Resident Evil: Extinction (2007)


Český název: Resident Evil: Zánik
Režie: Russell Mulcahy
Rok výroby: 2007
Délka: 95 min
Země: Francie / Austrálie / Německo/ Velká Británie / USA

Hrají:
Milla Jovovich … (Alice)
Oded Fehr … (Carlos Olivera)
Ali Larter … (Claire)
Iain Glen … (Dr. Isaacs)
Ashanti … (Betty)
Christopher Egan … (Mikey)
Spencer Locke … (K-Mart)
…a další

 

Resident Evil, je herní modla, na které si ulítly milony hráčů po celém světě. Několikanásobná pokračování na konzolích a následné konverze na PC jen dokazují oblíbenost této hry. Převod hry na film proto mohou nejlépe posoudit její hráči. Sám jsem vášnivým hráčem této série a i v současnosti se potýkám se čtvrtým dílem na PC nazvaným Biohazard. S napětím jsem očekával první Resident film a musím říct, že moje touhy vidět svoje hrdiny i na plátně první díl splnil celkem dokonale. S dílem druhým to ovšem byla veliká slabota a já osobně si myslel, že třetí a nejnovější díl se definitivně odkloní od herní předlohy a já budu muset říct, že se další převod hry na film tragicky nepovedl, tak jako se to stalo již mnoha před tím. Omyl, omyl a ještě jednou omyl. Třetí Resident se vrátil tam , kde nebyl ani první, natož těžce nepovedený druhý díl. Ve třetím dílu najde vášnivý hráč tuny odkazů, na které je ze hry zvyklý, a jež v něm vyvolají stejné mrazení v zádech, jaké prožíval s ovládáním v ruce. Hejna vran, vzteklí mrtví psi, pomalu se otevírající dveře do dalších místností, za kterými se skrývá neznámé zlo a hlavně několik tisíc nakažených zombi. A zombi to jsou, abychom předešli nekonečnému rozpatlávání pod článkem.

A o co vlastně ve trojce jde? Původně jsem se strašlivě vyděsil, že jdu na několik let starou jedničku, protože trojka začíná úplně stejnou scénou, kdy se Alice probouzí nahá v koupelně pod strženým závěsem. Probouzí se a začne chodit po budově, kde je ale po chvíli všechno tak nějak trochu jinak a nakonec přijde scéna, kterou bych do začátku filmu opravdu nečekal, ale budiž – vše se v zápětí vysvětlí a vy se vlastně teprve nyní můžete ponořit do děje.. Infekce vzniklá díky nadnárodní korporaci Umbrella se rozšířila z městečka Racoon City po celém světě a na Zemi zmizela města a většina normálních obyvatel, až na pár vyjímek, které se sdružené do skupin přesouvají z místa na místo a hledají místo, kde by se dalo žít, aniž by vás do pěti minut nenapadla horda po mase dychtících zombi. K jedné skupince se přidá i Alice, aby společně našli benzín a mohli vyrazit na Aljašku, kde se má podle jednoho nalezeného deníku, nalézat poslední bezpečné místo. Cesta to bude dlouhá a nebezpečná nejen díky tomu, že celou planetu ovládají nemrtví, ale i pro to, že Umbrella má s Alicí svoje plány.

Film mě osobně nadchnul. konečně jsme se přesunuli z nic neříkajících interiérů ven a film vám bude hodně připomínat boj o benzín ve filmu Šílený Max s Melem Gibsonem. Akční scény střídají ty strašidelnější a celkově vzato se ve filmu nenajde hluché místo. Pořád se něco děje a připravte se na to, že jestli byli v jedničce k vidění tři čtyři zombíci, tak tady jsou jich tisíce, plus další tisíce nakažených vran a nechybí ani jedna nervy drásající scéna s nemrtvými dobrmany.

Hodnocení9
Mila Jovovich neztratila nic ze své krásy, ba naopak zraje jako víno a mně nezbývá nežli dodat na závěr, že trojka Residentu plně rehabilitovala tuto filmovou sérii, vrátila jí prvky ze hry, které jsem například ve dvojce postrádal a dokonce nechala opět otevřená vrátka pro další pokračování. Myslel jsem, že se nikdy nebudu těšit na žádné čtvrté a páté pokračování jakéhokoliv filmu, ale pokud by měl Resident pokračovat v tempu co nasadila trojka, tak už se fakt nemůžu dočkat.
90%

Sdílejte článek

28 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 5 prosince 2017 v 08:44

  Ani jsem se nenadál a je přede mnou třetí díl této série. Podle mnohých nejlepší díl ze všech. No to určitě…Nevím podle čeho tak lidé usuzují, ale já v tom vidím jen další průměrnou záležitost, která navíc z hlavní hrdinky udělá téměř nezničitelný kolos, který poroučí „větru – dešti“ a doteď se divím, že po ní nesáhl Marvel do některé ze svých novodobých kokotin, co teď zaplavují kina. Njn Alice není komiksová postavička…Akce je tu sice dost, což je hlavní ozdobou této série, ale jinak v tom žádný „boom“ oproti oběma předchozím dílům nevidím. Akorát ta změna prostředí a styl ala Šílený Max. Alespoň ani zde nezapomněli na pořádnou nemrtvých a hlavně mrtvých… Byl jsem rád, že jsem tu opět narazil na několik známých tváří L.J – Olivera, ale pěkně mě namíchlo, že se ani slůvkem nezmínili o Jill a malé Angie. Když už s nimi Anderson ve svém scénáři nepočítal, mohl to provést alespoň ve formě dialogů. Jejich osud je tedy neznámý, za to se zde objeví jiné postavy z herní série Residen Evil. Claire Redfield v ní rovněž sehrála důležitou roli, stejně jako záporák Albert Wesker – ten zde byl však značně nevyužitý. Samozřejmě nesmí chybět ani zmutování psi a v tomto díle doje i na nakažené ptáky. Jejich digitální zjev mi však příliš velkou radost neudělal, ale útok na autobus se docela povedl. Ani tentokrát jsem se však nemohl zbavit dojmu, že Anderson je prostě ocas, který ač dokáže zplodit alespoň částečně zajímavé scénáře, neumí prostě vymyslet pořádný závěr, který by mě dokázal naprosto odbourat a vždy se uchýlí k nějaké kokotině. Takto to proběhlo u všech tří dílů, kdy mě jejich závěry docela dost zklamali. 50%

 2. JasonVoorhes 28 června 2010 v 13:19

  Myslím, že od dvojky je to velký ale hodně velký pokrok.  I když je to průměrný snímek, tak hodně tu dvojku “napravil”.  Jak se říká v písni Michala Davida, Ruská Máša není Česká Dáša, tak to je jako Resident Evil 3 není Resident Evil 1. Jedničce se to nevyrovná (není zde tak působivá atmosféra) ale i tak alespoň průměrný snímek. 50%.

 3. MrBerserkr 4 ledna 2010 v 14:36

  No a co zombie filmy sou stejně všechny jen o tý mase , ale maj v sobě něco, že nikdy neomrzí. 90%. Den mrtvých mi to teda nepřipomínalo. Mě se tam hrozně líbilo podání apokaliptický budoucnosti. Poslední normální lidi jako trosečníci v zemi zombie a k tomu je ještě sleduje satelitama korporace, která tohle způsobila. Jako mazec ale den mrtvých to určitě neni.

 4. Shark 9 prosince 2007 v 10:47

  no Frenku, tím že tu hru nehraješ a nikdy jsi nehrál, odkazy ti chybí. ale zase, když porovnám všechny tři díly, tak tenhle je zákonitě nejlepší, i když s původním počítačovým Residentem už má pramálo společného. A pokud já si porovnám výpravu tohoto filmu, se sklepem Sawu, je resident jasnej vítěz. 

 5. Frenk 9 prosince 2007 v 10:11

   Právě jsem to dokoukal a jsem trošku zklamán. Celkem jednoduchý a přímočarý příběh, žádný pořádný zvrat a závěrečný souboj Alice a zmutovaného doktora je taky zklamáním. Na efektech se taky trošku šetřilo, ale rozhodně ne všude, například masky zombie jsou vynikající. Nejsem hráčem této hry a tak jsem logicky nemohl najít odkazy ze hry, což by bylo jistě super. Nejlepší scéna je asi s těmi vránami a rád jsem opět viděl herečku Ali Larter.

  Pro mě je RE 3 zhruba tam, kam dosáhl první Resident – mírný nadprůměr – 60 %.

 6. Dawee 2 prosince 2007 v 12:21

   Ano musím říct, že když sem viděl dvojku, odrazila mě tak, že sem si myslel, že na trojku nepudu. Nicméně mě to lákalo a tak sem si na ni zašel a nelituju toho trojka byla asi nejlepší díl z celé série a já ji dávám 80%, ne proto, že by se mě neíbila, ale proto, že sem tam nepochopil několik věcí, které mohly být během filmu vysvětleno.

 7. Shark 7 října 2007 v 19:29

  4Frenk: taky miluju koino, ale při dnešní nenažranosti provozovatelů a když si vezmu že na film nepůjdu sám a ještě k tomu přidám že si hubu na popkornu neošidim, tak mě jedna návštěva přijde na pětikilo, když to znásobím filmama, co jsem na ně psal recenzi, dostal bych se do čísel, který nemám ani chuť počítat, protoněkdy prostě čekat nevydržim, ale určitě to není na škodu

 8. Frenk 4 října 2007 v 16:49

   No, pokud ji nemáš staženou z internetu, tak si ještě ani neměl možnost, ale já momentálně dávám přednost temnému a perfektně ozvučenému sálu ve vybraných kinosálech palace cinemas a RE 3 mám ve svém hledáčku (už kvůli zajímavému traileru). Ale v něčem ti oponuju, i v jedničce bylo spoustu zombie (ne jen “tři čtyři”), ale jejich potenciál nebyl zdaleka naplněn. Jestli je to u trojky jinak, to se dozvím až za několik týdnů.

Nový komentář