Regression (2015)


Scénář a režie: Alejandro Amenábar
Rok výroby: 2015
Délka: 106 min
Země: Španělsko / Kanada

Hrají:
Ethan Hawke … (Bruce Kenner)
Emma Watson … (Anjela Gray)
David Thewlis … (Profesor Raines)
Devon Bostick … (Roy Gray)
Aaron Ashmore … (George Nesbitt)
Dale Dickey … (Rose Gray)
…a další

 

Ačkoliv je Regression spíše skromný hororový thriller pro fanoušky, kteří si jej dokáží najít, spojení jmen Alejandro Amenábar, Ethan Hawke a Emma Watson jistě neodolá i řada běžných diváků. Podle slabších ratingů prvních hodnotících (a podle toho, jak a kam snímek směřuje), usuzuji, že na spoustu z nich zřejmě čeká průměrná detektivka s dobrým obsazením. Já však pro dnešek – světě, div se – budu za toho hodného a dám palec nahoru.

Detektiv Bruce (v těchhle rolích již ostřílený Hawke) převezme podivný případ sexuálního zneužívání. Problémem je, že rodina se skládá z lidí, kteří se z těžkými problémy potýkají delší dobu a trpí ztrátou paměti. Detektiv tak sází na svědectví dívky Anjely (Emma má evidentně sebevědomí pro těžké role) a tím vplouvá do světa děsivých rituálů. Slibný rozjezd i vypjatá prostřední část, v níž práce přelézá Bruceovi přes hlavu, mají v sobě náboj, který by mnozí chtěli přetavit do zdrcujícího finále.

A tady je možná problém. Reggression nenabízí katarzi, která by s vámi chtěla zatřást, popřípadě vás depresivně vyflusnout, vždyť závěrečný akt lze do jisté míry chápat pozitivně. Mně osobně tenhle úhybný manévr zaujal jistou přesahovou myšlenkou, proto má pro mne film určitou hodnotu. Amenábar je inteligentní tvůrce a s faktem, že realizuje scénář podle skutečných událostí, se dokáže vypořádat lépe než západní konkurence.

Hodnocení7
Fanoušci hororu, respektive satanistických rituálů, nejspíš rozladěni budou. Atmosféra si musí vystačit s běžnými lekačkami a stmívačkami na hranici reality, takže žádná velká mystéria nečekejte. Já se i přesto obstojně bavil.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 5 srpna 2017 v 19:14

    Jako první mně na tomto filmu upoutalo známé herecké obsazení a fakt, že by mělo jít o psychologický thriller se satanistickou zápletkou. Což jsem samozřejmě nehodlal nechat bez povšimnutí. O to víc potom bylo mé zklamání, když se z toho vyklubala průměrná detektivka, ve které se místy nepěkně zamotal i sám tvůrce (režisér a zároveň i scénárista) natožpak samotný divák. Svým způsobem by zápletka nebyla vůbec špatná, jen kdyby se zvolil poněkud odlišnější přístup, ubylo některých dialogů a více se zapracovalo na akční stránce filmu. Atmosféra filmu je totiž povětšinu času dost sterilní a nezáživná, navíc tu lze narazit na spoustu nesmyslných / nelogických scén/dialogů. Chápu, že nejen v Americe žijí nejrůznější primitivové, ale já jsem jim moc nežral, že většina zúčastněných byli až tak nehorázní blbci, kteří navíc (pokud pozorně posloucháte) toho ve svých výpovědích prozradí víc, než by bylo zdrávo. Možná to byl tvůrčí záměr, abyste nemuseli čekat až na „šokující rozzuzlení“. Abych však jen nehanil, našel jsem tu i několik povedených momentů, které zas až tak špatné nebyli. Kupříkladu snové pasáže (halucinace, noční můry), které alespoň částečně vylepšili již zmíněnou atmosféru. Takže ať se režisér snažil diváky zmást sebevíc, na mě to nějaký výraznější účinek nemělo. Dokážu však pochopit, že se tohle prostě někomu líbí. Já už však poslední dobou začínám být dost náročný (hlavně co se právě filmů z poslední doby týče), takže jsem dost na vážkách. Žádné terno to nebylo, ale vyložený průser taky ne. 50%

Nový komentář