Resident, The (2011)


Český název: Intimní past
Režie: Antti Jokinen
Rok výroby: 2011
Délka: 91 min
Země: UK / USA

Hrají:
Hilary Swank … (Juliet)
Jeffrey Dean Morgan … (Max)
Lee Pace … (Jack)
Christopher Lee … (August)
Aunjanue Ellis … (Sydney)
…a další

 

Závislost si člověk může udělat na všem. Někdo si musí dát každý den chmelový nápoj, někdo neodolá čokoládě, jiný zase hazardním hrám. Existují i osoby, kteří se pomátnou kvůli někomu. Navenek působí celkem normálně, ale za klidným výrazem se může ukrývat děsivá skutečnost. V rámci tohoto schématu jsme už mohli vidět spoustu filmů, připomeňme si například thriller Obssesed (Posedlá, 2009), který měl v Americe až nečekaný úspěch.

Novinka Intimní past nabízí tedy další variaci na toto téma. Lékařka Juliet si najde nový byt se sympatickým domovníkem a za nízkou cenu. Jenže jak čas plyne, zdá se jí, že není tak úplně sama. Slyší podivné zvuky, nemůže spát, ráno se zase nemůže probudit. Netuší, že za okolními zdmi je nebezpečný psychopat, který je jejím tělem posedlý.

Mohl to být obyčejný hororový thriller na doborou noc, ale znáte to – tam kde není nápad, tam zdechl pes. Film už tak notoricky zkopírovaný neobsahuje prakticky žádný důvod ke zhlédnutí. Samozřejmě tu máme naději na erotický podtext, na to však stačila nějaká béčková modelka z Ukrajiny, protože Hilary Swank se samozřejmě jen tak nesvlékne a navíc je některým divákům známá především jako boxerka (Milion Dollar Baby) či za hocha převlečené děvče (Kluci nepláčou), za což byla odměněna těmi oscary. A přestože se tvůrci snaží, sexsymbol – kvůli kterému by šlo zešílet – z ní neudělají.

To je však ten nejmenší problém. Skutečné trable přicházejí ve chvíli, když zjistíte, že Intimní past je vlastně horou předepsaných klišé a špatných tvůrčích postupů. Ze začátku jsou tu třeba jen náznaky voyerství – divák sice tuší, kdo se dívá, ale může to být všelijak. Jenže zhruba po třetině se dočkáme toho, že je nám v dalších pětiminutovce přetočeno zpátky mnoho viděných scén, které usvědčují pachatele. Takže divák ví hned z kraje všechno a už jen čeká na závěrečný zvrat.

A ten je samozřejmě taky debilní. Hlavní hrdinka zjistí závažné informace a může se zachránit, když v tom se na scéně objeví záporák, který jí v tom zabrání. A následuje klasická hra na kočku a na myš, která je nudná, natahovaná a blbá. Kdepak, na tohle já, vážení, nemám nervy. Tohle už pouze připomíná ubohé televizní pokusy stanice Universal.

Hodnocení2
O Hilary Swank jednoduše není zájem. Jakkoliv kvalitní herečkou může být, scénáře se asi zrovna nehrnou. Doufejme, že se to změní. A doufejme, že se finský režisér nebude do hororu dále míchat.
20%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 6 srpna 2012 v 10:02

    Studio Hammer prošlo obrovskými změnami a poslední dobou se jim vůbec nedaří oprášit zašlou slávu. Přitom díky nim vznikla celá řada skvělých filmů. Ani tentokrát však jejich snaha nepadla na úrodnou půdu a to i přesto, že k sobě nalákali dvojici úspěšných herců. Hilary Swank si musí připadat jako na horské dráze. Díky jednomu filmu se dostává na špici divácké oblíbenosti, aby následně tím dalším spadla zase na samé dno. Tak to má téměř pravidelně pořád dokola a zde doplatila na nepříliš zdařilý scénář (který opravdu originalitou neoplýval), přestože ona sama může být se svým výkonem spokojená. To Christopher Lee už má svá nejlepší léta za sebou a tak se spokojí s kdejakou vedlejší rolí. Podobných psychodramat (thrillerů) existuje celá řada a popravdě většina z nich mě osobně zaujala mnohem více. Tady se nám sice tvůrci snaží nabulíkovat, že film koketuje s hororovým žánrem, ale nebýt zlepšení na konci filmu, tak vlastně ani nevím proč. Za největší „debilovinu“ považuji to, že nám tvůrci prozradí během prvních třiceti minut celou pointu příběhu a tím to celé poslali do kopru. Potom už jen znuděně sedíte a čekáte, kdy konečně zabije buď ona jeho, nebo on jí. (více na:-) http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/2012/08/resident-2011.html

Nový komentář