Repossessed (1990)


Český název: Bláznivý exorcista
Režie: Bob Logan
Rok výroby: 1990
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
Linda Blair … (Nancy Aglet)
Leslie Nielsen … (Jebedaiah Mayii)
Anthony Starke … (Luke Brophy)
Ned Beatty … (Ernest Weller)
Lana Schwab … (Fanny Ray Weller)
… a další

 

Před sedmnácti lety svedl otec Jebedaiah Mayii těžký souboj s démonem, který posedl mladou dívku Nancy. Vymítání se nakonec podařilo, ale exorcista se od té chvíle stáhl do pozadí totálně vyčerpán. Nyní je z Nancy již vdaná žena a matka dvou dětí, ale démon se vrátil a opět se zmocnil jejího těla. Zoufalá žena se obrátí o pomoc na mladého kněze Luka, který však nemá v této oblasti žádné zkušenosti a navíc je jeho víra v boha nyní značně nahlodána. Ten se tedy pokusí přesvědčit otce Jebedaiaha, aby mu pomohl s vymítáním, ale ten zprvu odmítne. Teprve ve chvíli, kdy zjistí, že se na tomto případu posedlosti podílí i nechvalně známý manželský pár Wellerových, který má vlastní televizní pořad a jde jim jen o peníze, se rozhodne ještě jednou svést tuhou bitvu s démonem a Nancy ale i sebe jednou provždy spasit…

To jsem se zas takhle jednou rozhodl okořenit deštivý večer nějakou tou hororovou komedií/parodií místo toho, abych šel popíjet do baru. Mou pozornost upoutal tento kousek a především jméno Leslie Nielsen. Tohoto převážně komediálního herce mám docela rád, přestože jsem měl s jeho některými filmy v minulosti trochu problém (především pak s jejich až příliš trapným obsahem). Ještě dnes mám v živé paměti Drákuloviny (1995) a následné vesměs negativní reakce na mou recenzi, kdy jsem film ohodnotil jako podprůměrnou podívanou a za svým názorem si dodnes stojím. Podobný dojem mám však i z tohoto filmu, který mi nejenom že nepřišel moc humorný, ale spíše hodně trapný. Takže očekávám další nálož.

Bláznivý exorcista si vzal (okrajově) na paškál starého Vymítače ďábla (1973), a to nejen obsazením herečky Lindy Blair, která v ikonickém filmu předvedla ve svých čtrnácti letech perfektní výkon, ale i nezapomenutelnou scénu s otáčející se hlavou a zvracením. To jsou však tak jediná pozitiva, která jsem v této trapné podívané našel. Pokud tedy nepočítám návštěvu posilovny, kdy oba duchovní okusí nejednou pevnost své vůle. Nevím proč, ale jinak na mě většina děje působila jako snůška zmaru a tvůrčí tuposti.

Asi nejvíce bych své pocity srovnal s postavou Jebedaiaha (Leslie Nielsen), která se několikrát ve filmu viditelně nudila a nikterak to neskrývala. I já měl chuť prostě zavřít oči, abych ten film už vidět dále nemusel, nebo ho rovnou vypnul. Což se bohužel nestalo a já tak trpěl až do samotného konce.

Hodnocení3
Nejrůznějších parodií na všemožné filmy existuje dnes již celá řada, ale jen málokterá z nich dosahuje alespoň průměrné úrovně. Leslie Nielsen se v řadě z nich sám objevil, ale tuto si za rámeček rozhodně nedá.
30%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář