Red Dragon (2002)


Český název: Červený drak
Režie: Brett Ratner
Rok výroby: 2002
Délka: 124 min
Země: USA / Německo

Hrají:
Anthony Hopkins … (Dr. Hannibal Lecter)
Edward Norton … (Will Graham)
Ralph Fiennes … (Francis Dolarhyde)
Harvey Keitel … (Jack Crawford)
Emily Watson … (Reba McClane)
Mary-Louise Parker … (Molly Graham)
Philip Seymour Hoffman … (Freddy Lounds)
Anthony Heald … (Dr. Frederick Chilton)
…a další

 

Detektiv William Graham patří mezi uznávanou personu ve svém oboru. Jeho největším úlovkem, který ho stál málem život, bylo dopadení nebezpečného a navíc značně inteligentního vraha, doktora Lectera, který s chutí svým přátelům servíroval mnoho zajímavých pokrmů, nejčastěji dělaných z části lidských těl. Ale William se rozhodnul skončit s tímto nebezpečným podnikem a v klidu si užívat nového domova v blízkosti azurově modrého moře. Jenže o několik let později se objevuje nový vrah, jež se shlédl v Hannibalových praktikách. Povraždil již dvě úplné rodiny a říká si Červený drak. William je opět pověřen vyšetřováním a je si vědom, že bez pomoci doktora Lectera to nepůjde…

První věc, kterou jsem od Červeného draka opravdu nečekal, je onen fakt, že se vlastně jedná o naprostý počátek Lecterova případu, který pak pokračuje Mlčením jehňátek a Hannibalem. Nebojte, to není žádný spoiler, tato skutečnost je divákovi předána již na začátku, kdy se ocitneme v roce 1980 a potom o několik let později. Červený drak je tak logicky “jehňátkům” více podobný, zvláště svým způsobem vyprávění a pro fanoušky důvěrně známým vězením, kde Hannibal po celou dobu přebývá. Jedna podstatná a velká změna však nikomu neunikne. Lecter zde nehraje tak důležitou roli, než na jakou jsme byli zvyklí.

Celému dílu jednoznačně vévodí titulní postava detektiva Grahama v podání sympatického Edwarda Nortona (Klub rváčů, 25. hodina…), který opět dokazuje, že si své role vybírá pečlivě a po celý film zdatně sekunduje i mistrovskému Anthony Hopkinsovi. Vyprávění ovšem trošku pokulhává díky neustálé detektivní práci, při níž se ztrácí klasické hororové napětí, které dříve přímo jiskřilo mezi Hannibalem a agentkou Starlingovou a mění snímek v klasický thriller. Zdatná režie však nedopustí, aby divák opustil Červeného draka s pocitem prachobyčejné detektivky a proto občas vykouzlí i nějakou zajímavou scénu, která se alespoň na okamžik vryje do paměti. Nicméně mě během filmu minimálně jednou zamrzelo, když se dobrých 20 minut vůbec neobjevil náš největší hrdina – Lecter.

Místy je zkrátka Červený drak vynikající, místy průměrný a naštěstí jen málokdy nudný. Ke konci vytahuje Brett Ratner všechny trumfy, čímž si mě trochu usmířil, protože jsem to úplně nečekal a závěrečný ďábelský úsměv na diváka v podání Anthonyho Hopkinse při otázce: “Přišla za Vámi agentka FBI Clarice Starlingová, můžu ji sem poslat?” ve vás vyvolá lehkou nostalgii.

Brettu Ratnerovi nejde upřít jistý talent. Před Červeným drakem měl na kontě obě, celkem úspěšné, Křižovatky smrti, ale postupem času ve mě vyvolává dojem, že je pouze dobrým řemeslníkem, což vyvrcholilo třetími X-meny, za které ho nenávidí minimálně polovina fanoušků mutantních superhrdinů. Házet špínu na něj ale teď nemá smysl, neboť vůči Červenému draku odvedl solidní výkon, vizuální stránka ujde, zvuková rovněž a i obsazení se dá považovat za hvězdné (vedle Nortona a Hopkinse poznáte i Emily Watson nebo Ralpha Fiennese).

Hodnocení7
Když porovnám všechny tři díly původní trilogie Hannibala Lectera, Červený drak obsazuje poslední pozici. Nicméně své kouzlo určitě má, leč kouzlo Hopkinsovi postavy bohužel slábne. Přesto je stále o třídu výše než ten poslední zmetek (Hannibal - Zrození), kterému se poprávu dostalo dvěma nominacim při udělování cen nejhorším filmům loňského roku (Zlatá malina).
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 11 listopadu 2009 v 18:45

    Trošku horší než jeho předchůdci, ale pořád velice zajímavé. Proč se
    nepodívat co se dělo před prvním dílem. Norton se své role ujal velmi
    dobře a ačkoliv ho zas až tolik nemusím, tak tady předvedl uspokojivý
    výkon. Hopkins sice hrál menší druhé housle, ale prostoru měl dostatek
    k tomu, aby exceloval celému filmu. Protože hlavní vrah tohoto snímku
    zas až dobrý nebyl. Měl pěkné tetování, ale nějak mi ta role prostě
    neseděla. I když ten hořící novinář stojí za pozornost. Podíval jsem se na to dneska podruhé a přece jenom dám 70%.

Nový komentář