Resident Evil (2002)


Český název: Resident Evil
Režie: Paul W. S. Anderson
Rok výroby: 2002
Délka: 100 minut
Země: UK/Německo/Francie/USA

Hrají:
Milla Jovovich … (Alice)
Michelle Rodriguez … (Rain)
Eric Mabius … ( Matt)
James Purefoy … (Spence)
Martin Crewes … (kaplan)
… a další

 

Snad se na mě nebude nikdo zlobit, když řeknu, že tohle není horor, ani kdyby se jeho tvůrci postavili na hlavu a udělali trojité salto s pěti vruty. Přitom námět nebyl špatný – s tématem zombie se dá vymyslet spousta věcí, i těch dobrých. Já osobně jsem hru, podle které byl tento film natočen, nehrála, ale co jsem mluvila s lidmi, kteří jo, tak ti si stěžovali u filmu na velký nedostatek právě zombíků. Ti ve hře prý v podstatě neslezou z obrazovky a naplno tak splňují svůj úkol – vyděsit. Ve filmu se jim to ovšem podaří velmi málokdy.

Přitom se to všechno rozjíždí celkem slušně, a když dojde na rozřezání vojáků před Red Queen´s Chamber, je to opravdu pastva pro oči, byť se tvůrci nepředali a snad aby nepohoršovali, tak se báli jít do detailů. Dál je to pořád to samé. Sem tam se na vás vyvalí zombík nebo celé jejich hejno, sem tam někoho sežerou nebo pokoušou, což vyjde nastejno, protože dotyčný v důsledku infikování virem se stává jedním z nich (i když je mi divné, že když už se ti veselí zmutovaní chlapíci a dámy dostanou k žrádlu, tak že ho nesežerou až na kostičky, zvlášť při tak hojném počtu – no ale nevadí). Ke konci se tam rovněž sem tam mihne Licker, který ale ve své počáteční fázi vypadá tak nějak… hodně divně a v závěru akorát zničí vlak, drápne jednoho z přeživších a chcípne.

A co se týče hereckých výkonů, tak ty se vesele vezou s filmem. Milla Jovovich zde sice ještě nevystupuje v roli „deus ex machina” jako ve dvojce (a když už jsem u toho, dvojka je ubožárna nejtěžšího zrna, ať vás ani nenapadne se na to dívat), ale i tak máte pocit, že se po obrazovce víceméně jen tak bloumá, občas zabije jednoho zombie a nakonec to překvapivě jako jediná přežije. Tedy de facto, druhého přeživšího filmaři použijí do druhého dílu coby Nemesis.

Hodnocení5
Přesto jsem se u filmu poměrně bavila a můj první dojem nebyl rozhodně nijak zlý. Když si to člověk ovšem pustí víckrát a dovtípí se, co to na něj vlastně celou dobu mrkalo z obrazovky, vzmůže se na jediné: „Hm..." A jen jedna poznámka vzhledem k dabingu: Těch chyb, co do toho dabéři nasekali a které v originálu nejsou, je vážně až moc. A „Rain" je jméno, nikoliv příjmení, takže žádná „Rainová".
50%

Sdílejte článek

36 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 5 prosince 2017 v 08:42

  Přiznám se, že jsem z Resident Evilu dost na rozpacích. Ještě teď se ve mně doslova bijí rozporuplné pocity, kterých se asi jen tak lehko nezbavím. Této sérii jsem se opravdu dost dlouho vyhýbal, přestože jsem velký fanda stejnojmenné hry – hrál jsem ovšem jen první díl. Což je ovšem ten největší problém. Přece jenom jsem počítal, že film bude mít s hrou mnohem více společného, než se nakonec stalo. Nemají toho totiž společného skoro vůbec nic. Což svým způsobem není vůbec na škodu (Paul W.S. Anderson to pojal po svém a naštěstí z toho neudělal takovou sračku jako Uwe Boll z většiny filmů, jejichž předlohou byla počítačová hra), ale osobně bych po této zkušenosti Resident Evil neoznačil za bůhvíjak skvělou sérii (nebo snad za kultovní záležitost). Soudím však zatím jen podle prvního dílu. Jde spíše jen o lehce nadprůměrnou akční záležitost, která zaujme několika solidními scénami, slušnými hereckými výkony, ale jako celek to na mě moc nezapůsobilo. Zvláště pak se mi líbila hlavně první polovina filmu, která měla slušnou atmosféru a především ono „tajemství“ bylo ještě pořád schováno pod pokličkou. Jelikož od chvíle kdy se na scéně objeví nemrtví, stala se z toho jen klasická průměrná střílečka. Dokonce jsem se několikrát přistihl, jak nevěřícně kroutím hlavou nad uhozenými tvůrčími představami, kdy ti strašně agresivní a hladoví nemrtví jen nečině čumí na postavy, kterým došly kulky a dají jim tolik prostoru, aby se zase dostaly do bezpečí, nebo se s nimi jen přetahují. No a ty co dav strhl mezi sebe, se vzápětí ukáží téměř bez jediného šrámu. Začalo to zavánět komickými prvky a to já u podobných filmů nemám rád! Opravdové napětí, aby člověk ve druhé půli doslova pohledal. Místo toho se dostavili digitální efekty, které raději ani nehodlám komentovat. 60%

 2. JasonVoorhes 28 června 2010 v 13:11

  Mno… za mě asi nejlepší díl celé série. Hře se to sice nevyrovná, ale i tak je to celkem dobrý nadprůměrný akční film. Nesouhlasím s jednou zmínkou v recenzi:Snad se na mě nebude někdo zlobit, ale když řeknu že tohle není horor, ani kdyby se jeho tvůrci postavili na hlavu a udělali salto s pěti vruty. Já si myslím, že horror to rozhodně je a dávám 70%.

 3. Buddhik 4 února 2007 v 14:13

  Ach musim povzdychut nad tymto vytvorom….pamätam si časi ked som v utlom veku sedel pri playstatione zamotaný do periny a hral rezident evil…po 5 minutach hrania uz som vymienal 4 plienku lebo som bol vazne posraty-jednym slovom masaker.Ale povedat o tomto filme ze bol masaker je maximalne klamstvo.Aj ked podala Milla Jovovich slušný herecký výkon film stal za h….Pekné bolo vzužívanie retrospektív ktoré nám postupne odhalovali príbeh.Zombie boli málo prepracovaný a zlé masky im uberali na realističnosti.Takiež aj vemly dlho trvalo pokial sa prvý zombie ukázal na obrazovke vdaka čomu bola prvá polovica filmu nudná a  nezujímavá.Uz som si myslel ze zaspím ale prišiel na scénu Slicker so svojím dlhím jazykom a to ma trocha prebudilo.Keby to bolo na mne spravil by som ten film temnejší a ponurejší tak ako to bolo aj v hre na PSX.Film by som ohodnotil 30% pretože to pre mna osobne bolo velké skalmanie

 4. Dextra 30 prosince 2006 v 18:40

  Mě se teda rozhodně víc líbila jednička. U dvojky už bylo těch chyb vážně moc, a úplně nejvíc do kolen mě dostala cítící Nemesis, chudák Matt, takovej konec si fakt nezasloužil… Jen by mě zajímalo, proč je Mabius uváděnej i ve dvojce, když jako Matt tam už nevystupuje kromě pár záběrů z jedničky a v masce Nemesis se mořil někdo úplně jinej…

 5. Dextra 30 prosince 2006 v 16:44

  Možná že jsem až moc příkrá v tom hodnocení, protože mě u filmu zajímá především příběh, ne triky atd., no a toho příběhu v RE vážně moc nebylo… Mohla jsem ještě napsat hodnocení na dvojku, ale tý bych musela dát nulu, ne nadarmo byla zvolená druhým nejhorším filmem roku, tam bych se teprv vyřádila. Ale protože svoboda psaní moc neplatí ani dneska (soudím z některých komentářů nejen pod tímhle článkem), tak sem to radši nechala být.

Nový komentář