Red Lights (2012)


Režie: Rodrigo Cortés
Rok výroby: 2012
Délka: 119 min
Země: Španělsko / USA

Hrají:
Cillian Murphy … (Tom Buckley)
Robert de Niro … (Simon Silver)
Sigourney Weaver … (Margaret)
Elizabeth Olsen … (Sally Owen)
Toby Jones … (Dr. Shackleton)
…a další

 

Kouzla, magie, paranormální jevy. Někdo v ně věří, další nikoliv. Jako podloží pro film jsou tyto ingredience vždy vítané, samozřejmě jsou-li smíchané dobrým kuchařem. Naposledy se to povedlo Christopherovi Nolanovi už v téměř kultovním Dokonalém triku (The Prestige, 2006). Tam proti sobě soupeřili dva talentovaní mágové. V Red Lights se letos chystá trochu jednodušší souboj. Je to vlastně tradiční rozpor mezi racionálními vědci a všemi ostatními, kteří se nehodlají myšlenek na „crissangelovské“ kousky vzdát.

První stranu vede známá skeptička Margaret (samozřejmě skvělá Weaver) a její parťák Tom (univerzální Cillian Murphy), kteří se ve své kariéře ještě nesetkali s něčím, co by šlo označit jako zázrak. Po mnoha letech klidného odhalování podvodníků se však na scéně objevuje tajuplný Simon Silver (trochu vyčpělý de Niro), aby světu ukázal další fantastické triky. Ale jsou to jen triky? Tom se do celého případu vehementně angažuje, přičemž netuší, že jedno vystoupení může pro tentokrát změnit a definitivně potvrdit argumenty jedné či druhé strany.

Názorové střety jsou hlavním hybatelem temnějšího děje, který sice není vyloženě hororový (sem tam nějaká ta lekačka), ale nálepka mysteriózního thrilleru s hutnou atmosférou by měla stačit. Pozitivní rozhodně je i fakt, že právě atmosféra, která ze začátku jemně šimrá v konečcích prstů roste pravidelně s délkou filmu a vyvrcholí ve zvratu, který na rozdíl od nepoučené konkurence, není likvidační pro zbytek děje. Nemusíte se tedy naštvaně nimrat v tom, jak destruktivní dopady nové informace na výsledné dílo mají.

Tvůrcům celé „divadlo“ v podstatě vychází a to i přesto, že v Red Lights nenajdete žádný vyloženě strhující moment a prostřední část dvouhodinové stopáže může někomu přijít utahaná. Určitě to není dokonalé, ale slastný pocit slušně odvedené práce se naštěstí nevytratí. Slabší výpravu nahradí civilnější pojetí snímku, zajímavé nápady vyřčené postavami vám představí důvtipnou „hru na kouzelníky“, která podobně funguje po celém světě. Scénář zkrátka nepsal idiot.

Red Lights v sobě koncentrují dobré herce, silnou atmosféru, duel racionalismu a nadpřirozena, v němž prakticky není vítěze. Nejsou tak rafinované jako Nolan, na spokojených 70 ale bohatě stačí. Po čase nám tedy vznikla další žánrovka, za kterou se netřeba stydět. Není to zase tím, že v tom měla prsty španělská produkce?

Hodnocení7
P.S.: Criss Angel měl z filmu prý takovou radost, že z kina zmizel po supermanovsku. Já jsem ale skeptik.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 12 listopadu 2012 v 19:37

    Rodrigo Cortés mne dokázal překvapit i svým druhým snímkem, který jsem měl možnost od něj vidět. Tento chlapík v sobě skrývá obrovský potenciál, jen jej ještě neumí vyždímat do poslední kapky. I tentokrát lze z jeho díla vycítit pozitivní a především tajemně mysteriózní nádech, který má ovšem ještě značné reservy. Podobně jako ústřední dvojice i já na podobné „nadpřirozené“ úkazy nevěřím a hledám ve všem racionální vysvětlení, ale na rozdíl od nich bych se zřejmě nechal nachytat mnohem dřív. Každopádně se mi líbila doktořina hláška: „Víš, existují dva druhy lidí se speciálními schopnostmi: Jedni si opravdu myslí, že mají nějaký dar a ti druzí si zase myslí, že jim na to nepřijdeme. Oba se mýlí.“

    Vedle hereckých výkonů zde hraje nejdůležitější roli samotná atmosféra, která nám místy nabídne opravdu ponurý zážitek. To myslím v dobrém. V některých momentech jsem jen nevěřícně hleděl, cože se to vlastně odehrává na monitoru přede mnou, atmosféra byla hustá přesně podle mého gusta a naštěstí jsem se v ní díky dobře zvládnutému scénáři neutopil. Jen mám menší výhrady k samotnému závěru. Ona touha vytvořit grandiózní finále se rozhodně nezdařila tak, jak bych očekával. Přesto všechno tento film stojí určitě za pozornost.

Nový komentář