Requiem (2006)


Český název: Rekviem
Režie: Hans-Christian Schmid
Rok výroby: 2006
Délka: 93 min
Země: Německo

Hrají:
Sandra Hüller … (Michaela Klingler)
Burghart Klaußner … (Karl Klingler)
Imogen Kogge … (Marianne Klingler)
Anna Blomeier … (Hanna Imhof)
… a další

 

Označit Rekviem jako horor by ode mě byla poměrně velká troufalost. Rekviem je na skutečných událostech stavějícím psychodramatem jak z učebnice a nic jiného. I tak své místo mezi děsuplnými filmy jistě má. Zpracovává totiž jednu z vůbec nejprofláklejších hororových zápletek.

Michaela si během dospívání moc neužila. Zatímco se její vrstevníci bezstarostně poflakovali ulicemi německého městečka, ona trávila dny ve zdech domu s přísnou katolickou rodinou. Když dostane možnost odjet studovat na univerzitu, nenechá si i díky přímluvě jinak zakřiknutého otce svou jedinečnou šanci opustit citově chladné hnízdo uniknout. Z počátku příjemný studentský život se však postupně stává pro její katolickými konvencemi spoutanou mysl příliš velkou zátěží. Problémy vyústí v záchvaty, které lékař diagnostikuje jako epilepsii. Michaelina matka s poněkud příliš horlivým rodinným knězem mají ale jinou teorii a dívčino zhroucení připisují temným silám, se kterými je potřeba co nejrázněji zatočit. Nutí dívku, aby odmítla odbornou péči a místo toho se vydala do rukou kněze k exorcismu. Nastává boj dvou názorů – je dívka skutečně ohrožená temnými silami nebo je tím opravdovým nebezpečím křesťanský fanatismus matky a nenávist dcery ke všemu, co je s tím spojeno?

Režisér Schmid využil reálný základ příběhu nejlépe, jak mohl a namísto záplavy šokujících nadpřirozených scén se snaží divákovi nabídnout co možná nejrealističtější znázornění „jak to asi mohlo být”. O to víc silně zapůsobí těch pár scén (hlavně ta v závěru), kdy režisér nechá Michalinu „posedlost” plně projevit. Viditelné zlo ve filmu ani není potřeba. Bohatě ho nahrazuje fanaticky věřící matka odmítající připustit, že by se něco v jejím světě mohlo dít bez zásahů nadpřirozených sil.

Rekviem je filmem spadajícím do škatulky “artových” a tomu odpovídá i jeho syrovější zpracování. Herci nejsou žádné známé tváře z plakátů teenagerovských pokojíků, ale zato umí hrát a vypadají uvěřitelně, což do celé myšlenky filmu perfektně zapadá.

 

 

 

Hodnocení8
Až budete mít někdy náladu zkusit něco lehce intelektuálnějšího, ale nebudete se chtít vzdát hororové tématiky, nebojte se po Rekviemu sáhnout. Určitě to nebudou ztracené minuty, a když už nic jiného, určitě po skončení filmu alespoň uznáte, že vaši rodiče možná nejsou ti nejhorší na světě.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

Nový komentář