží děsit. Je to hororová klasika se solidními krvavými efekty a hrůzostrašnou hudbou. Není tu skoro žádné místo pro vtipy. Veškerá atmosféra je soustředěna na děs a hrůzu, samozřejmě staršího typu hororových filmů, včetně krásně otevřeného konce, který je vskutku povedený. Vše je umocněno prostředím deštivého dne. Pro dnešního diváka však film po stránce děsu pravděpodobně mnoho přinést nemůže.

Herecké výkony nejsou moc dobré. Malý chlapec tváří v tvář zubatému monstru moc přesvědčivosti nepředvádí. Ostatní herci rovněž, alespoň co se týče jiných scén než těch, jejichž náplní je zběsilý útěk a křik. Sluší se podotknout, že nijak zvlášť známí herci zde nehrají.

S monstrem je jiné pořízení. Je velmi sympatické. Alespoň pro ty, kteří monstra milují a nenacházejí se zrovna poblíž jeho smrtonosných čelistí. To totiž hrozí bolestivá smrt roztrháním. Tato stránka filmu je zpracována velmi detailně, v jednom ze záběrů lze vidět, jak příšera odtrhává ženě kůži z obličeje. Máte-li rádi utrhané končetiny, bude se vám DS líbit. Tedy ono je zde více utržených hlav, nežli rukou a nohou. Míra brutality je zde příjemně vysoká.

 

Hodnocení7
Deadly spawn je film pro milovníky staré školy. Dal by se označit za poměrně drsný monster-horor, který sice nijak zvlášť nevybočuje z průměru, ovšem pro milovníky snímků podobného zaměření se jedná o značně povedenější záležitost.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 10 srpna 2011 v 20:05

  Celkem zábavné béčko, které nám nabídne pěkně
  krvavou podívanou. Musíme se však přenést přes vlažný začátek, který ehm lehce
  nudí. Jakmile se však na scéně objeví monstrum z vesmíru, které nejenom že
  má veliký apetit, ale plodí i závratnou rychlostí spoustu slizkých potomků,
  začíná zajímavá show. Tak trochu mi to přišlo jako hororová komedie, přestože
  to určitě nebylo záměrem tvůrců. Některé gumové efekty ve mně však vyvolali
  výbuch smíchu. Dá se zde nalézt i několik slušně zpracovaných gore efektů. Herecké
  výkony jsou asi hlavní slabinou filmu, stejně jako nevyvážený scénář, který
  nedokáže moc dlouho udržet diváky v napětí. Stará škola však většinou
  nezklame a já určitě nad tímto snímkem nezanevřu. Když už pro nic jiného, tak
  hudební doprovod mě vážně dostal. 

Nový komentář