Relic (1997)


Český název: Relic
Režie: Peter Hyams
Rok výroby: 1997
Délka: 110 min
Země: USA / UK / Německo / Japonsko

Hrají:
Penelope Ann Miller … (Dr. Greenová)
Tom Sizemore … (Det. D´Agosta)
Linda Hunt … (Dr. Cuthbert)
James Whitmore … (Dr. Frock)
Clayton Rohner … (Det. Hollingsworth)
Chi Muoi Lo … (Dr. Lee)
…a další

 

K příběhu jen pár slov – v podstatě je to velmi jednoduché. Chicagské přirodovědecké muzeum má převzít několik beden s tajemnými artefakty, které převáží nákladní loď. Když se však v muzeu objeví první mrtvola, je jasné, že v tajuplných chodbách se pohybuje i něco, co na seznamu nebylo. A jak už to bývá, zrovna se chystá velkolepý galavečer, kdy budou výstavní haly plné hostů…

Přiznám se, že když jsem poprvé viděl Relic (bylo mi asi 11 let), byl jsem naprosto odrovnaný. S hororem jsem měl jen minimální zkušenosti, natož s takovými příšerami. Pravda, dnes sice dávám přednost nadpřirozenu a psychu, ale byl to právě Relic, který mě donutil potajmu večer sledovat televizi s očekáváním něčeho strašidelného Byla to zkrátka pro mne vynikající záležitost, ke které se rád vracím i dnes, když vím, že Relic nevystupuje z řady průměrných monster-béček 90. let. Nebo ano?

Na béčko to ze začátku nevypadá. Režisérem je Peter Hyams, film je adaptací údajně skvělé knihy, rozpočet čítal slušných 40 miliónů, o samotnou příšeru se nepostaral nikdo menší než Stan Winston a nakonec i mezi herci naleznete nějaké to známější jméno. Navíc muzeum je pro horor hodně exotické prostředí, takže co víc si přát!

Atmosféra snímku je po celou (asi trochu přepálenou) stopáž na slušné úrovni. A když po prvním útoku vidíme na podlaze utrženou hlavu, je jasné, že brutality se tentokrát nikdo nebojí. Postavy jsou napsané jednoduše – tvrdej policajt, chytrá vědkyně a pár ostatních, kteří můžou zhebnout. Díky alespoň za to, že „jiskření“ mezi ústřední dvojicí neskončí dlouhým polibkem při zapadajícím slunci, jak to mají scénáristi ve zvyku. Místo toho ale uvidíte i několik naprosto šablonovitých a otravných postav, které naneštěstí čeká rychlá dekapitulace.

Co se týče samotné příšery, ta se ukazuje poměrně často, takže na hrůzu prvního Vetřelce můžete zapomenout. Pro milovníky příšer je to však zpráva potěšující. A jak že vypadá? Kothoga (má i své jméno) je velikosti býka a s rysy Predátora (tlama). Umí slušně běhat i skákat a problém jí nedělá ani kolmá zeď. Podobný vzhled monster je u hororů poměrně oblíbený, vzpomeňme na – rovněž digitální – bestii z Bratrstva vlků, „prase“ z Dooma či ty potvory z komiksového Hellboye.

 

P.S.: Kothoga: http://roberthood.net/blog/index.php/2008/06/17/the-passing-of-a-monster-maker/

Hodnocení6
Relic je klasický, dobře odvedený moster-horor, který působí určitě seriózněji než slavná béčka 80. let. Nabízí typické neduhy tohoto tradičního subžánru (nesmí chybět přepálené akční finále), ale kladné body (prostředí, atmosféra, brutalita) by měli uspokojit každého diváka/milovníka příšer. Snad to je dost objektivní hodnocení i přes můj nostalgický návrat do dětství.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 17 června 2013 v 15:09

    Tenhle film jsem sice viděl už v dětství, ale moc jsem si z něho nepamatoval, takže když přišla šance si jej sehnat, neváhal jsem. Nicméně i tak zůstal jen další položkou v mé sbírce moc dlouho a řada na něj přišla až dnes. Mé první zážitky jsou dost rozporuplné. Děj filmu určitě není nezajímavý a nabídne nám skutečně několik velice zajímavých a oku lahodících momentů (scén), dokonce i atmosféra stojí za pozornost, jen bych tvůrcům vytknul přílišné šero, ve kterém toho opravdu bylo málo vidět. Možná by navíc neškodila kratší stopáž (tak o dvacet minut), protože občas jsem se začal i nudit. Neustálé trhání hlav sice hororové fandy vždycky potěší, ale když už je jich moc, stane se z toho trošku nudný stereotyp a už jen čekáte, kdo bude další. Když k tomu připočítáte i průměrně ztvárněné monstrum, je jasné, že hodnocení nějak závratné nebude.

Nový komentář