Resident Evil: Retribution (2012)


Český název: Resident Evil: Odveta
Režie: Paul W.S. Anderson
Rok výroby: 2012
Délka: 95 min
Země: Německo / Kanada
Alternativní název: Re5ident Evil: Retribution

Hrají:
Mila Jovovich … (Alice)
Michelle Rodriguez … (Rain)
Sienna Guillory … (Jill Valentine)
Bingbing Li … (Ada Wong)
Aryana Engineer … (Becky)
…a další

 

První trilogie o T-viru, Alici a nemrtvých považuju za snesitelnou béčkovou zábavu. S návratem jejího duchovního otce Paula W.S. Andersona k režisérskému kormidlu ve čtvrtém díle, se však jinak úspěšná značka Resident Evil zmítá nad propastí filmařského dna. Pavlík je evidentně zastáncem 3D technologie, ale rozhodně to není žádný vizionář. Spíš pouhopouhý kopírák 3D hororových onanií, v níž vám někdo pořád strká nebo háže něco do ksichtu. To by tak nevadilo, kdyby tím (opět) netrpěla akční vložka, která je – přiznejme si – jediným důvodem ke zhlédnutí jinak totálně prázdného filmu.

Představte si, že máte v rukou scénář, který vám dovoluje prakticky cokoliv. Minule jsme skončily na lodi, dnes se budeme pohybovat třeba kdesi v tajném zařízení na Kamčatce a (minispoiler!) příště si uděláme střelnici u Bílého domu. Zkrátka máte široké možnosti. Jak s nimi však Anderson zachází? Svoje hřiště rozdělí na známé čtvrtě velkoměst (Tokio, New York, Moskva), protože série je prakticky závislá na výdělcích mimo Ameriku. A podobná vykalkulovanost je cítit všude.

Třeba postavy. Tentokrát dorazily i některé z předchozích dílů, ovšem nic od nich nečekejte. Jsou to jen další klony, další výplody Umbrelly, která si s lidmi dělá prakticky cokoliv, a děj rozhodně nikam neposunují. A postavy nové jsou jen výčtem přání od fanoušků. Anderson má splněno, já trpím. A ti všichni pobíhají, aby opět skončili tam, kde se zřejmě (a já doufám, že to tak bude) odehraje finální bitva. Alice stejně už asi po padesáté zmutovala, takže by to měla být hračka.

Z Alice už je mimochodem absolutní „killer-machine“, zombies jsou efektně masakrováni, šanci nemá ani další z řady monster. Jenže efektně ještě neznamená záživně. Souboje jsou díky neustálému zpomalování bez náboje, lepší choreografii vymyslí i průměrný gymnasta a do toho všeho hraje podivné duo, které si říká tomandandy, svoje rádoby cool výblitky. Ale aby se neřeklo, Alice si dvakrát sáhne pod latex (kam se ale v něm hrabe na Selenu z konkurenčního Underworldu!) a ukáže krev, aniž by ji to nějak omezovalo.

Tyhle všechny výtky lze aplikovat i na předešlý díl, proč tedy najednou sahám po známce ještě nižší? Resident Evil totiž ztratil i tu poslední špetku filmovosti. Nikdy více nepřipomínali postavy pouhé figurky na šachovnici, nikdy víc se mi nedral na paměť onen nechvalně proslulý pocit, že někdo hraje hru, na kterou se vy pouze díváte. Navíc hru hodně mizernou, čímž rozhodně nechci narážet na skutečnou herní sérii, od níž se čerpá.

Hodnocení1
Tohle však už není filmová adaptace, jen její prachmizerný otisk.
10%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Profilový obrázek
    Solo 5 prosince 2017 v 08:45

    Dlouho jsem uvažoval který díl filmového Resident Evilu označit za vůbec nejhorší, protože většina z nich měla v mých očích naprosto stejnou úroveň a jak se zdá, tak tady máme nejžhavějšího kandidáta. Především pak co se kvality samotného příběhu týče. Anderson tímto scénářem nasadil korunu své fantasii a stupiditě, kterou však jen těžko skousávám. Přijde mi, že se už úplně vykašlal na logiku své díla a pokusil se pouze o jakýsi chaotický slepenec akčních scén, které ovšem už začínají většině diváků lézt krkem. Zvláště když se je neustále snaží vodit za nos, postavy mizí, umírají a zase se objevují, jak se mu to hodí, bez jakékoliv posloupnosti či logice a vždy se na poslední chvíli snaží alespoň na oko zalichotit fandům herní série (když už se vysral na jakoukoliv podobnost, tak tam alespoň na chvíli pleskne nějakou tu postavu). Navíc má pořád potřebu „poodhalovat“ svou manželku Millu, což už vzhledem k jejímu pokročilému věku taky není žádná sláva. Jo v tom latexovém oblečku byla sice super, ale její ohni – vodě, mrazu i krvi odolný make-up už prostě není IN. A aby tentokrát nesmutnila po jejich dceři, tak jí pro jistotu hodil do scénáře i dceru filmovou. To jen pro to, aby s ní tolik to mateřství necloumalo. Jinak ovšem tahle borka neztratila nic ze své obratnosti a nesmrtelnosti, i když jí byly její schopnosti odebrány. To jen tak pro připomenutí, protože Alice opět přežila tolik útoků a smrtících úderů, že by jí i Chuck Norris a Steven Seagal záviděli. Navíc viditelně režisérovi docházeli nápady, když se musel uchýlit k opětovnému použití obrovského mutanta s palicí (tentokrát tu máme rovnou dva), jenže opakovaný vtip už není vtipný a už vůbec to nebylo tak působivé jako minule ve vězení. Když k tomu připočítáme i odporně digitální sjezd auta do moskevského metra, bylo vymalováno. Nepomohl tomu ani sexy výstřih Sienny Guillory, hezká tvářička Bingbing Li, toporný Leon S. Kennedy (tedy jeho představitel) či návrat Michelle Rodriguez. Jako celek to totiž dost skřípalo a jediným štěstím pro tento díl, bylo těch několik dobrých akčních pasáží. Což už ovšem začíná být u Residen Evil ohraná písnička, která začíná navíc čím dál tím víc nudit. 40%

  2. Profilový obrázek
    Sodom 15 října 2012 v 15:01

    Že bych za tohle utratil peníze v kině mě ani nenapadlo, že bych to později (po pořádném klesnutí ceny) koupil na DVD, případně nadrzo výpůjčil na netu, jsem uvažoval, po přečtení Tvé recenze se asi nebudu obtěžovat ani s tím. Jakožto fanoušek herní serie (resp. prvních tří dílů) jsem převodem téhle značky na plátno značně zklamán…

Nový komentář