Resurrected, The (1992)


Český název: Zmrtvýchvstalý
Režie: Dan O´Bannon
Rok výroby: 1992
Délka: 108 min
Země: USA

Hrají:
John Terry … (John Marche)
Jane Sibbett … (Claire Ward)
Chris Sarandon … (Charles Dexter Ward)
Robert Romanus … (Lonnie Peck)
Laurie Briscoe … (Holly Tender)
Ken Camroux … (Kapitán Ben Szandor)
… a další

 

Dan O´Bannon za pomoci Lovecraftovy předlohy rozehrává svůj druhý a zároveň poslední film pod režisérskou taktovkou. Jak již sám název napovídá, důležitou roli zde budou hrát obyvatelé rakví a schránek na lidské pozůstatky – mrtví. Jenže, nenechte se zmýlit, o tuctový horor plný zombies se v žádném případě nejedná… má totiž ryze detektivní zápletku a navíc se odehrává v několika časových rovinách.

Do soukromé detektivní kanceláře Johna Marche přichází s prosbou o pomoc Claire Wardová. Její manžel se poslední dobou choval nebývale podivně – do své laboratoře za domem si nechával vozit rakve s mrtvými těly a teď se dokonce od Claire bez vysvětlení odstěhoval. Karty jsou tedy rozdány a obecenstvo spolu s Johnem musí zjistit, na čem tajuplný doktor Charles Ward pracuje.

Známku s puncem pošetilé detektivky však O´Bannon přelepuje notnou dávkou výborně načasovaných flashbacků, s nimiž snímek teprve dostává ten napínavý, hororovou mlhou zahalený opar. Divák je tak chytrým tahem odkázán jen na Johnovu schopnost získávat nové informace. A že to pro něho nebude procházka růžovým sadem zjistí záhy… jakmile se začnou ve Wardově okolí nacházet zohavená mrtvá těla.

Ale jak jsem naznačil na začátku. V tomto filmu má prsty H. P. Lovecraft, a tak zde nebude nouze o bezpočet jeho prvků. Mám tím na mysli zejména samotnou postavu doktora Warda, jenž za pomoci okultních znalostí nalezených v deníku svého předka provádí vskutku zázračné lékařské objevy. Jistá podobnost s další Lovecraftovým hrdinou, Herbertem Westem (Re-Animátor), není tím pádem vůbec náhodná. Dále jsou pak pro diváka připraveny vizuálně přitažlivé masky mrtvol. Bohužel se je někdy nepovedlo stejně úspěšně rozpohybovat, proto sem tam vyhlížejí jako laciné snímkové animace.

S atmosférou Zmrtvýchvstalý ruku v ruce pluje na dobře zvolených exteriérech. Opuštěně vyhlížející dům s temnými zákoutími sklepů a katakomb skýtá mnoho možností jak diváka nalákat na čistokrevné hororové finále. Když se v konečné fázi do toho namíchá trefný hudební doprovod, nevidím důvod proč neoznačit tuto druhou filmovou adaptaci Lovecraftova Případu doktora Charlese Dextera Warda za zdařilou. Tu první (neméně úspěšnou) má na svědomí Roger Corman se snímkem The Haunted Palace z roku 1963.

Jakkoliv by se mohlo zdát, že má snímek šanci připoutat běžného hororového diváka do křesla, opak je pravdou. Časté střídání zmiňovaných časových rovin není nijak odlišeno snímáním kamer. Proto si nepozorný divák může častokrát připadat dezorientovaný, vytržený z kontextu děje anebo mít pocit, že mu stále něco uniká…. asi tak jako hercům.

Hodnocení7
A je to především démonický úsměv Chrise Sarandona (Dětská hra), který na jeden záběr zesměšní všechny své kolegy, byť jako jedna z hlavních postav filmu dostal tu nejmenší roli.
70%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

  1. SkuciuS 16 ledna 2011 v 14:51

    Resurrected je parádní záležitost, která naprosto předčila veškeré očekávání. Dan O’Bannon nebyl jen zručný scénárista (Alien), ale i vynikající režisér. Jako jasný důkaz O’Bannonova talentu postačí jeho debut – Return of the living dead (1985), který se právem stal kultem. Naposledy se na režisérskou stoličku posadil při realizaci filmu – Resurrected (Zmrvýchvstalý). Jedná se o ponurý film, jehož děj už byl zde nastíněn. Za nejpovedenější část filmu považuju průzkum podzemí, kde účastníci potkají nejedno bizardní monstrum. Právě tyto speciální efekty s kombinací osvětlení, kamery a výpravy zaručí nezapomenutelný zážitek. Resurrected mě dokázal natolik vtáhnout do sebe, že jsem pomalu cítil něco……….co by se dalo nazvat jako zápach rozkládajících se těl. Plné hodnocení nedávám za poněkud pomalejší rozjezd.

  2. Skypper 6 ledna 2010 v 12:34

    Je to už nějaký pátek, co jsem tenhle film viděl, ale vlastně to byl jeden z prvních hororů, co jsem viděl a nikdy nezapomenu na tu krásně temnou atmosféru, která mě ujistila, že horor je žánr přímo pro mě. Pro mě tak trochu srdeční záležitost, na kterou bych se celkem rád podíval znovu.

Nový komentář