Resident Evil: Afterlife (2010)


Český název: Resident Evil: Afterlife
Režie: Paul W. S. Anderson
Rok výroby: 2010
Délka: 97 min
Země: Velká Británie / Německo / USA

Hrají:
Milla Jovovich … (Alice)
Ali Larter … (Claire)
Wentworth Miller … (Chris)
Kim Coates … (Bennett)
Shawn Roberts … (Albert Wesker)
Sergio Peris-Mencheta … (Angel)
…a další

 

Značka Resident Evil je v mnoha ohledech jedinečná. Jakákoliv hra honosící se tímto titulem je hit, který si nenechá ujít statisíce pařanů po celém světě. V Hollywoodu se zase jedná o ojedinělý případ, kdy film podle herní předlohy vydělává takové peníze, aby se mohli v poklidu točit další a další pokračování. A o to větší zázrak to je, když víte, že celá „resident” série je jako horská dráha. Slušná jednička – bídná dvojka – slušná trojka a … jak to asi pokračuje?

Jmenuji se Alice”, připomene nám Milla Jovovich hned v prvních minutách a zároveň ve zkratce přiblíží současný stav naší planety. Téměř všude zombíci, opuštěná města a Umbrella – prokletá společnost, se kterou má Alice nevyřízené účty. A protože má dost slušné schopnosti (a pár kamarádek, které jakoby jí z oka vypadli), vydává se přímo do jejího centra. V plánu je však i návštěva údajného zařízení pro nenakažené přeživší.

Prostě klasika, řekne si jistě každý divák jdoucí na tuto odlehčenou zábavu. Jenže ouha, Anderson si ve své kariéře opět vybral tu horší chvilku a nabízí akční (hororu zde není mnoho) výplach, který by jakštakš fungoval, kdyby se režisér nedopustil tolika chyb. A chyby to jsou skutečně směšné a podřizující se 3D technologii, která je sice na té nejlepší úrovni, která ale také paradoxně tento díl nemilosrdně zabíjí.

Vše je chyba našeho milého Andersona. Ten se chvástal tou nejlepší technologií přímo od Jamese Camerona, ale Afterlife není zrovna filmem, kde bych 3D nutně musel mít – navíc na úkor kvality! Všechny akční scény – tedy koření této prostoduché série – jsou totiž natočeny zpomaleně. Jenže to, co v Matrixu byla bravurní choreografie doplněná o příležitostný bullet-time, tam se ve čtvrtém Resident Evilu naopak bezpohlavně zpomaluje tak často a tak bezdůvodně, že to akorát nudí. O celkové ztrátě tempa, rychlosti a napětí při soubojích ani nemluvě.

Dalším problémem jsou Andersonovi stále se opakující blbosti. Protivníci třikrát bezvládně spadnou, ale vždy se ještě zázračně proberou, hororová atmosféra je tvořena lekačkami typu „najednou se v místnosti objeví zombík”, nic se nedozvíme o novém čtyřmetrovém zmetkovi s kladivem na krávy – hlavně že tam prostě je a háže svou zbraň „do diváků”. I jednoduchá zábava má svoje meze, jenže v Afterlife to působí tu více, tu méně směšně. Jedna z hrdinek běží přes celou koupelnu, aby mohla udělat efektní salto a já můžu tak maximálně koukat zpomaleně na její poprsí. Vzhledem k nepříliš bujnému popředí oné hrdinky to není ani moc zábavné – na to tu přece máme Pobřežní hlídku.

Triky mají kolísavou kvalitu – přesto nepůsobí příliš rušivě a na středně velký (nebo spíš středně malý) rozpočet si Anderson vedl celkem dobře. Nový Resident sice občas vypadá lacině jako Ultraviolet, nebojí se však i „epičtějších” scén. Někdo měl však Andersonovi zatrhnout to neustálé vykrádání Matrixu. Alice běhá po zdech, záporák se zase vyhýbá kulkám a někdy jsou zkopírovány celé scény. Holky vůbec předvádějí gymnastické prvky dosud nevídané – i se zbraněmi. 3D efekty se občas taky představí. Víte, jen tak mimochodem, jak se pozná ten největší borec – to je machr, kterej po vás hodí brýle!

Klady se nehledají lehce. Vizuálně je snímek vydařený, třetí rozměr na té nejlepší úrovni (oproti odporné konverzi třeba nového Souboje titánů). Hudebně se nejedná o žádnou slávu, rockovej nátěr však pokazí máloco. A určitě by se daly pochválit i některé nápady, které trochu osvěžují jinak matné bojové scény.

Resident Evil: Afterlife je přesto zklamáním a pro mne i nejslabší díl série. Jakkoliv kvalitní 3D systém mi svou přítomností zábránil užít si ho alespoň na průměrné úrovni. Ale i kdyby tam nebyl, je ve filmu tolik WTF? momentů, blbostí a přehrávání, že to jednoduše musí obtěžovat i toho největšího fanouška hry, který jásá, že se na plátně objevil onen kladivoun.

Hodnocení3
Přesto věřím, že některým bude tato jednoduchá akční podívaná stačit a nebudu jim to mít za zlé. Vždyť čtvrtý díl vydělává ze všech Residentů zatím nejvíc (už má přes 200 mega celosvětově a to ještě není konečné číslo), takže za dva roky tu máme pětku. Snad se sinusoida potvrdí a bude to návrat k lepšímu.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 5 prosince 2017 v 08:44

  Anderson se po delší době rozhodl opět usednout do režisérského křesla a hodlal divákům nabídnout pořádnou 3D řežbu. Což samozřejmě množství diváků nadchlo, ale dle pozdějších ohlasů se ukázalo, že to zas tak velká pecka nebyla. Nicméně jak už jsem se přesvědčil u předchozích dílů, tak já asi v této sérii budu pořád „plavat“ proti proudu a názorům lidí, se kterými mám většinou velice podobné názory i hodnocení na dané filmy. Čtyřka v mých očích totiž rozhodně nebyl žádný průser a přestože se zde opět objevila přemíra klišé, já se u ní docela pobavil. Nicméně si nešlo nevšimnout, že inspirací z jiných filmů se to tu opět jen hemžilo a ani tentokrát se hry příliš nedržel. Nicméně mě potěšila přítomnost známých postav a konečně se ve finále ukázalo, cože se stalo s mou oblíbenkyní Jill Valentine. I když se tam objevila až v úplném závěru a jen na pár okamžiků. Důležitou roli zde však opět kromě Alice hrála i Claire a objevil se i její bratr Chris – další z postav herní série. Toho se ujal můj oblíbenec Wentworth Miller a jak jinak opět musel „utíkat z vězení“. Při pohledu na jeho celu jsem si hned vzpomněl na Hannibala. Režisér však nezapomněl ani na akční stránku svého filmu a divákům nabídl nejednu solidní přestřelku, boje s nemrtvými a hlavně se mi líbila ta pasáž s obřím nemrtvým a jeho palicí na maso. Sice to dost smrdělo Silent Hillem a některé scény „parodovaly“ Matrix, ale to mi ve finále zas až tolik nevadilo. Ve 3D to samozřejmě mělo zcela jiný účinek, než když na to někdo čučí na monitoru. Afterlife však v mých očích předčil má očekávání a já se u něho bavil o trochu víc, než u předchozího dílu. 60%

 2. HarrynaPotty 10 října 2010 v 18:52

   Myslela jsem si, že čtyřka bude nejlepší, ale bohužel jsem zklamaná. Jako kdyby režisér nevěděl, co do toho filmu má dát. Obr s kladivem mi připomíná toho týpka z filmu Sillent Hill, okopírované scény z matrixu nejsou tak efektní, polovinu filmu tam Alice prolítá v letadle a pár minut ubyde a hlavní zloduch je mrtvej, k tomu ještě okopčené ústa zombíků z Bladea, prostě čekala jsem něco víc, nejvíce mě nas.al konec, prostě celej film čekáte na pořádnou bitku a když už to na té lodi vypadá, když iž tam míří ty letadla tak nastane sek….a je konec….:-/

 3. Allegor 7 října 2010 v 02:15

  Nečekal jsem samozřejmě nic víc, než střílečku, v níž měřítkem kvality je počet rozprsklých hlav, a právě proto jsem se na ten film ve 3D těšil. Bohužel, nedopadlo to úplně tak jak jsem si sliboval. Anderson zjevně neměl moc nápadů, a tak nám přibližně patnáctkrát zblízka ukázal zpomalený let projektilu, což by tak dvakrát pobavilo, ale podesátý to už nudí. Platí též o tříštícím se skle a dalších předmětech létajících vzduchem, a že jich tam je. Taktéž přemety v hlemýždím módu mě nějak neberou, kdyby se při nich kamera aspoň trochu naklonila mezi vnady slečny Milly, ocenil bych to, takhle ale nic moc. A nakonec, zklamalo mě, jak mizivou úlohu sehrálo tří a půl metrové hovado s pytlem na hlavě o Thorovým kladivem v prackách. Ani jsme se nedozvěděli, jak vlastně pod tím pytlem vypadá. Škoda. Konečně mě vcelku dojebal závěr, který tvůrci očividně odflákli, jak jen to šlo. Čekal jsem pořádnou finální sekanou, a ono skoro nic nepřišlo.

  Na druhou stranu: Běžnou vybíjenou vcelku zvládli zahrát i natočit (otázka stojí, představuje-li to s tím rozpočtem umění), sem tam docela fungovalo i 3D a Milla je pořád stejná bohyně. Možná, kdyby se tak nesnažili za každou cenu napodobovat PC grafiku…

  No, ve srovnání s dalším 3D hype Avatarem mi příběh přišel asi stejně slaboduchý (resp. tam byl slaboduchý, tady nebyl), co se týče efektů, Cameron o kousek vede…50%. Snad konečně někdo natočí nějaký pořádný 3D.

 4. matasb 5 října 2010 v 17:53

  Můj názor je prostej…   Mám rád Millu Jovovich, miluju Resident Evil, ale prostě ta její “nesmrtelnost”, nadpřirozený schopnosti a všechno, co umí, mi ten film strašně se**! Podívejte se na Úsvit mrtvých, možná mluvim totálně z cesty, každopádně to je přesně to, co od zombie žánru chci… Všichni totálně bezmocný, pistole v ruce s jednim zásobníkem, kterej JEDNOU dojde, žádní super zombie borci 40 000 se sekerou od samotnýho boha války… Dobře, vím, chci toho moc…   Za to, že je to Resident Evil, bych za všechny díly hry dal 100%. Za tenhle 4. díl dávám 40%, ale každej očekává od toho něco jiného…

Nový komentář